INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Mikołaj Lanckoroński (z Brzezia Lanckoroński) h. Zadora      Mikołaj LANCKOROŃSKI, brat Stanisława, Star. Skalskiego oraz Herburtowej - portret asortacyjny w: Bartosz Paprocki, Gniazdo Cnoty, Kraków 1578, s. 1001 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.

Mikołaj Lanckoroński (z Brzezia Lanckoroński) h. Zadora  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lanckoroński Mikołaj z Brzezia h. Zadora (zm. 1597), rotmistrz jazdy kor., podkomorzy podolski. Syn Hieronima, starosty skalskiego, brat Stanisława, kasztelana halickiego (zob.). W młodości przebywał na dworze Zygmunta Augusta i w r. 1570 został dworzaninem pokojowym. Aktywny udział w wojnach wziął w stopniu rotmistrza dopiero za Stefana Batorego w wyprawach: połockiej (1579), wielkołuckiej (1580) i pskowskiej (1581/2), dowodząc 200-konną rotą husarską. W r. 1580 znajdował się w prawoskrzydłowej, osłonowej kolumnie Jana Zamoyskiego, kanclerza kor., a w n. r. należał okresowo do pułku Stanisława Tarnowskiego, kasztelana radomskiego (marsz spod Worońca pod Psków w sierpniu 1581 r.). Po skończonej wojnie podjął służbę na Podolu w wojsku kwarcianym, które wysłało go wraz z dwoma innymi swoimi delegatami na sejm elekcyjny (lato 1587) do Warszawy, gdzie referowali oni potrzeby wojska. Opowiedzieli się wówczas w imieniu swoim i wojska za kandydaturą królewicza szwedzkiego Zygmunta.

W pierwszych latach panowania Zygmunta III należał L. do antyregalistycznego stronnictwa popularystów; brał m. in. udział w nielegalnym zjeździe lubelskim w kwietniu 1592 r. W r. 1593 był posłem z Małopolski na sejm, z którego wybrano go jednym z delegatów do odbierania kwarty. W r. 1595 został podkomorzym podolskim i wziął prawdopodobnie udział w wyprawie cecorskiej Jana Zamoyskiego we wrześniu t. r. (jako starosta skalski?, por. Niesiecki i Bielski). W sierpniu n. r. uczestniczył jako jeden z komisarzy królewskich w obradach komisji krakowskiej nad zawiązaniem ligi antytureckiej. L. władał dziedzicznymi dobrami w woj. krakowskim (z głównym majątkiem Brzezie w pow. szczyrzyckim), nabywając z czasem na Podolu m. in. wsie Balina i Nowosiółka (ok. 1578). Służba wojskowa nie przyniosła mu żadnych nadań, chociaż już na przełomie 1581/2 starał się o starostwo czerwonogrodzkie, a sejmik halicki w dn. 8 II 1590 r. zalecał go do nagrody, gdyż «dawno na posłudze Rzeczypospolitej trwa». L. zmarł w r. 1597. Ożeniony był z Anną Żórawińską, z którą miał córkę Zofię i syna Stanisława (1585–1617), kasztelana halickiego (1613) i woj. podolskiego (1614).

 

Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Paprocki; Uruski; – Górski, Historia jazdy, s. 305; Lepszy K., Rzeczypospolita polska w dobie sejmu inkwizycyjnego, Kr. 1939; – Acta Hist., XI; Akta grodz. i ziem., XXIV; Arch. Zamoyskiego, II, III; Bielski, Kronika, III 1740 (pod: starosta skalski?); Materiały do historyi stosunków kulturalnych w XVI w. na dworze królewskim polskim, Oprac. S. Tomkowicz, Kr. 1915; Matricularum summ., V cz. 1 poz. 4345, 4364, 4426, cz. 2 poz. 10837; Piotrowski J., Dziennik wyprawy Stefana Batorego pod Psków, Wyd. A. Czuczyński, Kr. 1894; Script. Rer. Pol., XI, XX, XXI; Vol. leg., II 1409; Źródła Dziej., XIX 245; – AGAD: ASK dz. II rkp. 31 k. 125–138, Rach. Król. rkp. 239 k. 22v., ASW dz. 85 rkp. 63 k. 255–8, rkp. 64 k. 23 i 62, dz. 82 rkp. 8 fasc. XVIII.

Henryk Kotarski

 
 

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.