INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Rajmund Baczyński      Rajmund Baczyński - portret wygenerowany przez AI (Freepik) na podstawie fotografii.

Rajmund Baczyński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Baczyński Rajmund (1857–1929), generał dywizji. Urodził się 10 VI 1857 w Krakowie; skierowany na drogę służby wojskowej, szkolę kadecką skończył we Lwowie. Od r. 1907–1911 w stopniu pułkownika dowodził 90. pułkiem piechoty austr., poczem objął dowództwo 24. brygady piechoty. Awansowany w r. 1911 na generał-majora, ponieważ nie posiadał wyższych studjów wojskowych (szkoły sztabu generalnego), nie mógł z tego powodu spodziewać się dalszej karjery. Na rok przed wojną światową przeszedł w stan spoczynku, skąd powołano go z chwilą wybuchu wojny do służby czynnej, nie oddając mu, z racji wykształcenia, dowództwa wyższego, wymagającego wyższych studjów taktycznych, ale mianując B-ego komendantem Legjonu Zachodniego, a później całości tworzących się Legjonów Polskich. Komendę tę sprawował od 20 VIII do 1 X 1914 r. Obcy ruchowi, z którego wyszły legjony, niezdolny znaleźć wspólnego języka z wojskiem, przenikniętem duchem powstańczym i żądającem, by je uznawano za narodowe polskie, przy najlepszych nawet chęciach nie mógłby sprostać zadaniu. Traktował legjony jako nową dywizję, która ma »nie politykować, tylko kropić, kropić i kropić«. Jego wystąpienia z okazji odbierania od legjonów »landszturmowej« przysięgi odbiły się szyderczemi zwrotkami w piosenkach. Nie umiał też ochronić legjonów od upokorzeń, jak narzucanie im czarno-żółtej »landszturmowej« opaski naramiennej, której oddział Piłsudskiego nie przyjął, i którą zniesiono za staraniem Naczelnego Komitetu Narodowego. Wkrótce uznała Nacz. Komenda armji austr.-węg., że trzeba dać legjonom na dowódcę kogoś popularniejszego. Zwolniony z funkcji komendanta legjonów, objął B. komendę twierdzy krakowskiej, poczem został kolejno generałem, inspekcjonującym oddziały uzdrowieńców, obozy jeńców i internowanych. W r. 1916 przeszedł ponownie w stan spoczynku, do służby czynnej w wojsku polskiem nie powołany. Zmarł 7 XI 1929 r. w Poznaniu.

 

Enc. Wojskowa, I; Archiwum Instytutu Badania Najnowszej Historji Polski.

Wacław Lipiński

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.