INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Brudzewski h. Pomian      Mikołaj z Brudzewa wojewoda sieradzki zatwierdza granice... (1486) - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - Kolekcja Józefa Zaborskiego - sygnatura: Rps akc. 11226 - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - rubrykacja iPSB.

Mikołaj Brudzewski h. Pomian  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Brudzewski Mikołaj, h. Pomian († ok. 1492), wojewoda sieradzki, młodszy syn Jaranda z Brudzewa, wychowywał się podobnie jak inni Brudzewscy na dworze królewskim. W r. 1442 bawił jako dworzanin przy boku Władysława na Węgrzech, gdzie za usługi oddane monarsze otrzymał 200 grzywien. Po objęciu rządów przez Kazimierza Jagiellończyka młody wielmoża wiernie służył królowi, a pobyt na dworach królewskich i łaska monarsza, przy planowej gospodarce, zapewniły Brudzewskim jedno z pierwszych miejsc wśród możnowładców polskich. Wzbogaceni synowie Jaranda wspierali pieniężnie króla, który w okresie wojny pruskiej pożyczył u Mikołaja i jego braci parę tysięcy florenów. Było to możliwe dzięki temu, że Brudzewscy nie podzielili spuścizny po ojcu i wspólnie zarządzali rozległymi dobrami, oddanymi przez króla jako zastaw za pożyczone sumy. Od r. 1455 był Mikołaj starostą brzesko-kujawskim, a od r. 1462 cześnikiem kaliskim. W r. 1471 został wojewodą sieradzkim. Jeden z najbardziej oddanych królowi wielmożów, brał Mikołaj żywy udział w życiu publicznym, lecz o udziale jego w wojnach źródła zupełnie milczą. Imię wojewody spotyka historyk między uczestnikami zjazdów w Kole (7 VIII 1475, 12 III 1479) i Piotrkowie (30 VIII 1476, 17 VII 1479), natomiast nie wiadomo, co robił w czasie wojny z Krzyżakami i w okresie walk o koronę czeską. Możny i wpływowy wojewoda darzył swą łaską krewniaków, którzy, jak Grabscy w r. 1474, Warzymowscy w 1488, oddali mu w opiekę swe dzieci i dobra. Wierny rodzinnym tradycjom, nadał Mikołaj razem z braćmi: Jarandem, Stanisławem i Janem 4 łany kościołowi parafialnemu w rodzinnym Brudzewie. Dojście do pełnoletniości Jana, syna Mikołaja, zmusiło Brudzewskich do podziału dóbr w r. 1483. W 1488 król zdołał spłacić Mikołajowi część wypożyczonych sum, dzięki czemu unormowano posiadanie dóbr królewskich w powiatach: brzeskim, radziejowskim i kowalskim. Kazimierz spłacił długi, ciążące na Brześciu i Radziejowie, natomiast Kowale zatrzymał Mikołaj aż do czasu, gdy król spłaci mu 2.500 florenów węgierskich. Otrzymywane od króla sumy, jak i inne dochody, obracał wojewoda na zakup nowych dóbr. Dbały o podniesienie dochodów, uzyskał od króla pozwolenie na zaprowadzenie w swoim miasteczku Staw rocznych jarmarków. Miarą bogactwa B-go niech będzie fakt, że za swą córką Anną dał w r. 1490 w posagu 2.500 florenów węgierskich, sumę na owe czasy godną książęcego wiana. Ostatni raz spotykamy Mikołaja między senatorami na zjeździe homagialnym w sierpniu 1492; umarł wkrótce po powrocie do rodzinnego Brudzewa. Jedynymi jego dziećmi byli wymienieni: syn Jan i córka Anna, za mężem Kobylańska.

 

Papée F., Jan Olbracht, Kr. 1936; Inventarium omnium et singul. privilegiorum…, Paryż 1862; Cod. Pol. II; Cod. ep. XV, III; Matr. Sum. I; Acta cap. II.

Karol Piotrowicz

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jan z Dukli

około 1410 - 1484-09-29
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jan Naropiński h. Belina

ok. 1467 - 1543-02-23 a 1543-03-09
scholastyk krakowski
 

Anna Jagiellonka

1476-03-12 - 1503-08-12
księżna pomorska
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.