INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Mądrzykowski     

Michał Mądrzykowski  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mądrzykowski Michał (1774–1831), żołnierz Legionów Dąbrowskiego, major milicji Wolnego Miasta Krakowa. Ur. 29 IX, uczęszczał do szkół w Brodach i w Łucku. W dziewiętnastym roku życia opuścił dom rodzicielski i przez Multany, morzem dostał się nad Bosfor. Na okręcie «Maria» przybił do Wenecji, przebył Alpy i 1 II 1795 wstąpił jako ochotnik do 26 p. lekkiej piechoty francuskiej. Odesłany zaraz do armii włoskiej, dowodzonej przez Bonapartego, odbył z nią dwie kampanie. W dn. 1 III 1797 przeniesiony został w randze sierżanta w Mediolanie do Legionu polskiego. W miesiąc później został ranny w bitwie pod Weroną. Drugą poważną ranę odniósł pod Bousoling (1799). Był w oblężonej Mantui i po kapitulacji został jeńcem austriackim. Wymieniony za majora Kolbe, w dalszym ciągu kampanii (1801) mianowany został podporucznikiem w 5 batalionie legii. W r. 1803 odpłynął z 114 półbrygadą polską na wyspę San Domingo. Wzięty do niewoli przez Anglików, przedostał się do Stanów Zjednoczonych, skąd przybył na wyspę Elbę i 2 V 1804 wstąpił na nowo do 1 p. Legionów polskich w Ferrarze. W. l. 1805–7 odbywał kampanie we Włoszech, bił się pod Castelfranco, w Kalabrii, w Neapolu, pod St.-Euphémie; w dn. 15 VII 1807 otrzymał nominację na kapitana w 2 p. legii nadwiślańskiej. Pułk organizował się we Wrocławiu, więc z Neapolu udał się tam prosto, a z pułkiem przez Westfalię do Hiszpanii. Brał udział w całej kampanii hiszpańskiej 1809 r. Ranny przy oblężeniu i zdobyciu Saragossy, otrzymał Krzyż Legii Honorowej. Ponownie ranny przy oblężeniu Tortosy (1810), otrzymał za waleczność Złoty Krzyż Wojskowy. W r. 1812 powrócił z Hiszpanii, zamieszkał w Krakowie, otrzymał pensję w kwocie 2 600 złp. i posadę urzędnika w dyrekcji skarbowej. Przy organizacji milicji krakowskiej mianowany kapitanem, awansował 23 XII 1820 na majora, szefa żandarmerii, z dodatkiem służbowym 1 000 złp., i komendanta placu m. Krakowa. Doświadczony żołnierz, zaprowadził w krakowskiej milicji wojskową karność i powiększył jej szeregi.

M. zmarł na cholerę 22 V 1831 w Krakowie, pozostawiwszy czworo drobnych dzieci i żonę Helenę z Hallerów (córkę Baltazara i Barbary Morawskiej), dla których na sejmie 1833 r. wyjednano emeryturę. Jego wnukiem był Michał Filip Mądrzykowski (zob.).

 

Louis J. Wawel, Dawna milicja krakowska, Kr. 1882.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.