INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr Olejnik  

 
 
1880-09-16 - 1954-10-29
Biogram został opublikowany w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Olejnik Piotr (Jacek – imię przybrane, także używane), (1880–1954), kupiec nasienny, hodowca roślin. Ur. 16 IX w miejscowości Praszka w pow. wieluńskim, był synem Szymona, gospodarza wiejskiego i strażnika granicznego w urzędzie celnym w Praszce, i Antoniny z Domagałów. W r. 1893 ukończył szkołę początkową w Praszce a w r. 1895 niemiecką szkołę ludową w Krzyżanowicach (pow. Olesno Śląskie). Dalsze wykształcenie zdobywał jako samouk. Już od r. 1895 pracował w księgowości w młynie parowym «Laura» w Praszce, w r. 1899 był w Warszawie księgowym w Fabryce Olejów i Smarów Mangoldt i Spółka, a w l. 1900–4 w Fabryce Wag Weber, Dähne i Spółka. O ukierunkowaniu jego zainteresowań zadecydowało podjęcie pracy w warszawskim domu handlowym Werner i Spółka, w którym w l. 1904–17 był zatrudniony i w niedługim czasie został uznany za doskonałego specjalistę w dziedzinie handlu zbożowo-nasiennego. W r. 1917 został naczelnym dyrektorem Polskiej Centrali Zbożowej w Warszawie, przeniesionej następnie do Lublina. W l. 1919–21 był dyrektorem naczelnym Państwowego Urzędu Zbożowego w Warszawie.

Z końcem 1921 r. O. założył w Warszawie, wraz z Janem Tarnowskim, własny Dom Handlowy, w którym prowadził do r. 1925 komisowy handel zbożem i nasionami, następnie objął stanowisko dyrektora Spółki Akcyjnej Połączonych Krajowych Hodowli Nasion Selekcyjnych «Granum» w Warszawie. Firma znajdująca się pod jego zarządem, a pod naukowym kierownictwem Edmunda Zaleskiego i in., prowadziła produkcję nasion matecznych w selekcyjnych stacjach hodowlanych, m. in. w Wilanowie koło Warszawy i Szczeglinie koło Buska, gdzie istniało również kilka tysięcy poletek doświadczalnych. Rozmnażanie nasion matecznych odbywało się w ok. 120 punktach na terenie całego kraju. W zakres produkcji wchodziły nasiona buraków cukrowych i pastewnych, zbóż ozimych, jak żyto «Granum», pszenica «Hanka», «Złotka» i in., traw szlachetnych i warzyw. Produkowane nasiona były nagradzane na licznych rolniczych wystawach krajowych, m. in. w r. 1926 złotym medalem na Wystawie Rolniczo-Przemysłowej w Częstochowie. O. redagował katalogi firmowe zawierające, oprócz części handlowej, obszerne wskazówki uprawowe opracowane w oparciu o najnowsze osiągnięcia stacji doświadczalnych. Wr. 1933 ponownie otworzył własny Dom Zbożowy w Warszawie, w którym do r. 1938 prowadził sprzedaż nasion zbóż, roślin okopowych, pastewnych i warzyw. W okresie międzywojennym był członkiem Komitetu Dorocznych Ogólnokrajowych Targów Nasiennych w Warszawie, tzw. Jarmarków Nasiennych, jako ekspert od spraw krajowego i zagranicznego rynku nasiennego, jak również jeden z głównych wystawców licznych gatunków nasion z ramienia Spółki «Granum» i własnej firmy. W r. 1938 został prokurentem, a od r. 1939 dyrektorem handlowym w Sandomiersko-Wielkopolskiej Hodowli Nasion (SWHN) w Warszawie (po r. 1945 w Podkowie Leśnej). Ta wielka spółka hodowlana specjalizowała się w produkcji nasion buraków cukrowych, głównie na eksport, oraz hodowli pszenicy i jęczmienia browarnego. O. wniósł do spółki 3 własne odmiany lucerny: «Grimma», «Kujawska» i «Piaskowa», oraz liczne odmiany zbóż i traw z firmy «Granum». W skład SWHN wchodziło szereg stacji hodowlanych i doświadczalnych z terenów środkowej Polski, z których większość uległa zniszczeniu w okresie okupacji, lecz O-owi udało się uratować wiele materiału hodowlanego. Po powstaniu warszawskim O. został wywieziony do Niemiec.

