INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Kostka h. Dąbrowa  

 
 
1588 - 1657
Biogram został opublikowany w latach 1968-1969 w XIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kostka Piotr h. Dąbrowa (1588–1657), podkomorzy chełmiński. Był synem Macieja, bratanka bpa chełmińskiego Piotra, i Anny v. Felden Zakrzewskiej. Ur. we wsi królewskiej Liebenthal (dziś Dolna) pod Malborkiem. Po śmierci ojca w r. 1592 wychowywał się pod opieką Mikołaja Kostki, opata pelplińskiego, i Jerzego Kostki, późniejszego woj. malborskiego. Po skończeniu szkoły w Nowem uczył się w kolegium braniewskim, gdzie preceptorem jego był Joachim Posselius. W r. 1604 wysłany z Posseliusem do Włoch, zwiedził Wenecję, Padwę, Bolonię i Florencję. Wrócił do kraju na okres uroczystości weselnych Zygmunta III i Konstancji. W r. 1607 powtórnie wyjechał do Włoch. W r. 1608 wpisał się do albumu uniwersytetu w Bolonii, a następnie w orszaku Zygmunta Myszkowskiego zwiedził Francję, Hiszpanię i Anglię. Wrócił do kraju w r. 1609 przez Hamburg, Lubekę i Berlin i osiadł w dziedzicznych Janiach i Kopytkowie w woj. pomorskim. Posiadał poza tym królewski Liebenthal, odstąpiony mu jeszcze jako dziecku w r. 1596 przez Stanisława Kostkę, podskarbiego pruskiego. Był już wówczas chorążym malborskim. W r. 1627 gościł Zygmunta III ciągnącego pod Tczew, a wkrótce potem w grudniu 1628 r. otrzymał podkomorstwo malborskie. Rychło po 20 IX 1630 r. król mianował go podkomorzym chełmińskim. Działalność publiczna K-i ograniczała się do Prus Król. I tu jednak nieczęsto zjawiał się na sejmikach pruskich. Podczas bezkrólewia po śmierci Zygmunta III był komisarzem wojskowym w woj. pomorskim. W elekcji Władysława IV nie wziął udziału. Posłował od króla na sejmiki pruskie w l. 1632 i 1642, szlachta pruska wstawiała się na sejmie koronacyjnym Władysława IV za K-ą, prosząc o nagrodzenie mu strat poniesionych w wojnie ze Szwedami. W czasie sporu Gdańska o cła z królem Władysławem IV wypowiadał się na sejmiku pruskim w r. 1637 przeciw cłom. Władysław IV wyznaczył mu pensję na palowem gdańskim, co potwierdził na prośbę stanów pruskich 17 V 1649 r. Jan Kazimierz.

K. był gorliwym katolikiem. Odbudował kościół w Jani Kościelnej, konsekrowany w r. 1622. Ożenił się z Czemianką, wg Bonieckiego wojewodzianką malborską i wdową po Konopackim, a po raz drugi z Anną Wiesiołowską, z której zostawił dwóch synów: Ferdynanda i Felicjana, obu młodo zmarłych. Sam K. zmarł w r. 1657.

 

Tablica pamiątkowa K-i w kościele paraf. w Jani; – Boniecki; Dworzaczek, Genealogia; Niesiecki; Uruski; Żychliński, XXX; Czaplewski, Senatorowie Prus Król.; – Bersohn M., Studenci Polacy na uniwersytecie bolońskim w XVI i XVII w., Kr. 1890 s. 38; Diecezja chełmińska. Zarys historyczno-statystyczny, Pelplin 1928; Elektorowie; Lengnich, Gesch. d. Preuss. Lande, V–VII; – Akta do dziej. Polski na morzu, VII cz. 2; – AGAD: Metryka Kor. 189 k. 39; Arch. Tor.: VII 28 s. 499; B. Czart.: rkp. 1322.

Andrzej Tomczak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Maciej Konopacki

brak danych - 1613-11-01
wojewoda chełmiński
 
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.