INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał Karczewski h. Jasieńczyk  

 
 
ok. 1715 - 1782
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 
Karczewski Michał h. Jasieńczyk (ok. 1715–1782), podkomorzy, działacz sejmikowy ziemi czerskiej. Syn Antoniego, kasztelana liwskiego, i Heleny z Grabianków, był w pow. garwolińskim dziedzicem majątku Rudno oraz części miasta Czerska. Ponadto posiadał wsie: Jabłonnę, Ostrówek, Pogorzel, Grębiszew, Rudzienko i Rudę Podgórzną, których wyzbył się w l. 1750–79. W r. 1739 został łowczym, a w 1745 cześnikiem czerskim. Sejmik czerski 1748 r. wybrał K-ego egzekutorem i administratorem podatku czopowego i szelężnego z wynagrodzeniem ósmego grosza od wyegzekwowanych sum. Z czynności tych został skwitowany na sejmiku gospodarskim 1760 r. W l. 1749–59 był pisarzem ziemskim i grodzkim, a w r. 1759 został podkomorzym czerskim. Odtąd zagajał wiele sejmików czerskich i brał w nich aktywny udział. Wybierany był na sejmy w r. 1760 oraz na konwokacyjny w 1764. Na tym ostatnim był członkiem deputacji do traktowania z ministrem dworu cesarskiego oraz członkiem komisji do przeprowadzania reformy trybunału, a oprócz tego brał udział w deputacji do Rady przy prymasie. Na popisie rycerskim pod Górą został 23 VII 1764 r. delegatem ziemi czerskiej na elekcję nowego króla i następnie podpisał wybór Stanisława Poniatowskiego.
 
Lojalny wobec nowego monarchy, nie brał udziału w konfederacji radomskiej. Z przystąpieniem do konfederacji barskiej, mimo silnych powiązań z Suffczyńskimi i Pułaskimi, długo się ociągał. Dopiero w czerwcu lub lipcu 1769 r. pod wpływem ks. Anny Jabłonowskiej, działającej wspólnie z Adamem Krasińskim, zawiązał K. cichą, w obawie przed bliską Warszawą, konfederację ziemi czerskiej, stawiając na jej czele swego syna Stanisława. Z konspiracyjnego charakteru związku skorzystał obóz przeciwny, ogłaszając oficjalnie 9 IX konfederację z marszałkiem Józefem Lasockim. Rozpoczął się długotrwały spór szlachty czerskiej o to, kto ma być marszałkiem. K. z grupą urzędników zgłosił w grodzie czerskim manifest o nielegalności wyboru Lasockiego, a następnie, z pomocą swego brata Józefa, marszałka liwskiego, przeprowadził 15 XII obiór syna. Generalność jednak nie uznała tego aktu. Wówczas K. rozpoczął zabiegi zmierzające do umocnienia pozycji nowego marszałka: zebrał od szlachty podpisy na rzecz syna, do Rady wysłał w jego sprawie delegację, a 24 V 1770 r. ponowił konfederację grudniową tak sprawnie, że Rosjanie wprawdzie nikogo już nie zastali na miejscu zjazdu, ale po tygodniu pochwycili K-ego i przetransportowali go do Warszawy. Na interwencję swych przyjaciół warszawskich został po dwóch tygodniach uwolniony i zaraz, ok. 27 VI, zwrócił się z żądaniem do Generalności o zwołanie sądu. W sierpniu uzyskał od Rady zasuspendowanie Lasockiego w funkcji marszałkowskiej. Po wzięciu do niewoli syna Stanisława (13 I 1771) K. ostygł mocno w zapałach konfederackich. Nie zgodził się na żądanie Kazimierza Pułaskiego, aby skłonić obywateli do uchwalenia furażu i podwójnych podatków na utrzymanie oddziałów konfederacji ziemi czerskiej, zasłaniając się wyniszczeniem ziemi i obawą zemsty moskiewskiej. Gdy szlachta pod naciskiem zbrojnym Aleksandra Karczewskiego, pułkownika konfederacji warszawskiej, zgodziła się na żądanie Pułaskiego, K. zwołał (12 VIII) do Siennicy kongres ziemian i urzędników. Tu na jego wniosek postanowiono uzgodnić najpierw sprawę z samym Pułaskim, a pułkownikowi zagrożono, że oddadzą raczej dobra swoje na najcięższą nawet egzekucję i zniszczenie niż ulegną naciskowi zbrojnemu. Równocześnie kongres wysłał K-ego do Warszawy, aby poinformował Augusta Czartoryskiego, Stanisława Lubomirskiego i ewentualnie Andrzeja Młodziejowskiego o trudnym położeniu ziemian, którzy, by się «ochronić od szarpaniny rozpustnych ludzi», widzą się zmuszeni do wypłacenia konfederatom pogłównego, hyberny i kwarty. Dn. 26 I 1772 r. złożył K. na ręce Stanisława Augusta suplikę, bez pozytywnego zresztą rezultatu, za synem zesłanym na Syberię, z przyrzeczeniami dozgonnej wierności od siebie i całej familii.
 
