INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Lutomirski h. Jastrzębiec      Portret, zapewne fikcyjny, Mikołaja Lutormirskiego, syna Baltazara, Kasztelana Czechowskiego - Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 41 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Mikołaj Lutomirski h. Jastrzębiec  

 
 
Biogram został opublikowany w 1973 r. w XVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lutomirski Mikołaj h. Jastrzębiec (ok. 1495–1566), zarządca ceł w woj. krakowskim, kasztelan czechowski, potem zawichojski. Pochodził z licznie rozrodzonej rodziny osiadłej w woj. sieradzkim. Był synem Baltazara, bratem stryjecznym Stanisława (zob.) i Jana (zob.), z którym wspólnie dziedziczył na Lutomiersku w pow. szadkowskim. Był on ponadto właścicielem Kazimierzy Małej i Jakuszowic w pow. wiślickim w woj. sandomierskim. W r. 1510 zapisał się na Akad. Krak., przeznaczony zapewne do stanu duchownego, w r. 1512 zrzekł się probostwa w Warcie. W r. 1520 zaciągnął się na wojnę z zakonem krzyżackim jako pisarz wojskowy. Ok. r. 1528 został zarządcą ceł w woj. krakowskim, w r. 1530 dostał urząd wojskiego większego sieradzkiego. Wspólnie z Janem otrzymał w r. 1536 zezwolenie na wykup królewszczyzn Prusinowice i Wilamowice w pow. szadkowskim (w r. 1543 zrezygnował na rzecz brata stryjecznego Jana ze swojej połowy). Małżeństwo z Zofią Ossolińską, córką Prokopa, chorążego lubelskiego, związało go jeszcze bardziej ze środowiskiem małopolskim. Na opiekunów swoich dzieci (1543) wybrał, obok żony i stryjecznego brata Jana, głównych dostojników małopolskich: kasztelana wiślickiego Jana Mieleckiego, woj. sandomierskiego Jana Tęczyńskiego i kasztelana krakowskiego Jana Tarnowskiego. Ten ostatni występował zresztą wielokrotnie jako protektor L-ego. W r. 1548 uzyskał L. ekspektatywę na najbliższą kasztelanię mniejszą, jaka zawakuje w jednym z trzech województw: krakowskim, sandomierskim lub sieradzkim, i w r. 1549 otrzymał kasztelanię czechowską.
Rychło też począł L. osiedlać się coraz mocniej w woj. krakowskim, w którym trzymał w zastawie dobra Żeleńskich (Goszyce, Rawałowice, Krzyszowice, Marszowice w pow. proszowskim). W r. 1550 nabył od Jana Tarnowskiego kamienicę w Rynku krakowskim (zwaną Regulińską), w r. 1553 ogród z sadzawkami i zabudową (zwany Fisberk) koło Łobzowa, był nadto właścicielem jeszcze jednego domu (ceglanego) w Krakowie, sąsiadującego z posesją Konrada Krupki Przecławskiego, którego w r. 1551, wraz z grupą szlachty małopolskiej, osłaniał przed sądem o herezję wobec bpa krakowskiego Andrzeja Zebrzydowskiego. Brał L. także udział w agitacji za odebraniem duchowieństwu sądownictwa w sprawach o wiarę. Występował w tej materii na sejmiku w Proszowicach w grudniu 1551 i na burzliwym sejmie piotrkowskim 1552 r. Uczestniczył w sejmie r. n.
Ok. r. 1555 założył L. zbór w Kazimierzy Małej, który organizacyjnie podporządkował małopolskiemu Kościołowi reformacyjnemu; w styczniu 1556 był tam ministrem Jakub Megalius, od r. 1557 – brat stryjeczny L-ego Stanisław. Uczestniczył L. w synodach małopolskich, udzielał swojego domu w Krakowie na spotkania przywódców reformacji. Jemu to dedykowano wydane w r. 1559 w Brześciu Litewskim „Akta, to jest sprawy zboru krześcijańskiego wileńskiego…”, jedno z pierwszych pism konfesyjnych polskiego kalwinizmu. W r. 1560 na synodzie w Książu został L. wybrany świeckim seniorem dystryktu krakowskiego. Brał udział w synodzie kalwińskim we wrześniu 1561, a w październiku 1563 w jego kamienicy w Krakowie odbyła się, zainicjowana przez głównego obrońcę ortodoksji kalwińskiej Stanisława Sarnickiego, dysputa z arianizującymi ministrami Litwy i Podlasia.
W r. 1561 został L. kasztelanem zawichojskim, w styczniu 1562 otrzymał zgodę na wykup starostwa leżajskiego z prawem dożywotniego posiadania. Jako świeży posesor większego kompleksu królewszczyzn, a być może pod wpływem brata stryjecznego Jana, jednego z czołowych przeciwników egzekucji dóbr, wypowiedział się L. na sejmie piotrkowskim 1562/3 r. przeciw rewindykacji królewszczyzn. Wysunął on mianowicie wniosek, aby nie brać za podstawę do rewindykacji Statutu Aleksandra, ale raczej zająć się nadaniami i zastawami dawniejszymi (starymi), z których posiadacze zdążyli już wybrać swoje sumy. O obecności L-ego na sejmie warszawskim 1563/4 r. i piotrkowskim 1565 r. brak informacji. Zmarł prawdopodobnie z początkiem 1566 r., gdyż w marcu 1566 kasztelanem zawichojskim był Mikołaj Ligęza.
Z małżeństwa z Ossolińską miał L., oprócz zmarłego w dzieciństwie Mikołaja, córkę Jadwigę, za Krzysztofem Komorowskim, kasztelanem sądeckim, i dwóch synów: Baltazara i Piotra, wychowanków bazylejskiego uniwersytetu, którzy od młodości towarzyszyli ojcu w zjazdach różnowierczych. Zwłaszcza Baltazar, dworzanin królewski, starosta leżajski i sieradzki, uczestniczył aktywnie w ruchu reformacyjnym; był m. in. założycielem zboru w dziedzicznym Lutomiersku (ok. r. 1570).

