INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Jaroszyński Mikołaj h. własnego (ur. 1742), konfederat barski, poseł na Sejm Czteroletni. Najstarszy syn Zachariasza (1700–1774), podstolego winnickiego, i Marianny ze Szczeniowskich. Wraz z ojcem i wujem, Stanisławem Szczeniowskim, starostą trechtymirskim, należał do pierwszych działaczy konfederacji barskiej. Pisał się wówczas starostą wyszogrodzkim. W Barze wykonał przysięgę konsyliarską. Zebrawszy z inicjatywy własnej i krewnych kilkuset lipków i kozaków, 9 IV 1768 r. zajął Winnicę, wypierając stamtąd rosyjski oddział rotmistrza Salemanna. Wraz z regimentarzem S. Szczeniowskim ruszył w woj. kijowskie, aby wyprowadzić z Białejcerkwi wojsko komputowe partii ukraińskiej. Stoczył szereg potyczek (m. in. pod Chmielnikiem) i 24 IV wtargnął do Berdyczowa. Pozyskawszy dla konfederacji tamtejszy garnizon opuścił z nim fortecę. Po rozbiciu konfederatów na Ukrainie wycofał się za granicę mołdawską. Dn. 16 XII 1768 r. jako konsyliarz podpisał w Dańkowcach (wraz z ojcem i Szczeniowskim) punkta do układu polsko-turecko-tatarskiego. Wkrótce potem J. i Szczeniowski podjęli próbę działań wojennych na pograniczu, oddział ich jednak został z początkiem stycznia 1769 r. zaskoczony przez wojska carskie w Mohylewie. Szczeniowski został wzięty do niewoli. J., utraciwszy większość ludzi, koni i taboru, z niedobitkami uszedł za granicę. W ciągu zimy przedostał się do woj. bracławskiego, gdzie korzystając ze stosunków rodzinnych werbował zwolenników konfederacji i zbierał informacje o wojskach carskich. Ścigany «w głodzie, mizeryi i nędzy po lasach i jaskiniach tułać się musiał». Uzyskawszy wiadomości o ruchach wojsk rosyjskich, w przebraniu chłopskim przedostał się przez Chocim na stronę turecką. Indagowany po drodze przez Rosjan i nieufnych Turków dotarł wreszcie do Benderu. Joachim Potocki nie dał wiary jego doniesieniom, co zdaniem J-ego fatalnie odbiło się na losach kampanii. W sporach różniących starszyznę konfederacką na emigracji trzymał z Michałem Krasińskim przeciw J. Potockiemu. Został przez Potockiego aresztowany (w Jenikoi na Wołoszczyźnie), pozbawiony funkcji konsyliarskiej i oddany pod sąd wojskowy; został zmuszony do złożenia 18 VI 1770 r. «niesłusznej przysięgi». Dn. 24 X 1771 r. wniósł w Czernowodzie manifestację przeciw Potockiemu, oskarżając go o uzurpowanie władzy i sprzeniewierzenia finansowe oraz obarczając go odpowiedzialnością za niepowodzenia wojenne.

W r. 1776 ożenił się J. z Marianną Kordyszówną, córką Stanisława stolnika bracławskiego. Posag, spadek po ojcu i późniejsze spadki po Kordyszach przyniosły mu znaczną fortunę. Postępował w hierarchii tytularnych godności: w r. 1777 z wojskiego mniejszego podczaszy zwinogrodzki, w 1784 podczaszy bracławski, w 1790 stolnik winnicki. W t. r. został wybrany posłem bracławskim na drugą kadencję Sejmu Czteroletniego. Dn. 5 X 1791 r. przyjęty to Tow. Przyjaciół Konstytucji 3 Maja. Działał w swoim województwie na rzecz akceptacji Ustawy Rządowej. W sejmie wypowiedział się (11 V 1792) za utworzeniem w Rzpltej niezależnej od Rosji hierarchii prawosławnej. Z wpływowym w Bracławszczyźnie eks-barzaninem bardzo liczył się Stanisław August, który nadał mu 18 V 1792 r. Order Orła Białego. Wkrótce potem (przed limitą sejmu z 29 V) król wysłał J-ego, aby zorganizował ewakuację szlachty z zagrożonego pogranicza. W dalszym postępowaniu J. miał się kierować wskazówkami Kołłątaja. Z liczną ponoć grupą uchodźców z Bracławskiego J. cofał się przez Wołyń i przeszedł granicę Galicji. Z Ożochowic nad Zbruczem 25 VI zapewniał Kołłątaja o bojowej gotowości emigrantów i zapytywał, czy mają oczekiwać przybycia króla. Targowiczanie spalili posiadłość J-ego Miastkówkę. J. pozostawił 3 córki (Honorata za Wacławem Jełowickim, Józefa za Fabianem Lipińskim i Justyna za Michałowskim) oraz syna Jana (1783–1842), marszałka olgopolskiego.

 

Boniecki; Uruski; Żychliński; – Dembiński B., Stanisław August i ks. Józef Poniatowski w świetle własnej korespondencji, Lw. 1904; Konopczyński W., Kazimierz Pułaski, Kr. 1931; tenże, Konfederacja barska, W. 1936–8 I–II; Łoza S., Historia Orderu Orła Białego, W. 1922; Skałkowski A., Towarzystwo Przyjaciół Konstytucji 3 Maja, „Pam. Bibl. Kórnickiej” Z. 2: 1930 s. 71; Smoleński W., Konfederacja targowicka, Kr. 1903; tenże, Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897, Wolański A., Wojna polsko-rosyjska, P. 1922; – B. Czart.: rkp 727 (korespondencja króla); B. PAN w Kr.: nr 197 (korespondencja Kołłątaja), nr 318 (manifest J-ego z 24 X 1771).

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.