INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Chełmski (z Woli Chełmskiej, dziś Justowskiej) h. Ostoja  

 
 
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chełmski Piotr (P. z Woli Chełmskiej, dziś Justowskiej) h. Ostoja, najstarszy syn Hanka z Chełmu i Katarzyny, wychowany i kształcony staranniej od braci, prawdopodobnie najzdolniejszy z sześciu Chełmskich, doszedł z czasem do senatorskiej godności. Okres do wielkiej wojny z Zakonem zeszedł Piotrowi na załatwianiu spraw majątkowych. Na szerszą widownię wystąpił Ch. dopiero w czasie wojny z Zakonem, gdy złożył dowody specjalnej sprawności i męstwa, wdzierając się do zamku w Radzyniu. Wł. Jagiełło nagrodził męstwo rycerza, jemu i jego braciom oddał gród i miasto Lembark. Nadanie to nie przyniosło oczywiście rycerzowi żadnych korzyści, a koszty wyprawy pokryć musiał z własnej szkatuły, nie bardzo w tym czasie zasobnej. Zapewne musiał się na wyprawę zadłużyć, gdy, w r. 1412 nawiedzają go komornicy, których krewki rycerz kijem przepędził. Naraziło go to na nowe kary sądowe, lecz wkrótce przy pomocy monarchy wybrnął z przykrego położenia. Od r. 1418 piastował już urząd burgrabiego krakowskiego, a co ważniejsze, cieszył się specjalnym zaufaniem Władysława Jagiełły, który jemu właśnie poruczył rycerskie wychowanie Fryderyka Brandenburskiego, narzeczonego córki Jadwigi. Wierny królowi, z całym oddaniem służył i królowej Sonce, należał do jej najbardziej zaufanych dworzan. Para królewska nie szczędziła mu nagród, dzięki czemu nie tylko nie słychać już więcej o kłopotach finansowych Piotra, lecz przeciwnie śledzić możemy stały wzrost jego fortuny. Krótko dzierżył Ch. starostwo w Nowym Mieście Korczynie (1430–32), od r. 1434 spotykamy się z nim jako kasztelanem połanieckim, od 1437 ochmistrzem dworu królewskiego. W całym okresie tego czasu stale przebywał przy królu gotów do usług: czy chodzić będzie o podpisanie zobowiązania, dotyczącego Kamieńca Podolskiego (1427), czy o posłowanie do soboru bazylejskiego (1433) w imieniu króla i sandomierskiego zjazdu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jemu królowa oddała rządy na dworze syna Kazimierza, co rozumieć można tylko w ten sposób, że podobnie jak niegdyś Jagiełło Fryderyka, tak Sonka Kazimierza oddała na wychowanie Chełmskiemu. Żenił się Ch. dwa razy. Pierwsza żona, niewiadomego imienia, obdarzyła go synami: Janem, zwanym Rokoszem z Kościc (występuje już w r. 1420), i Ściborem Chełmskim. W r. 1445 ożenił się Ch. po raz drugi z Tarnobą, lecz z małżeństwa tego nie doczekał się dzieci. Nie dochowała się wprawdzie do naszych czasów żadna charakterystyka Ch-go, lecz na podstawie dokumentów przedstawia się nam jako jedna z wybitnych postaci pierwszej połowy XV stulecia. Dbały o zbawienie swej duszy, zapisał karmelitom na Piasku w r. 1441 legat na Woli na msze św. Zmarł po r. 1456.

 

Star. pr. p. pomn., II 1213, 1214, 1299, 1656, 1694, 1863, 1978, 1982, 2035, 2094, 2111, 2267, 2939, 2926, 3136, 3222; Kod. Mp., IV; Długosz, Hist. Pol., IV; Archiwum Sanguszków II; Invenarium… Privilegium., ed. Rykaczewski, Paryż 1862; Cod. ep. XV, t. I, cz. 1., t. II.     

Karol Piotrowicz

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Elżbieta Pomorska

po 1345 roku - 1393-02-14
żona cesarza Karola IV
 

Władysław Opolski

między 1326 a 1332 - 1401-05-18
książę kujawski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.