INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Sasinowski     

Mikołaj Sasinowski  

 
 
1909-10-16 - 1982-09-06
Biogram został opublikowany w 1994 r. w XXXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Sasinowski Mikołaj (1909–1982), kapelan w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, biskup łomżyński. Ur. 16 X w Mieczkach w pow. łomżyńskim, w rodzinie chłopskiej, był jednym z dziesięciorga dzieci Józefa i Anny z Wiśniewskich.

S. uczęszczał do gimnazjum w Zambrowie, do gimnazjum «Unitas» w Łomży, a następnie do Gimnazjum im. T. Kościuszki w Łomży, gdzie w r. 1930 otrzymał świadectwo dojrzałości. Po odbyciu służby wojskowej w Gródku Jagiellońskim 4 XI 1931 wstąpił do łomżyńskiego seminarium duchownego. Dn. 28 III 1936 przyjął święcenia kapłańskie. Przez pięć miesięcy pracował jako wikariusz w Suwałkach, a następnie rozpoczął studia na Wydz. Teologii Katolickiej Uniw. Warsz. Ukończył je w r. 1939 ze stopniem magistra prawa kanonicznego. W czerwcu t. r. został skierowany na dalsze studia do Francji. Po wybuchu drugiej wojny światowej wstąpił do WP, obejmując stanowisko kapelana w Polskim Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Lyonie. Z chwilą kapitulacji Francji znalazł się wraz z całym polskim lotnictwem w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał przydział do Polskich Dywizjonów Bombowych 304 i 305. Przez dwa lata był kapelanem w stopniu majora. Następnie pełnił funkcję prefekta w Lotniczym Gimnazjum Technicznym w Halton.

Jesienią 1946 S. wrócił do diecezji, został wikariuszem i prefektem szkół średnich w Ostrołęce. W r. 1947 wyjechał do Warszawy, gdzie przygotowywał rozprawę z prawa kanonicznego pt. Wiek w ustawodawstwie kościelnym, na podstawie której doktoryzował się w r. 1949 na Uniw. Warsz. W tym czasie uczęszczał na wykłady z socjologii i ekonomii społecznej na KUL. Od 1 IX 1949 pełnił obowiązki ojca duchownego i wykładowcy teologii moralnej w seminarium duchownym w Łomży. W r. 1957 został kanonikiem łomżyńskiej kapituły katedralnej, w r. 1959 – członkiem Kolegium do Spraw Trzeźwości w Polsce, w r. 1965 – sędzią prosynodalnym, a w r. 1967 – dyrektorem Unii Apostolskiej i rektorem seminarium duchownego.

W r. 1970 S. otrzymał od papieża Pawła VI nominację na biskupa ordynariusza łomżyńskiego. Sakrę biskupią przyjął 4 IV t. r. w katedrze łomżyńskiej. Jako rządca diecezji erygował 11 nowych parafii i przygotował kilka następnych. Zdołał uzyskać pozwolenie władz na budowę ponad 30 kościołów i kaplic. Zabiegał o konserwację zabytkowych świątyń. Powołał do istnienia Diecezjalny Instytut Organistowski. W zespole poklasztornym w Tykocinie nad Narwią zorganizował Dom Księży Emerytów. Był inicjatorem założenia Domu Emerytowanych Pracowników Kościelnych i Domu Samotnej Matki (powstały nie w diec. łomżyńskiej, ale w innych diecezjach). Stworzył kilka stałych i sezonowych ośrodków rekolekcyjnych dla młodzieży. Zmodernizował budynek seminarium duchownego i uzyskał zezwolenie na jego rozbudowę. W Suwałkach erygował Instytut Wyższej Kultury Religijnej, a w Łomży Diecezjalny Instytut Pastoralny z cotygodniowymi wykładami dla księży, katechetów i kleryków. Zorganizował w Łomży punkt konsultacyjny warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej i kierował na studia wielu księży.

S. działał w kilku Komisjach Episkopatu: był przewodniczącym Komisji do Spraw Duszpasterstwa Kobiet, członkiem Komisji do Spraw Duszpasterstwa Ogólnego, wiceprzewodniczącym Komisji do Spraw Trzeźwości Narodu oraz naczelnym kapelanem kombatantów. Z jego inicjatywy w końcu l. siedemdziesiątych rozpoczęły się coroczne Ogólnopolskie Pielgrzymki Żołnierzy Polski Walczącej na Jasną Górę w każdą drugą niedzielę września. Jako delegat Episkopatu Polski wziął udział w 40. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Filadelfii (1–8 VIII 1976). Wizytował wiele placówek duszpasterstwa polonijnego w USA i Kanadzie. Uczestniczył w XI Światowym Zlocie Lotników Polskich w Hamilton i w Jubileuszowym Zjeździe Wychowanków Szkół Małoletnich w Londynie w lipcu 1977. Zmarł na atak serca 6 IX 1982 i został pochowany w krypcie katedry łomżyńskiej.

 

Jemielity W., Ś.p. Ksiądz Biskup Sasinowski, „Rozporządzenia Urzędowe Łomżyńskiej Kurii Diec.” 1982 nr 4 s. 77–82; Kowalkowski A. F., Duszpasterstwo polskich sił powietrznych we Francji i w Wielkiej Brytanii 1939–1946, „Studia Pelplińskie” R. 10: 1979 s. 152–212; Śp. Ks. Biskup Mikołaj Sasinowski, „Duszpasterz Polski Zagranicą” R. 34: 1983 nr 1 s. 128; „Rozporządzenia Urzędowe Łomżyńskiej Kurii Diec.” 1982 nr 4 s. 3 (fot.), 62–77; – Arch. Diec. w Łomży: Wiśniewski K., Biskup-Żołnierz. Wspomnienie o śp. Biskupie Mikołaju Sasinowskim (1909–1982); Arch. Kurii Łomżyńskiej: Teczka akt personalnych i urzędowych.

Józef Mandziuk

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.