INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Piotr z Lesiowa, Lesiowski (Leszowski, Lyessyowski)  

 
 
XV w. - przed 1500
Biogram został opublikowany w 1981 r. w XXVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Piotr z Lesiowa, Lesiowski (Leszowski, Lyessyowski), (zm. przed r. 1500), kanonik lwowski, biskup elekt kamieniecki. Pochodził z rodziny szlacheckiej z Lesiowa w pow. radomskim. Pierwsza informacja o P-rze pochodzi z r. 1477; był już wtedy kanonikiem lwowskim. Posiadał też probostwo w Kulikowie w pow. lwowskim i w związku z uposażeniem tegoż beneficjum toczył w r. 1491 spór z Leonardem, proboszczem w Kościejowie, o dziesięcinę snopową z folwarków w Mierzwicy i Przemiwałkach w pow. lwowskim. Jako elekt biskup kamieniecki potwierdzony jest w aktach konsystorza lwowskiego 21 V 1490 oraz 26 VII i 30 IX 1491. Miał on objąć biskupstwo po Macieju ze Starej Łomży, przeniesionym na biskupstwo chełmskie. Wg akt Kurii rzymskiej 9 X 1492 otrzymał prowizję papieską i jeszcze w t. r. był przeniesiony na biskupstwo chełmskie. Przeczy temu jednak fakt, że jeszcze w lutym 1493 jako «Camenecensis postulatus ecclesiarum» brał udział w sejmie walnym w Piotrkowie i świadkował na dziewięciu przywilejach królewskich. Władysław Abraham uważa, że nieścisłości powstałe w aktach Kurii rzymskiej wyniknęły z pomylenia biskupstw w Kamieniu i Kamieńcu Podolskim. Zdaniem Ireny Sułkowskiej-Kurasiowej poprzednik P-a na biskupstwie Maciej ze Starej Łomży obejmując biskupstwo chełmskie pozostał administratorem biskupstwa kamienieckiego co najmniej do r. 1494, a – być może – że aż do r. 1498. Potwierdzałby to fakt, że 9 VII 1494 P. wymieniony jest w aktach konsystorza lwowskiego tylko z tytułem plebana w Kulikowie. P. jako elekt kamieniecki opłacił przypadającą nań taksę dopiero 12 V 1498. Fakt, że 29 IX 1498 z prośbą do króla o potwierdzenie przywileju w. księcia lit. Witolda na dobra stołu biskupa kamienieckiego zwrócił się Maciej ze Starej Łomży, były bp kamieniecki, a nie P., mógł wyniknąć stąd – jak przypuszcza Abraham – że to za jego rządów dokumenty te zaginęły. Nie mamy informacji, czy P. był konsekrowany. P. zmarł nie później niż w r. 1500, ponieważ już 7 I 1501 występuje jego następca Andrzej Chodecki.

 

Hierarchia catholica medii aevi, II 115, 126; PSB (Maciej ze Starej Łomży); – Abraham W., Założenie biskupstwa łacińskiego w Kamieńcu Podolskim, Kr. 1911 s. 35; – Acta officii consistorialis Leopoliensis antiquissima, Lw. 1927–30 I, II; Akta grodz. i ziem., IV, VII, IX; Elementa ad Fontium Editiones, I; Kod. m. Kr., I; Matricularum summ., II nr 1305; Pirawski T., Relatio status almae archidioecesis Leopoliensis, Wyd. K. J. Heck, Lw. 1893.

Red.

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.