INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Michał Wincenty Barzyński      Fotografia portretowa ks. Michała Wincentego Barzyńskiego - fragment - źródło kopii cyfrowej: Wikimedia Commons.

Michał Wincenty Barzyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Barzyński Michał Wincenty (1838–1899), zmartwychwstaniec, misjonarz i działacz narodowy wśród Polaków w Stanach Zjed., ur. w Sulisławicach, w Sandomierskiem, z ojca Józefa, organisty, i matki Marjanny z Sroczyńskich. Był bratem Jana B., dziennikarza polsko-amer. i księdza Józefa B., również misjonarza w Stanach Zjed. Kształcił się w seminarjum w Lublinie, święcenia kapłańskie otrzymał w r. 1861. Był krótko wikarjuszem w Horodle n. Bugiem, potem przy kolegjacie zamojskiej i wreszcie w Tomaszowie lubelskim. Podczas powstania styczniowego pełnił z ramienia Rządu Narodowego obowiązki okręgowego organizatora. Po pół roku tajnej działalności na rzecz powstania zmuszony był uciekać do Krakowa, gdzie ukrywał się jakiś czas, aż aresztowany, przebył rok w więzieniach austrjackich. Uwolniony, udał się do Paryża, wstąpił do zgr. zmartwychwstańców i po złożeniu ślubów zakonnych w Rzymie wyjechał w r. 1866 do kolonij polskich w Texas z ks. Adolfem Bakanowskim i ks. Feliksem Zwiazdowskim. Pracował tam przez 8 lat, a w r. 1874 przybył do Chicago i aż do śmierci sprawował probostwo najstarszej parafji św. Stanisława Kostki, która za jego rządów liczyła do 50.000 dusz i była jedną z największych parafij katolickich w świecie. Pełnił zarazem obowiązki prowincjała zmartwychwstańców w Stanach Zjed. Brał bardzo czynny udział w życiu narodowem wychodztwa. Był jednym z założycieli Zjednoczenia Polskiego Rzym. Katolickiego w Amer. Próbował zorganizować Ligę Polską o zasadach katolickich i narodowych dla połączenia wszystkich Polaków w Amer. W r. 1890 założył »Dziennik Chicagowski«, w r. 1891 kolegjum św. Stanisława w Chicago, najstarszą polską średnią szkołę w Stanach Zjed. Zorganizował szereg parafij, szkół niższych, zakładów dobroczynnych i stowarzyszeń polskich. Był jednym z najznakomitszych organizatorów wychodztwa polskiego w Amer. w jego początkach Zmarł w r. 1899 w Chicago. Grób jego w mieście tem zdobi piękny pomnik, wzniesiony ze składek publicznych.

 

Bakanowski A. ks., Moje Wspomnienia, 138, 215; Kasprzycki Jan O., O założycielu Zjednoczenia, ks. W. Barzyńskim, »Dziennik Zjednoczenia« 15 XII 1923; Kruszka W., Historja Polska w Ameryce, V, X, passim; »Naród Polski« 2 IV 1897; Osada S., Historja Związku Narodowego Polskiego, 310–327, 387–394; Siatka S. ks. C. R., Krótkie wspomnienie o życiu i działalności ks. M. W. Barzyńskiego, Chicago 1901; Wachtel K., Dzieje Zjednoczenia Polskiego Rz. Kat., 362; źródła niezużytkowane: »Kraj« 1899, nr 21; »Kurjer Warsz.« 1899, nr 141.

Mieczysław Haiman

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Stefan Bolesław Hubicki

1877-03-18 - 1955-10-30
ginekolog
 

Leon Chwistek

1884-06-13 - 1944-08-20
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Tadeusz Obmiński

1874-04-16 - 1932-07-18
architekt
 

Edmund Joachim Szalit (Schalit)

1884-02-15 - 1915-11-08
adwokat
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.