INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Mikołaj Działyński h. Ogończyk  

 
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Działyński Mikołaj, h. Ogończyk (um. między 1490 a 1498), wojewoda inowrocławski. Ojcem jego był Piotr, podkomorzy dobrzyński, pochodzący z jednego z najstarszych rodów dobrzyńskich. Piotr otrzymał przy podziale rodzinnego majątku w r. 1413 wieś parafialną Działyń nad Drwęcą. Odtąd zaczął się nazywać z Działyna lub Działyński. Przywilej piotrkowski Władysława Jagiełły podpisał Piotr D. jako świadek.

Za młodu, w okresie wojny trzynastoletniej, brał D. udział w walkach z Krzyżakami. W tym okresie, w 1464, powierzył D-mu biskup Jakub z Sienna dowództwo załogi obronnej na grodzie biskupim we Włocławku, zażegnawszy bunt zaciężnych, grożących złupieniem miasta z powodu zaległego żołdu. Około 1472 r. był D. dworzaninem króla Kazimierza Jagiellończyka. W roku 1479 występował jako kasztelan dobrzyński. W l. 1484–90 (1498?) był wojewodą inowrocławskim. W owych latach zaostrzonych stosunków króla ze stanami pruskimi otrzymał D. polecenie (1485) wykupienia starostwa brodnickiego. Dzierżawił liczne dobra królewskie na Kujawach. Był zaufanym Kazimierza Jagiell., który w 1487 r. delegował go na zjazd z książętami pomorskimi prawdopodobnie w związku z groźbą wojny tureckiej, na którą żądał król zasiłku od Stanów Pruskich. W r.1487 domagał się D. od wojewody pomorskiego przekazywania mu listów po łacinie: »a… listu niemieckiego, któryś nam Wasza Wysokość… przysłał, nikt nam nie mógł wyłożyć. Za czym prosimy Waszą Wys., abyś zechciał przekazywać nam zawsze listy łacińskie, a gdyby jakie brzmiały po niemiecku, abyś je przepisał na łacinę«. Zastrzeżenie D-go co do listów pisanych przez dygnitarzy pruskich i pomorskich po niemiecku było objawem zmagań polskości z niemczyzną na terenach graniczących z Pomorzem, których to zmagań D. był typowym przedstawicielem.

D. był żonaty z Febronią Danaborską h. Topór, córką Włodka, starosty nakielskiego, i ks. Raciborskiej Katarzyny. Zostawił dwie córki i syna Mikołaja.

 

Biliński A., Szlachta ziemi dobrzyńskiej za ostatnich Jagiellonów, przygot. do druk. Wdowiszewski Z., wyd. Inst. Pop. Nauki, W. 1922; Boniecki; Czaplewski P. ks., Senatorowie, Rocz. T. Nauk. w Tor. XXVI–XXVIII; Górski K., Pierwsze czterdziestolecie Prus Królewskich (1466–1506), Rocz. Gd. t. XI, 1937–38; Morawski M. ks., Monografia Włocławka, 1933; Niesiecki; Sprawozdania Komisji Hist, sztuki VI; Długosz, Historia XII, Op. Om. V; M. M. Ae. 14, Cod. ep. III s. 340; Wierzbowski, Matr. R. P. Summ. I–II.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Piotr z Działynia h. Ogon

brak danych - między 1441 a 1444 podkomorzy dobrzyński
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wit Stosz (Stoss, Stwosz)

około 1438 - 1533-09-22
rzeźbiarz
 

Wincenty Kot h. Doliwa

około 1395 - 1448-08-14
prymas Polski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.