INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Przedwój z Grąd h. Skrzydło  

 
 
brak danych - 1455-05-29
Biogram został opublikowany w latach 1984-1985 w XXVIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Przedwój z Grąd h. Skrzydło (zm. 1455), prepozyt gnieźnieński. Był synem Dziersława z Grąd w ziemi sieradzkiej (par. Kamionacz), występującego w l. 1386–1417.

Dn. 31 V 1412 P. otrzymał prowizję papieską na kanonikat w katedrze gnieźnieńskiej, wakujący po śmierci Dobiesława z Czeszewa, a 23 X wystąpił po raz pierwszy – jako kanonik – na posiedzeniu kapituły gnieźnieńskiej; od 1 V 1413 tytułowany był także kantorem włocławskim. W l. 1417 i 1419 bywał przedstawicielem rodu Skrzydło wśród świadków w procesach o naganę szlachectwa. Działał aktywnie w kapitule gnieźnieńskiej: w r. 1419 był jej delegatem na synod w Wieluniu, w t. r. i w r. 1420 reprezentował kapitułę w rozmowach ze szlachtą w sprawie o dziesięciny. Posłował od kapituły gnieźnieńskiej do króla w r. 1418, podobnie w r. 1422; niedługo potem, po śmierci arcbpa Mikołaja Trąby, prosił króla o prawo wolnego wyboru nowego arcybiskupa. W r. 1420 należał do składu sądzącego kanclerza Wojciecha Jastrzębca, oskarżanego o przyjęcie we Wrocławiu niekorzystnego dla Polski wyroku Zygmunta Luksemburskiego. W r. 1425 wymieniony został wśród biskupów, opatów i kilku prałatów – ojców chrzestnych królewicza Władysława III; miał więc w tym czasie bliskie kontakty z Jagiełłą. Stanisław Ciołek wspomina, że po śmierci bpa poznańskiego Andrzeja Łaskarzowica (1426) P. był jednym z królewskich kandydatów na stolicę poznańską. Biskupstwo otrzymał wówczas Mirosław Brudzewski, a P. uzyskał ostatecznie kustodię gnieźnieńską (instalacja 25 I 1427). Zaraz potem król wystąpił o nadanie P-ojowi opuszczonej przez Brudzewskiego pierwszej polskiej prałatury – prepozytury katedralnej gnieźnieńskiej. W piśmie do papieża Marcina V król nazwał P-oja swoim wieloletnim, wielce zasłużonym doradcą («consiliarius»). Papież nadał jednak wówczas prepozyturę dziekanowi włocławskiemu Janowi, synowi Chebdy z Niewiesza; po długotrwałych sporach z Marcinem V i Eugeniuszem IV P. otrzymał wreszcie prepozyturę od soboru bazylejskiego w r. 1435 i piastował ją aż do śmierci. W r. 1434 przebywał na soborze bazylejskim, inkorporowany doń 22 X t.r. Jan z Niewiesza uzyskał – zapewne w zamian – archidiakonat gnieźnieński, z którego ustąpił bratanek P-oja Jan, syn Chwała z Grąd; ostateczną ugodę w tej sprawie podpisano, jak się zdaje, podczas pobytu P-oja w Bolonii we wrześniu 1437.

