INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Kotkowski (Kotochowski) z Rudołtowic      Mikołaj Kotkowski, pincerna sieradzki - wzmianka w - Metryka Koronna 134 - Kraków, 12 lutego 1588 - w zbiorach AGAD - plik z: agadd2.home.net.pl, PL_1_4_1-134_0311 - rubrykacja iPSB.

Mikołaj Kotkowski (Kotochowski) z Rudołtowic  

 
 
ok. 1550 - ok. 1603
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kotkowski (Kotochowski) Mikołaj h. Ostoja lub Gryf (ok. 1550–ok. 1603), podczaszy sieradzki, poseł sejmowy. Był synem Piotra, dworzanina królewskiego, dziedzica Rudołtowic (dziś Rdułtowice) i Kotkowa w woj. sieradzkim, właściciela (od r. 1547) Gołyszyna w woj. krakowskim, i Ewy. K. studiował w Tybindze (1558), Bazylei, dokąd przybył w końcu 1558 r. wraz z grupą szlachty pod opieką preceptora Wojciecha Sylviusa, a następnie w l. 1563–4 w Lipsku. W r. 1564 został przy poparciu woj. lubelskiego Jana Firleja dworzaninem królewskim z prawem do 5 koni. K. pisał się m. in. z Rudołtowic i ok. r. 1578 został podczaszym sieradzkim. Równocześnie posiadał po ojcu wieś Gołyszyn oraz wsie Kotowa (Chotowa) i Głowaczowa w woj. sandomierskim (pow. pilzneński) i swoją działalność polityczną związał z województwami: krakowskim i sandomierskim.
W r. 1573 był K. jednym z członków świty starosty odolanowskiego Jana Zborowskiego, udającego się z poselstwem do Francji po Henryka Walezego. Uczestniczył następnie, prawdopodobnie jako poseł sandomierski, w sejmie konwokacyjnym w r. 1574 i być może, że to on właśnie podpisał 31 XII 1575 r. akt elekcji cesarza Maksymiliana II na króla polskiego. Z woj. krakowskiego posłował po raz pierwszy na sejm jesienny 1576 r. W dwa lata później był jednym z posłów posejmowego sejmiku proszowskiego (16 IV 1578) do króla Stefana Batorego do Sandomierza, aby wyjaśnić przyczyny odmowy uchwalenia poboru przez woj. krakowskie. W czasie trzeciego bezkrólewia podpisał konfederację woj. krakowskiego, sandomierskiego i lubelskiego 27 XII 1586 r. Dn. 8 V 1587 r. wziął udział w okazowaniu woj. sandomierskiego pod Pokrzywnicą, 19 IX podpisał uchwałę sejmiku opatowskiego o udaniu się na zjazd do Wiślicy, 8 X był pod Wiślicą i podpisał «Poparcie wolnej elekcji króla Zygmunta». Uczestniczył następnie (zapewne jako poseł sandomierski) w sejmie koronacyjnym w r. 1587/8; został wówczas wyznaczony jako jeden z ośmiu deputatów izby poselskiej do zasiadania w sądach królewskich przeciw winnym rozerwania elekcji i wojny domowej. Z woj. krakowskiego posłował na sejmy 1590 i 1590/1 r. Ostatni ślad publicznej działalności K-ego to udział w sejmiku deputackim w Proszowicach 5 IX 1597 r., przy czym w aktach sejmikowych określono go mylnie jako pisarza ziemi sieradzkiej. K. prowadził sprawy majątkowe osobiście jeszcze w r. 1599, i do końca używał tytułu podczaszego sieradzkiego. Współcześnie występował w ziemi sieradzkiej inny Mikołaj Kotkowski, w r. 1587 podstoli sieradzki. K. nie żył już w maju 1603 r., kiedy to jego synowie dokonali podziału dóbr.
Studia w ośrodkach protestanckich, spory z duchowieństwem, jakie K. prowadził, i jego powiązania z różnowierczą szlachtą wskazują, że K. był różnowiercą, najpewniej kalwinem, chociaż w ruchu reformacyjnym nie odegrał poważniejszej roli. Żonaty był z Anną Gołuchowską, córką Andrzeja, podkomorzego sandomierskiego oraz działacza kalwińskiego, i miał z nią dziewięciu synów: Piotra, Andrzeja, Mikołaja, Zygmunta, Stanisława, Krzysztofa, Samuela, Jakuba i Aleksandra, z których Mikołaja, Stanisława i Krzysztofa spotykamy później na synodach kalwińskich, a Zygmunta wśród działaczy sejmikowych woj. krakowskiego.

Estreicher, XXXIV 18; Boniecki; Konarski Sz., Szlachta kalwińska w Polsce, W. 1938; Uruski, (dane nieścisłe); – Kot S., Polacy w Bazylei za czasów Zygmunta Augusta, „Reform, w Pol.” T. 1: 1921; Moreau-Reibel J., Sto lat podróży różnowierców polskich do Francji, tamże T. 9/10: 1937–9; Wiśniewski J., Dekanat miechowski, Radom 1917 s. 271; – Akta sejmikowe woj. krak., I; Diariusz poselstwa polskiego do Francji po Henryka Walezego w 1573 r., Oprac. A. Przyboś i R. Żelewski, Wr.–W.–Kr. 1963; Materiały do historii stosunków kulturalnych w XVI w. na dworze królewskim polskim, Zebrał i Oprac. S. Tomkowicz, Kr. 1915; Matricularum summ., IV (Piotr K.); Metrica nec non liber nationis Polonicae Universitatis Lipsiensis, Wyd. S. Tomkowicz, Arch. do Dziej. Liter., Kr. 1882 II; Orzelski, Bezkrólewia ksiąg ośmioro, s. 263 (opuszczony w indeksie); Uchańsciana, II; Vol. leg., 1076, 1091, 1225; Źródła Dziej., XIII, XIV; – Arch. Państw. w Kr.: Terr. Crac. 76 s. 1677, 77 s. 724, 987, 1405, 110 s. 81–82, Terr. Pilsn. 9 s. 75, 356, 854, 14 s. 496; Zakł. Dok. IH PAN w Kr.: Teki Pawińskiego nr 21 s. 51, nr 25 s. 92, 95, nr 9 (podstoli sieradzki).
Halina Kowalska

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.