INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Bochner (Lang, Lange)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bochner Mikołaj, ur. po r. 1363, mincerz krakowski, syn Mikołaja, zmarłego około r. 1375, a może bratanek Andrzeja z Bochni, wójta krak. w l. 1350–53, był najwybitniejszą osobistością pośród tej mieszczańskiej rodziny krak. w ciągu XIV i XV w. Dorobiwszy się szybko znacznego majątku, objął przed r. 1396 w zarząd cło krakowskie, żupy ołowiu w Olkuszu i Chęcinach oraz mennicę królewską w Krakowie; jako jej kierownik od pol. 1395 r. po Piotrze Borku współdziałał zapewne przy reformie monety, polegającej na obniżce wartości kwartnika do 1/6 grosza. Monety przez siebie wybijane znaczył literą N (Nicolaus). W nagrodę położonych zasług otrzymał w r. 1396 przywilej posiadania czterech otroków w kopalniach wielickich. Tegoż roku wydzierżawił od króla żupy solne w Bochni i Wieliczce za czynszem rocznym 16.000 grzywien. W r. 1399 uzyskał od Jagiełły koncesję na otwarcie nowej kopalni w Bochni, którą miał urządzić własnym kosztem. Przedsiębiorstwo to pochłonęło ogromne sumy, a nie przyniosło spodziewanych korzyści. B. musiał zaciągać rozliczne pożyczki nieraz na ciężkich warunkach, a gdy kapitały mu przepadły, nie mógł dopełnić zobowiązań wobec skarbu królewskiego. W r. 1398 ustąpił z zarządu mennicy, a w r. 1406 stracił zarząd żup i dostał się nawet, wskutek znacznych niedoborów, do więzienia na kilka miesięcy. Dopiero wszakże w r. 1414 król przystąpił do częściowej egzekucji swych znacznych wierzytelności (20.000 grz.) na majątku B-ra. Wskutek katastrofy ekonomicznej B. musiał też ustąpić z Rady miejskiej krakowskiej, w której stale zasiadał w l. 1383–1405.

 

Ptaśnik J., Studja nad patrycjatem krak. wieków średnich, »Rocz. Krak.«, XV 65–70; Piekosiński Fr., O monecie i stopie menniczej. (Rozpr. hist.-fil. P. A. U., IX 40).

                                                            Mieczysław Niwiński

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.