INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Radosław      Radosław Awdaniec, fundator Klasztoru Sulejowskiego - portret fikcyjny w PAPROCKI, Zrdcadlo Slawneho Margkrabstwij Morawskeh, Ołomuniec 1593 - w zbiorach Biblioteki Czartoryskich - Muzeum Narodowe w Krakowie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - fragment.

Radosław  

 
 
XII w. - 1198
Biogram został opublikowany w 1986 r. w XXIX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Radosław (zm. po 1198), komes. Pochodził z nie znanego bliżej rodu możnowładczego. Bartosz Paprocki i Szymon Okolski zaliczali R-a do Awdańców. Wg innej tradycji (z XVII w.) należał on do Odrowążów. Współczesna nauka zakwestionowała obydwa powyższe poglądy (W. Semkowicz, K. Górski, J. Mitkowski).

R. należał do kręgu ludzi skupionych wokół ks. Kazimierza Sprawiedliwego. Źródła dwunastowieczne nie podają informacji o godnościach sprawowanych przez R-a, natomiast wedle tradycji z 2. poł. XIII w. miał być wojewodą, zapewne sandomierskim (w tej bowiem dzielnicy umieszcza R-a dokument patriarchy Monacha z 1198 r.). Jest więc prawdopodobne, że posiadał urząd woj. sandomierskiego w czasach Kazimierza Sprawiedliwego. R. brał udział w wiecu w Milicy odbytym 29 VIII między 1170 a 1175 r., na którym wspomniany wyżej książę zatwierdził nadania swego brata Henryka ks. sandomierskiego dla joannitów w Zagościu, a ponadto obdarzył klasztor rozległym immunitetem skarbowym. Na dokumencie wówczas wystawionym R. wymieniony został jako świadek w gronie osób z najbliższego otoczenia Kazimierza Sprawiedliwego. W świetle wiarygodnej tradycji R. był współfundatorem (obok Kazimierza Sprawiedliwego i wielmoży Bałdrzycha) klasztoru cystersów w Sulejowie w r. 1177. Wg Józefa Mitkowskiego udział R-a w fundacji ograniczył się do nadania cystersom sulejowskim, trzymanych w czasowej tenucie «z łaski księcia» pięciu wsi położonych nad rzeką Nerem: Kępy, Puczniewa, Mianowa, Stefanowa i Piotrowa, oraz uzyskania zgody ks. Kazimierza Sprawiedliwego na ofiarowanie tych włości zakładanemu klasztorowi.

Z dokumentu Monacha, patriarchy kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie, poświadczającego wraz z kapitułą w r. 1198 założenie i uposażenie klasztoru bożogrobców w Miechowie, wynika, że R. nadał temuż klasztorowi Skaryszew z kościołem, targiem i karczmą oraz wieś Rzepin (koło Starachowic). Data tej darowizny nie jest bliżej znana. Można ją określić na l. 1170–87 (bliżej tego ostatniego roku, bowiem z tego czasu pochodzi dokument Kazimierza Sprawiedliwego dla klasztoru miechowskiego, nadający mu przywilej dla targu w Skaryszewie, który pochodził z wcześniejszej donacji R-a). Jako ofiarodawca został R. przyjęty do bractwa kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie (wiadomość o tym zawiera tzw. Album miechowskie sporządzone w 2. poł. 1198 r. przez patriarchę Monacha). R. uczynił zapewne również jakieś, nie znane bliżej, nadanie na rzecz kościoła Św. Andrzeja w Jeżowie na Mazowszu, który stanowił prepozyturę opactwa benedyktyńskiego w Lubiniu. Został bowiem R. wpisany na pierwszym miejscu do księgi brackiej jeżowskiej u schyłku XII w. Zapisy na rzecz klasztoru w Sulejowie, Miechowie oraz przypuszczalne nadania dla prepozytury w Jeżowie świadczą o potędze majątkowej i wybitnym stanowisku społecznym R-a, którego źródła określają komesem. Datę dzienną śmierci R-a kładzie księga bracka lubińska na dzień 30 IV (wpis ręką z poł. XIII w.), daty rocznej źródło to nie podaje. Ponieważ dokument patriarchy Monacha z 1198 r. nie określa R-a jako zmarłego, więc najprawdopodobniej zmarł on po r. 1198.

Żoną R-a była Radosława. Została ona wraz z małżonkiem wpisana do księgi brackiej jeżowskiej, a następnie w XVII w. do nekrologu opactwa Panny Marii w Lubiniu pod datą 4 X. O potomkach R-a źródła nie podają żadnych wiadomości. Jan Długosz (a za nim inni) przekazał, że R. zmarł bezpotomnie, ale był to niewątpliwie domysł dziejopisa.

Bratem R-a był komes Wisław.

 

Niesiecki, II 7; Okolski, I 5; Paprocki, s. 118, 217; – Górski K., Ród Odrowążów w wiekach średnich, „Roczn. Tow. Herald.” T. 8: 1928 s. 18; Mitkowski J., Początki klasztoru cystersów w Sulejowie, P. 1949 s. 10, 136–46, 151, 155, 161, 172, 173, 187, 202, 313–15; Pisma Stosława Łaguny, Wyd. J. Bieliński, W. 1915 s. 390; Semkowicz W., Ród Awdańców w wiekach średnich, P. 1920 s. 101–3; Wiśniewski J., Dekanat opoczyński, Radom 1913 s. 268–9; – Album palaeographicum, Cracoviae 1959 [druk 1960] nr 4 s. 7 tabl. 4; Cod. Pol., I nr 31, 61, III nr 6; Długosz, Annales, liber 6 s. 108; Kod. Mpol., II; Kozłowska-Budkowa, Repertorium pol. dokumentów, nr 78, 112, 113, 143, 144; Księga bracka i nekrolog opactwa Panny Marii w Lubiniu, w: Pomniki Dziej. Pol., S. II, t. IX cz. 2 s. 7, 12, 100; Monumenta Poloniae Palaeographica, Ed. S. Krzyżanowski, Cracoviae 1907 fasc. 1, tabl. XIX.

Krzysztof Ożóg

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 

Gall Anonim

XI w. - XII w.
historyk
 

Henryk I Brodaty

ok. 1163 - 1238-03-19
książę śląski
 

Bolesław Kędzierzawy

1121 lub 1122 - 1173-01-05
książę polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Marek Gryf (Gryfita)

XII w. - 1230 lub 1231
wojewoda krakowski
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.