Rohde (Rode) Piotr III (1659–1717), złotnik gdański. Ur. 24 I w Gdańsku, był młodszym synem Piotra II (zob.), bratem Jana II (zob.).
W r. 1675 zapisany na naukę w warsztacie ojca, R. wykonał sztukę mistrzowską w r. 1688, podobnie jak brat, u Christiana Hasego. W r. n. otrzymał obywatelstwo m. Gdańska. W r. 1705 został wybrany starszym cechu, pełniąc uprzednio (1704) funkcję zastępcy.
R. był artystą, który talentem i technicznymi umiejętnościami dorównywał ojcu i bratu. W dziełach swych stosował, zgodnie z duchem epoki, zarówno wielofiguralne sceny i wizerunki portretowe jak i motywy roślinne, owocowe a także duże kwiaty. Kilka dzieł R-go (dzbany, misa, herbatnica i kubki) znajdowało się w posiadaniu prywatnym i w Muzeum Rzemiosła w Berlinie (opisane u Czihaka i Rosenberga). Do zbiorów Muzeum w Kórniku trafiły dwa pucharki R-go, zdobione akantem i owocami. W skarbcach kościołów: śś. Mikołaja i Marcina w Bydgoszczy oraz parafii w Lidzbarku i Długoborze wymieniane są kielichy, z których szczególnie pięknie i bogato zdobiony, ze scenami z życia Chrystusa, jest kielich z Długoboru. Dwa niepublikowane dotąd dzieła to: krzyż ołtarzowy ufundowany w r. 1694 przez Ludwika Brucheltziego, dla kościoła w Pucku oraz dzban z rytą dekoracją roślinną i datą 1707, w Muzeum Diecezjalnym w Gdańsku–Oliwie. R. sygnował swe prace literami «PR» w otoku dwulistnym oraz (wg E. Czihaka) «PIR» w trójliściu. Zmarł 18 I 1717.
Nie wiadomo z kim był żonaty. W r. 1697 zapisał syna Abrahama na ucznia w swym warsztacie, który w późniejszych aktach cechu nie występuje.
Thieme-Becker, Lexikon d. Künstler; Katalog zabytków sztuki w Pol., XI z. 3, Seria nowa II z. 1; – Czihak E. von., Die Edelschmiedekunst früherer Zeiten in Preussen, Leipzig 1908 II; Dehio/Gall, Deutschordensland Preussen, München-Berlin 1952 s. 192; Rembowska I., Gdański cech złotników od XIV do końca XVIII w., Gd. 1971; Rosenberg M., Der Goldschmiede Merkzeichen, Frankfurt am Mein 1926 II 12; Sammling Gieldzinski, Berlin 1912.
Barbara Rol