INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Aleksander Czapski h. Leliwa  

 
 
ok. poł. XVII w. - 1717-06-02
Biogram został opublikowany w 1938 r. w IV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Czapski Piotr Aleksander, h. Leliwa († 1717), kasztelan chełmiński, syn Franciszka Mirosława, podkomorzego malborskiego, i Zofii z Guldenbalków v. Holt, chorąży pomorski, następnie starosta radzyński i sobowidzki od r. 1709 do zgonu. Oba starostwa wniosła mu drugą żona, Marianna z Szydłowskich, wdowa po Władysławie Gnińskim, star. radzyńskim, i 2. voto po Remigianie Bystramie, podkomorzym pomorskim. Cz. posłował na sejmy w l. 1683, 1685 i 1690, nadto do króla w obronie interesów prowincjonalnych w r. 1687, a w r. 1690 był delegatem do komisji hibernowej. W r. 1703 miał kasztelanię kruszwicką, był deputatem z senatu na trybunał skarbowy; na kasztelanię chełmińską otrzymał nominację w r. 1710, przysięgę złożył w lipcu tegoż roku na sejmiku grudziądzkim. W r. 1690 był komisarzem do hiberny, wybranym przez sejm walny warszawski. Według Bonieckiego dzierżył także starostwo kłeckie. Był dobroczyńcą pelplińskiego klasztoru oo. cystersów, kościół w Lalkowach ozdobił nową piękną facjatą, w r. 1710 rozpoczął budowę murowanego kościoła w Rywałdzie (pow. grudziądzki). Z pierwszej żony Teresy Kosówny, wojewodzianki chełmińskiej, pozostawił córkę oraz syna Jana Ansgarego, późniejszego wojewodę chełmińskiego i podskarbiego w. kor. Umarł 2 VI 1717, pochowany w Nowem.

 

Portret, przedstawiający go w zbroi, zdobił niegdyś kolegium jezuitów grudziądzkich. Inny portret obecnie w posiadaniu Józefa Hutten Czapskiego w Modrzu (pow. pozn.).

Arch. konwentu nowsk. i akta konsyst. w Pelplinie; Lengnich, Gesch. d. Preuss. Lande, VIII 301, IX 252; Heintze S. J., Panegiryk pogrz., 1717; Schwengel, Apparatus, »Fontes«, XVI 328; Niesiecki; Czaplewski, Senatorowie, 21, 167, 177; Froelich, Gesch. d. Kreis Graudenz, I 120; Fankidejski, Utracone kościoły, 269; Boniecki; Diec. Chełmińska, Zarys hist. 548.

Ks. Alfons Mańkowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Krzysztof Antoni Szembek

1667-03-25 - 1748-07-06
prymas Polski
 

Franciszek Józef Cezary

ok. 1632 - przed 1665
poeta
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.