O. wrócił wiosną 1945 i już jako dyrektor naczelny SWHN uruchomił 6 nowych placówek firmy w woj. poznańskim i łódzkim, m. in. stację hodowli buraków cukrowych w Antoninach, zbóż w Szelejewie, buraków pastewnych w Krośniewicach. Zainicjował w tych latach prace hodowlane nad roślinami, których brak najbardziej odczuwało rolnictwo, jak np. kapusta pastewna głąbiasta, rzodkiew oleista, nostrzyk, trawa sudańska, rycynus i in. Wprowadził nowe formy pracy zespołowej, tzw. rady hodowlane, które umożliwiały regularną wymianę poglądów i doświadczeń hodowców i zarządu firmy. W SWHN pracował do r. 1954, ostatnio jako naczelny hodowca. Wysokie kwalifikacje hodowcy zdobył O. drogą samouctwa. Wybitne zdolności, również językowe (znał 7 języków europejskich), umożliwiły mu osiągnięcie sukcesów nie tylko handlowych, lecz i hodowlanych. Do ważniejszych należą: wprowadzenie do rolnictwa polskiego wymienionych odmian lucerny, kilku nowych gatunków traw, aklimatyzacja 3 odmian soi, badania nad roślinami egzotycznymi. Spośród ogłaszanych w czasopismach fachowych nielicznych zresztą artykułów można wymienić: Podstawa oceny odmian jako wskaźnik dla hodowli („Biul. Hodowli i Selekcji Roślin” 1953 nr 4–5). O. był członkiem Zespołu Roślin Korzeniowych oraz Zespołu Roślin Motylkowych i Traw w Państwowej Komisji Oceny Odmian przy Min. Rolnictwa. Zmarł 29 X 1954 w Podkowie Leśnej, pochowany został na cmentarzu w Praszce.

Z małżeństwa z Wandą z Tarnowskich miał córkę Annę, mgra ogrodnictwa, żonę prof. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Mariana Sokołowskiego.

 

Fot. w Materiałach Red. PSB; – Z dziejów hodowli roślin i nasiennictwa w Polsce, Studia i Mater. z Dziej. Nauki Pol., S. B. Z. 17, W. 1969 s. 3–152 (biogr. s. 119–20 [Bojanowski J.], fot.); – Cennik detaliczny „Granum”. Wiosna 1928, W. 1928; Cennik. Rocznik Domu Zbożowego P. O-a. Nasiona na wiosnę 1938, W. 1938; – Arch. Hodowli Buraka Cukrowego w W.: Akta osobowe O-a w zespole akt Sandomiersko-Wielkopolskiej Hodowli Nasion; Urząd Paraf. w Praszce: Księgi urodzin; – Życiorys nadesłany przez Jana Bojanowskiego w Materiałach Red. PSB; – Informacje siostrzenicy P. O-a Marii Bardelskiej z Sosnowca, Jana Bojanowskiego z Warszawy oraz Ignacego Kowalczyka z Nysy.

Lidia Hayto

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Marian Piotr Sokołowski

1894-02-22 - 1939-01-18 botanik
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Jerzy Nowak

1923-06-20 - 2013-03-26
aktor teatralny
 

Stanisław Jan Gucwa

1919-04-18 - 1994-08-14
marszałek Sejmu PRL
 

Maciej Kalenkiewicz

1906-07-01 - 1944-08-21
oficer Armii Krajowej
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Iwo Robert Łomiński

1905-08-14 - 1968-10-19
lekarz
 

Adolf Strzelecki

1869 - 1911-08-07
literat
 

Kajetan Sosnowski

1913-03-28 - 1987-11-06
malarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.