W l. 1772–5 kierował K. pracami komisji zaopatrującej w furaż wojska rosyjskie na terenie ziemi czerskiej i zabiegał o zmniejszenie nakładanego prowiantu, wreszcie 23 X 1775 r. na sejmiku w Czersku przeprowadził podsumowanie kosztów związanych z utrzymaniem wojsk rosyjskich za czas od 1770 do 1775. Chociaż zagajał sejmik przedsejmowy 1776 r. i w nim aktywnie uczestniczył, to jednak uchylił się od podpisania jego konserwatywnych żądań «o zmniejszeniu mocy» Rady Nieustającej, o zlikwidowaniu Komisji Edukacyjnej i przywróceniu szkolnictwa zakonnego, o zaostrzeniu sankcji na «ludzi zbiegłych» i in. Na sejmiku gospodarskim 16 VII 1778 r. przeprowadził K. uchwałę oddalającą wszystkie pretensje obywateli w stosunku do konfederatów barskich. W r. 1779 był kandydatem do kasztelanii czerskiej, którą jednak otrzymał T. Podoski. Sejmik przedsejmowy 21 VIII 1780 r. rekomendował królowi K-ego «jako osobę w ziemi czerskiej zasłużoną”. Zmarł K. w r. 1782, nie otrzymawszy już żadnych wyższych funkcji czy godności. Ożeniony z Teresą Załuską, starościanką regnowską, miał syna Stanisława, marszałka ziemi czerskiej w konfederacji barskiej.
 
 
PSB (Domański Jakub); Boniecki; Uruski; Żychliński, VIII 359–60 (Pułaski K., Pułascy herbu Ślepowron); – Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska; tenże, Polska w dobie wojny siedmioletniej, W. 1911; – Akta elekcji r. 1764 m. sierpnia d. 27, W. (1764) s. 18, 64; Elektorów poczet, Wyd. O. Pietruski, Lw. 1845; Konfederacja Generalna… d. 7 V 1764 r., W. (1764) s. 22, 58, 102, 190; Matuszewicz M., Pamiętniki, W. 1876; Puttkamer J. A., Krótkie zebranie…, Wyd. W. Konopczyński, Arch. Kom. Hist., Kr. 1930 XIV 63; Vol. leg., VII 53, 92, 103, 124, VIII 342, 382; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teki Pawińskiego, Lauda czerskie; AGAD: Zbiory Komierowskich nr 67/87, nr 77/102; Arch. Państw. w Ł.: Zbiory Bartoszewiczów rkp. nr 134 s. 283–290, nr 251 s. 179; B. Czart.: rkp. 940/2 s. 281; B. Jag.: rkp. 6673 s. 351.
 
 
Wacław Szczygielski
 
 
 
 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jędrzej Kitowicz

1728-11-25 - 1804-04-03
historyk
 

Jerzy Samuel Bandtkie

1768-11-24 - 1835-06-11
historyk
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.