INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Piotr Stoszowic h. Stosz     

Piotr Stoszowic h. Stosz  

 
 
2 poł. XIII w. - 1 poł. XIV w.
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr Stoszowic h. Stosz (XIII/XIV w.), kasztelan Nowego Miru, burgrabia kaliski. Pochodził z rodziny Stoszów ze Stoszowic na Śląsku (w ziemi kłodzkiej). Najprawdopodobniej był wnukiem Leonarda «Scriwazona», a synem Stosza z Zarzycy koło Strzelina, kasztelana Wrocławia, i Agnieszki z rodu Wierzbnów, siostrzeńcem Mikołaja z Wierzbnej, świadka w procesie kanonizacyjnym św. Jadwigi. Nie należy utożsamiać go z Piotrem Stoszowicem, znanym z „Księgi henrykowskiej”. Pierwsza informacja o P-rze pochodzi z początku 1286 r., występował wtedy w otoczeniu księcia wrocławskiego Henryka IV Prawego. Świadkował m. in. na testamencie tegoż księcia, wystawionym we Wrocławiu 23 VI 1290. Zapewne w wyniku przegranej stronnictwa głogowskiego przeniósł się w Kaliskie, gdzie począwszy od r. 1294 poświadczona jest jego obecność kolejno w otoczeniu Przemysła II i Władysława Łokietka. W l. 1297–8 był kasztelanem Nowego Miru (miejscowość zaginiona). W maju 1305 był burgrabią kaliskim z ramienia Wacława II, ale już w sierpniu 1306 świadkował w Pyzdrach na dokumencie Henryka III głogowskiego, bez żadnego tytułu. Wtedy też zapewne utracił urząd, gdyż Kalisz poddał się władzy księcia wrocławskiego Bolesława III. Po zajęciu Kalisza przez księcia głogowskiego urzędu nie odzyskał. Miał może jakiś związek z biciem w Grodzisku i Ścinawie monet z wizerunkiem h. Stosz. W otoczeniu synów Głogowczyka przebywał dowodnie do maja 1313. Latem r. n. (31 VIII 1314) był znów w Kaliszu w otoczeniu Łokietka. Ostatnim śladem jego pobytu w Wielkopolsce jest dokument prywatny, wystawiony w Koźminie 6 VI 1318. W lipcu 1321 P. przebywał we Wrocławiu i Namysłowie z powodu sprzedaży należącej doń połowy Jenkowic pod Oleśnicą. Dalsze losy P-a i data jego zgonu nie są znane.

P. był ojcem: Dzirżka, Henryka, Piotra i drugiego Henryka, Wisławy, Jutki i Kunegundy.

 

Bieniak, Wielkopolska, Kujawy wobec problemu zjednoczenia państwa; Hist. Śląska, PAU, III; – Cod. Sil. (Schles. Reg.), XVI nr 1952, 2141, 2899, 3087, 3130, 3354, XVIII nr 4146, 4149; Kod. Wpol., II nr 749, 760, 799, 801, 828, 890, 904, 914, 973, 998; Księga henrykowska, Wyd. R. Grodecki, P. 1949; Mon. Pol. Hist., IV; Schlesische Nekrologien, Hrsg. v. W. Wattenbach, „Zeitschr. des Vereins für Altertum und Gesch. Schlesiens” Bd 4: 1862 s. 291.

Marek Cetwiński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.