INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Paweł Grabowski (z Konopnicy) h. Oksza      Gen. Paweł Grabowski, frag. portretu pędzla Lampiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Paweł Grabowski (z Konopnicy) h. Oksza  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grabowski Paweł z Konopnicy (1759 – w lub po 1812), generał, syn Jana Jerzego i Anny Gruszczyńskiej. Z bratem swoim Stefanem wstąpił do korpusu kadetów w r. 1771, tu kolegował z Jakubem Jasińskim, wystąpił w r. 1775. Jako kapitan 5. pułku piechoty był w r. 1781 członkiem loży Dobry Pasterz z godnością mistrza Obrzędów. W r. 1784 posiadał starostwo wołkowyskie i rangę generała inspektora wojska litewskiego; był posłem wołkowyskim na sejm t. r. Ponownie wybrany na Sejm Czteroletni jako poseł wołkowyski – przemawiał w sprawie przyspieszenia aukcji wojska. Członek deputacji indagacyjnej w sprawie buntów w r. 1789, deputacji do poprawienia regulaminu wojskowego w r. 1791, przemawiał jako dysydent w sprawie prawosławia i uczestniczył w kongregacji pińskiej, członek deputacji do obmyślenia sposobów pokrycia deficytu, członek Tow. Przyjaciół Konstytucji 3 Maja. Za udział w kampanii litewskiej r. 1792 otrzymał medal wojskowy. Uczestnik sprzysiężenia r. 1794, 16 V awansował na gen. lejtnanta, przeznaczony na następcę Franciszka Sapiehy w dowodzeniu samodzielną dywizją wojska litewskiego. Delegacja wileńska wysłana do Kościuszki w czerwcu domagała się m. in. «aby kolumna Pawła Grabowskiego, teraz nieczynna i zawsze uchodząca», została przeznaczona do obrony Litwy i Wilna. Brał udział w nieszczęśliwej bitwie pod Sołami. W lipcu dowodził w Woronowie częścią wojsk. Do 30 lipca był w Korpusie gen. Chlewińskiego, który w tym dniu połączył swe siły z korpusem gen. K. Sierakowskiego. G. objął dywizję dopiero 5 VIII, podporządkowany gen. mjrowi Sierakowskiemu. Jego samodzielne dowodzenie na Polesiu w pierwszej połowie sierpnia nie było uwieńczone powodzeniem. Po upadku Wilna G. ściągnął swoje oddziały do Grodna. W okresie przygotowań do wyprawy na Suworowa Kościuszko podporządkował dywizję G-ego znów młodszemu rangą gen. Meyenowi, «bo G. nadto, widzę, wzwyczaił się w skwapliwe rejterady». W dalszym odwrocie wojsk litewskich dotarł na Pragę i, jak błędnie podawano, miał polec w czasie jej szturmu 4 XI. Według informacji króla 8 III 1795 r. złożył przysięgę wierności na ręce Repnina. Dn. 20 X 1812 nadesłał akces do Konfederacji Król. Pol.

 

Boniecki; – Dembiński B., Stanisław August i ks. J. Poniatowski, Lw. 1904; Korzon, Wewnętrzne dzieje; Małachowski-Łempicki S., Wykaz polskich lóż, Kr. 1929 s. 254; Mościcki H., Dzieje porozbiorowe Litwy i Rusi, Wil.; tenże, Gen. Jasiński i powstanie kościuszkowskie, W. 1917; Sakowicz E., Kościół prawosławny w Polsce w epoce Sejmu Wielkiego, W. 1935; Skałkowski A., Tow. Przyjaciół Konstytucji, Kórnik 1930; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; Wolański A., Wojna polsko-rosyjska 1792, P. 1920 II; Żytkowicz L., Litwa i Korona w r. 1794, „Ateneum Wileńskie” T. 12 s. 7–9; – Akty powstania Kościuszki, III; Dziennik Konfederacji Królestwa Polskiego, W. 1812 s. 302; Listy Kościuszki do jen. Mokronowskiego, Lw. 1877 s. 120.

Stanisław Herbst

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.      

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Franciszek Ksawery Lampi

1782-01-22 - 1852-07-22
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Augustyn Mirys

1700-08-01 - 1790-03-08
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.