INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Karol Radziwiłł h. Trąby     

Michał Karol Radziwiłł h. Trąby  

 
 
brak danych - 1656
Biogram został opublikowany w 1987 r. w XXX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radziwiłł Michał Karol h. Trąby (zm. 1656), podczaszy lit., ordynat klecki. Był wnukiem marszałka lit. Albrychta (zob.), synem Jana Albrychta, star. upickiego, i Lawinii z Koreckich. Wcześnie straciwszy ojca, pozostawał pod opieką matki i dozorem kanclerza lit. Albrychta Stanisława Radziwiłła.

Po początkowych naukach w kraju (Nieśwież?) R. wysłany został wraz z starszym bratem Janem Władysławem na studia do Włoch, gdzie zapewne zapisał się na uniwersytet w Bolonii (przed 1638 r.). W maju 1641 był już w kraju i t.r. został posłem na sejm warszawski z Pińska. Dn. 15 IV 1644 mianowany został chorążym w. lit., ale ponieważ jego poprzednik na tym urzędzie, Bogusław Radziwiłł, nie przyjął ofiarowanego mu krajczostwa lit., więc nominacja dla R-a została cofnięta. Wakujące w ten sposób krajczostwo król nadał początkowo Bogusławowi Słuszce, ale ostatecznie 11 III 1645 przekazał je R-owi, przesuwając Słuszkę na urząd podskarbiego nadwornego lit. Zapewne jeszcze w styczniu 1645 otrzymał star. sądowe wołkowyskie, ale już w połowie listopada t.r. urząd ten scedował Janowi Tryźnie, stolnikowi wołkowyskiemu. W t.r. R. ożenił się w Wilnie z Izabelą Katarzyną, córką kaszt. wileńskiego Andrzeja Stanisława Sapiehy. Podobno w r. 1648 zwalczał na czele prywatnych zaciągów powstańcze oddziały chłopskie na Polesiu. Mimo iż nie brał udziału w konwokacji warszawskiej t.r., wyznaczony z niej został na jednego z komisarzy do rewizji skarbu lit. Jako poseł woj. nowogródzkiego wziął udział w sejmie koronacyjnym Jana Kazimierza w Krakowie w r. 1649. Był dyrektorem sejmiku przedsejmowego w Mińsku 11 X 1650. Na popis woj. nowogródzkiego 10 VI 1651 stawił 54 kozaków. Sam nie brał jednak zapewne udziału w żadnych kampaniach wojennych. Prawdopodobnie był posłem na pierwszy sejm 1652 r., w czasie którego wraz z bratem Janem Władysławem zawarł ugodę z Czartoryskimi i Jerzym Karolem Hlebowiczem w sprawie podziału dóbr po Annie z Chodkiewiczów Joachimowej Koreckiej, choć nie wiadomo, które z nich jemu przypadły. Dn. 4 I 1653 mianowany został podczaszym lit. W kilka miesięcy później rozpoczął starania o woj. nowogródzkie po śmierci Krzysztofa Chaleckiego, ale mimo poparcia woj. wileńskiego Janusza Radziwiłła urzędu tego nie otrzymał. Po wybuchu wojny z Moskwą w r. 1654 wyjechał z Litwy do Gdańska i tam spędził drugą połowę roku. Następnie powrócił na Litwę i przez ostatnie miesiące swego życia przebywał wraz z rodziną bądź w Klecku bądź w Niehniewiczach.

W wyniku przeprowadzonego 24 V 1641 działu dóbr z bratem R. objął ordynację klecką (woj. nowogródzkie), włości ostrowczycką i deniskowską (Polesie). Wspólnie mieli zarządzać kamienicą w Wilnie (tzw. Kardynalią) i podwileńskim folwarkiem Budziszki. W r. 1646 dostał R. po teściu star. hamersztyńskie w Prusach Królewskich. Albrycht Stanisław Radziwiłł zapisał mu w testamencie dobra Paśników (?) i Mniszew (woj. mazowieckie). W r. 1652 R. fundował kościół p. wezw. Najśw. Marii Panny w Klecku. Zmarł po gwałtownej chorobie w sierpniu 1656.

Z Izabelą Katarzyną Sapieżanką (zm. po 1683) miał dwóch synów: Stanisława Kazimierza (zob.) i Michała (1656–1672).

 

Portret R-a – miedzioryt Hirsza Leybowicza, w: Wobe M. F., Icones familiae ducalis Radivilianae..., Nesvisii [1758] tabl. 79; – Estreicher; Kotłubaj E., Galeria Nieświeżska portretów Radziwiłłowskich..., Wil. 1857; Czaplewski, Senatorowie Prus Król.; Wolff, Senatorowie; – Sapiehowie; – Baliński M., Pamiętniki historyczne, Wil. 1859; Radziwiłł, Memoriale, III–IV; Vol. leg., IV 157; – AGAD: Arch. Radziwiłłów Dz. IV teka 26 koperta 360, teka 54, nr 648, Dz. V nr 11379 (listy z 23 VI i 26 VIII 1656), Dz. X materiały nieuporządkowane (Tryznowie), Dz. XI nr 78; Arch. Państw. w Kr., Oddz. na Wawelu: Arch. Młynowskie Chodkiewiczów rkp. 101 (J. Radziwiłł do I. Chodkiewiczowej, b. d.); B. Czart.: rkp. 2339 k. 15; B. Narod.: rkp. 6658 k. 42–45v.

Andrzej Rachuba

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.