INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Koniecpolski h. Pobóg      Portret asortacyjny Mikołaja Koniecpolskiego, Kasztelana Rozpierskiego - Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 202 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.

Mikołaj Koniecpolski h. Pobóg  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Koniecpolski Mikołaj h. Pobóg (zm. przed 1587), kasztelan rozpierski, poseł sejmowy. Ojcem jego był Stanisław, dworzanin królewski, starosta przemyski, matką Katarzyna Heltówna, mieszczka poznańska. W r. 1527 zapisał się na uniwersytet w Lipsku. Na sejmy posłował trzykrotnie. Z woj. sandomierskiego na sejm krakowski w r. 1553 i na sejm lubelski w 1569, na sejm zaś warszawski 1563/4 r. posłował z woj. krakowskiego. W Lublinie występował parokrotnie w dyskusji o warunkach, na jakich ma się dokonać unia Litwy z Koroną. K. popierał wtedy stanowisko posłów krakowskich, różniąc się przy tym od stanowiska posłów województwa, które reprezentował. W l. 1572 i 1574 został K. wybrany deputatem do sądów w czasie bezkrólewia, a w r. 1577, uczestnicząc w sejmiku małopolskim w Nowym Mieście Korczynie, podpisał pełnomocnictwo dla posłów wysłanych do króla Stefana Batorego. Kasztelanem rozpierskim został K, jak się zdaje, ok. r. 1580.

K. posiadał znaczny majątek. Razem z bratem Stanisławem, starostą wieluńskim, był właścicielem w woj. sieradzkim Koniecpola, Luborczy i Leszczyna, zaś w woj. sandomierskim wspólnie ze Stanisławem posiadał Dobrków, Parkosz, Mokrzecz, Łabuzie, Złotorię oraz Jaworze, a nadto w woj. krakowskim był posiadaczem Chrząstowa. W późniejszych latach bracia zapewne podzielili majętności, bo w r. 1581 K. sam użytkował wymienione już miejscowości w Sandomierskiem i dodatkowo jeszcze wsi Połomnę, Golenczynę, Męciszów, Podole, Krewnice i przedmieście Przecławia. Być może, był on też właścicielem wsi Wąsosze w pow. lelowskim, a nadto posiadał jakieś dobra w woj. lubelskim.

K. był kalwinem, najprawdopodobniej on zreformował Kościół w Dobrkowie, dbał o rozwój kalwinizmu, skoro w testamencie legował dla zboru krakowskiego 200 zł. Żona jego Katarzyna Czyżowska h. Topór była katoliczką. Z małżeństwa tego pozostawił kilkoro dzieci. Synami jego byli: Jan, sędzia lubelski, Andrzej, kasztelan połaniecki, oraz Mikołaj i Adam. Synowie K-ego przeszli z powrotem na katolicyzm. Córka Zofia wyszła za mąż za Feliksa Czerskiego h. Ogończyk, sędziego ziemskiego krakowskiego, druga Katarzyna zmarła panną.

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia, tabl. 138; Niesiecki; Paprocki; Uruski; Żychliński; Kolankowski L., Posłowie sejmów Zygmunta Augusta, „Reform. w Pol.” R. 5: 1928; – Bukowski J., Dzieje reformacji w Polsce…, Kr. 1883 I 406, 671; – Akta sejmikowe woj. krak., I 18, 46, 70; Akta Unii, s. 337, 340; Arch. Zamoyskiego, IV 81; Materiały do dziejów reformacji w Krakowie, Oprac. R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1962; Pamiętniki o Koniecpolskich, Wyd. S. Przyłęcki, Lw. 1842; Regestra thelonei aquatici Wladislaviensis saeculi XVI, Wyd. S. Kutrzeba i F. Duda, Kr. 1915; Źródła Dziej., XIII cz. II s. 278, XIV 72, 243, 248, XV 541, 569; Źrzódłopisma do dziej. unii, cz. III s. 150, 177, 180–1; – Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Kartoteka Komitetu Źródeł do Dziejów Życia Umysłowego Polski.

Irena Kaniewska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Mikołaj Dzierzgowski

c. 1490 - 1559-01-18
prymas Polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mateusz z Szamotuł

ok. 1491 - 1528-10-19
astronom
 

Piotr Gawen (von Gawen)

koniec XV w. - ok. poł. XVI w.
puszkarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.