W oczekiwaniu na przyznanie prepozytury (której dochody były aż do r. 1435 w administracji kapituły), P. otrzymał w r. 1429 kanonikat w katedrze poznańskiej. Niedługo potem został wikariuszem generalnym Stanisława Ciołka w Poznaniu (21 X 1431 – 5 III 1433) i jednocześnie jego oficjałem. W r. 1433 otrzymał od Jagiełły zwolnienie od obowiązku stawania na roczkach sądowych, a odpowiadania tylko przed sądami wiecowymi i samego króla. W l. n. P. rozluźnił kontakty z Poznaniem – powodem miały być spory z bpem Ciołkiem. Po śmierci biskupa kapituła wzywała P-oja do zwrotu posiadanych rzeczy Stanisława Ciołka, m. in. kilkunastu jego książek. Odtąd działał P. głównie w kapitule gnieźnieńskiej, dalszych prebend, jak się zdaje, już nie uzyskał. W l. 1442–3 był wikariuszem generalnym arcbpa Wincentego Kota w Gnieźnie, a po jego śmierci (1448) wybrany został wikariuszem kapitulnym archidiecezji. W r. 1453, po śmierci arcbpa Władysława Oporowskiego, gdy doszło do różnicy zdań w kapitule na temat wyboru następnego arcybiskupa, większość kapituły głosowała na kandydata królewskiego Jana ze Sprowy; Długosz pisze, że grupa ta odmówiła wówczas uznania wybranemu wtedy wikariuszowi Janowi Lutkowicowi z Brzezia i wybrała na to stanowisko P-oja.

Prócz uposażenia kanonickiego P. czerpał również dochody z 4 wsi rodzinnych w Sieradzkiem: Charłupi Małej, Łosińca, Zagajewa i Strachanowa, na których w r. 1419 wspomniane jest jego dożywocie. Ze swych dochodów uposażył ufundowany przez siebie w r. 1449 ołtarz Św. Trójcy w katedrze gnieźnieńskiej, a w kilka lat później wystawił w katedrze gnieźnieńskiej swoją kaplicę i uposażył ją czynszami (kaplica Grądzkiego, późniejsza Łubieńskich). W Gnieźnie zbudował też kurię kanonicką, którą przekazał kapitule. P. zmarł w Gnieźnie, w nocy z 28 na 29 V 1455 i pochowany został w swej kaplicy gnieźnieńskiej. W aktach kapitulnych zapisano niezdawkową jego pochwałę: był to «prelatus notabilis in Regno de magno Consilio».

Równocześnie działali w kapitułach wielkopolskich dwaj inni Grądzcy. Brat P-oja Jakub (zm. 1453), od 1404 notariusz publiczny, w r. 1412 adwokat konsystorza gnieźnieńskiego, długoletni pleban w Koninie, w r. 1422 student Uniw. Krak., od r. 1431 kanonik poznański, kanonik łęczycki, w l. 1435–7 oficjał poznański i wikariusz generalny.

Ich bratanek Jan (zm. 1466), syn Chwała z Grąd, początkowo archidiakon gnieźnieński, był potem kanonikiem gnieźnieńskim i plebanem w Charłupi. Inny bratanek P-oja, Jan, syn albo Chwała, albo innego z jego braci, pisarza ziemskiego sieradzkiego (1427–35) Mikołaja z Grąd, był w l. 1447–79 kaszt. spicymierskim.

 

Korytkowski, Prałaci gnieźn., II; Boniecki, VII; – Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II; Zajączkowski S. M., Wielowioskowa własność szlachecka w województwie sieradzkim (XV i pierwsza połowa XVI wieku), „Roczn. Łódz.” T. 18 (21): 1973 s. 40–1; Bullarium Poloniae, V nr 1406; – Acta capitulorum, I–III; Cod. epist. Vitoldi; Długosz, Historia, V 132; Kod. katedry krak., II; Kod. Wpol., V; Łaguna S., Nieznane zapiski heraldyczne średniowieczne polskie, głównie sieradzkie, Arch. Kom. Hist. AU, Kr. 1898 VIII 470–1; Repertorium Germanicum III, Berlin 1935 col. 322; Starod. Prawa Pol. Pomn., II nr 2087; – Arch. Archidiec. w Gnieźnie: dok. perg. 289 (r. 1414 – u Korytkowskiego błędna data: 1404), 451 (r. 1449), ACap. B 14 k. 30, 35v., 161v.–162, ACons. A 19 k. 113–114v. (Bolonia, 1437); Arch. Państw. w P.: Pyzdry Z. 7 k. 180v. (inhibicja z r. 1433).

Antoni Gąsiorowski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.