Paweł z Chotczy i Zawady (zwany też Choteckim) h. Nabra (zm. 1515), kasztelan połaniecki. Był synem Jakuba z Chotczy w pow. radomskim, występującego w l. 1441–66, i Katarzyny. Ojciec P-ła dziedziczył dobra w pow. radomskim i lubelskim wspólnie z bratem Mikołajem, i dopiero w r. 1477 P. z braćmi Stanisławem i Bartłomiejem oraz synowie Mikołaja: Mikołaj i Stanisław, podzielili majątek. P-łowi z braćmi przypadła rodowa Chotcza, Zawada, Celejów oraz połowa Gniazdkowa z jazem na Wiśle i Zajączkowa, zaś synom Mikołaja Szczekarków i Lucimia oraz druga połowa wspomnianych wsi. W r. 1494 P. wykupił część Zajączkowa od braci stryjecznych, a w r. 1498 brat Bartłomiej ustąpił mu ze swej części dóbr.
Pierwsza wiadomość źródłowa o P-le pochodzi z r. 1469; od r. 1477 był dworzaninem królewskim. W r. 1484 został mianowany chorążym lubelskim. W l. 1485–6 przebywał z królem na Litwie, za co uzyskał zapisy na żupach solnych krakowskich. W r. 1496 brał udział w wyprawie mołdawskiej Jana Olbrachta; w obozie pod Suczawą król przyznał mu pewne dobra, skonfiskowane szlachcie za nieobesłanie pospolitego ruszenia. W l. 1498–1503 był poborcą podatkowym w ziemi lubelskiej (w r. 1504 rozliczał się z poboru z l. 1498–1500, a w r. 1505 z l. 1501–3). W r. 1499 uzyskał awans na kasztelanię połaniecką po rezygnacji Marcina z Wrocimowic. Jako kasztelan połaniecki brał udział w majowym zjeździe krakowskim w r. 1499, świadkując na potwierdzeniu układów panów polskich z posłami litewskimi w sprawie przestrzegania zasad unii. Po śmierci woj. sandomierskiego Mikołaja Ostrowskiego w r. 1501 przejął bogatą tenutę kazimierską (miasta Kazimierz Dolny i Wąwolnica z szeregiem wsi) i przyrzekł Olbrachtowi wydać ją jedynie Mikołajowi Kurozwęckiemu, kaszt. sieradzkiemu, lub jego spadkobiercom. Po śmierci Olbrachta P. znalazł się w obozie popierającym wybór Aleksandra; podczas sejmu w Piotrkowie (wrzesień – 4 X 1501) uczestniczył w porozumieniu z posłami Aleksandra i sejmu litewskiego w sprawie odnowienia unii polsko-litewskiej i do przygotowanego 3 X przez panów polskich aktu unii przywiesił swą pieczęć (wydawcy dokumentu mylnie przypisali mu pieczęć z h. Ogończyk); wziął udział w elekcji Aleksandra na króla Polski. W r. 1502 był na sejmie koronacyjnym w Krakowie, następnie (1502–3) brał udział w wojnie moskiewskiej, za co dostał liczne zapisy pieniężne na żupach krakowskich. Na sejmie radomskim w r. 1505 jako poseł ziemi lubelskiej świadkował na akcie «Nihil novi» Aleksandra. Wielokrotnie P. był wyznaczany na komisarza granicznego. Np. w r. 1504 rozgraniczał tenutę kazimierską, którą posiadał wówczas brat królewski Zygmunt, od dóbr szlacheckich. Styczniowy sejm lubelski 1506 r. przydzielił mu, zgodnie z dawnym zwyczajem, dowództwo wojsk z powiatu pilzneńskiego w planowanej wyprawie mołdawskiej. Następnie P., wraz z imiennie wymienionymi członkami rady królewskiej, brał udział w opracowaniu odpowiednich dekretów na podstawie podjętych przez sejm uchwał w sprawie bezpieczeństwa Rzpltej. W r. 1509 P. uczestniczył w sejmie piotrkowskim, gdzie wyznaczono go na jednego z komisarzy do rozgraniczenia dóbr szlacheckich, położonych na pograniczu mazowiecko-sandomierskim. Dn. 5 XI t. r. P. został zwolniony z udziału w wyprawie wołoskiej z powodu sędziwego wieku (za świadectwem woj. lubelskiego Mikołaja Firleja z Dąbrowicy). Ostatnia wiadomość o P-le pochodzi z 10 IX 1510, lecz żył jeszcze kilka lat, ponieważ dopiero 4 VI 1515 kasztelanem połanieckim został Stanisław Mielecki, po śmierci Pawła «Chlevyczskiego» (błędny odczyt, gdyż żaden Chlewicki lub Chlewiski nie nosił tego imienia i nie był kasztelanem połanieckim), P. zmarł zatem w 1. poł. 1515 r. Brak danych o żonie i potomstwie.
Boniecki, III; Paprocki; Fedorowicz, Dostojnicy i urzędnicy; – Pawiński A., Sejmiki ziemskie…, W. 1895 s. 220; – Akta Aleksandra; Akta Unii; Cod. Pol., I; Długosz, Liber benef., II–III; Matricularum summ., II–IV; Rachunki królewskie z l. 1471–2 i 1476–8; Teki Pawińskiego, I–II; Źródła Dziej., XV; – Materiały Pracowni Słownika Hist.-Geogr. Polski Średniowiecznej w Kr.
Franciszek Sikora