Estreicher; Boniecki; Paprocki; – Barycz H., Proces Konrada Krupki Przecławskiego, „Reform. w Pol.” R. 9/10: 1937–9; Dembińska A., Polityczna walka o egzekucję dóbr królewskich, W. 1935; Górski K., Grzegorz Paweł z Brzezin, Kr. 1929; Kot S., Polacy w Bazylei za czasów Zygmunta Augusta, „Reform. w Pol.” R. 1: 1921; Wotschke S., Francesco Lismanino, „Zeitschr. d. Hist. Gesellschaft f. d. Prov. Posen” Jg 18: 1903 s. 239; – Acta Tom., V; Akta synodów różnowierczych w Polsce, W. 1966 I; Album stud. Univ. Crac., I 122; Diariusze sejmów koronnych 1548, 1553 i 1570, Kr. 1872 s. 80, Scrip. Rer. Pol., I; Hosii epistolae, I; Lasciana; Lubieniecki S., Historia reformationis Polonica, W. 1971; Matricularum summ., IV, V 44, 405, 725, 812, 1016, 1108, 1538, 1656, 1692, 2235, 5494, 9049, 10087, 10258; Rej M., Zwierzyniec, Kr. 1895, Bibl. Pis. Pol., 30; Script. Rer. Pol., I 80; Trzecieski A., Carmina, Wr. 1958, Bibl. Pis. Pol., S. B nr 8; Zebrzydowskiego A…. korespondencja z lat 1546–1553…, Kr. 1878, Acta Hist., I; Źrzódłopisma do dziej. unii, cz. II, oddz. I; – Arch. Państw. w Kr.: Terr. Crac. 42 s. 475–7.
                                                                                                                                                                                                                                    Halina Kowalska

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.