INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rogala z Pilchowa i Węgrzynowa h. Rogala  

 
 
XIV w. - po 1399
Biogram został opublikowany w latach 1988-1989 r. w XXXI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rogala z Pilchowa i Węgrzynowa h. Rogala (zm. po 1399), podskarbi mazowiecki. Pochodził z Pilchowa (dziś Pilichowo) w ziemi wyszogrodzkiej, znanego ośrodka możnowładczego Rogalów. O rodzicach i rodzeństwie R-i brak wiadomości.

Zapewne wcześnie R. wszedł w służbę Janusza I, księcia czersko-warszawskiego, władającego ziemią wyszogrodzką od r. 1374. W l. 1392–9 R. jest poświadczony jako podskarbi książęcy, wymieniany jako świadek na dokumentach Janusza I wystawianych w Ciechanowie, Makowie, Ostrołęce, Warce, Warszawie, Wyszogrodzie i Zakroczymiu. Urząd podskarbiego R. przejął po Sasinie z Łazęk, działającym do r. 1390. R. pisał się początkowo z Pilchowa, od r. 1397 z Węgrzynowa w ziemi ciechanowskiej (koło Makowa), które stało się jego główną siedzibą. Tu ufundował R. kościół parafialny, nawiązując tym samym do innych fundacji możnowładców mazowieckich swego pokolenia; parafię erygował Jakub, bp płocki, 3 II 1398. Pełniąc służbę książęcą, R. otrzymał 21 X 1395 od Janusza I znaczne nadanie 60 włók lasu w Milanie, w ówczesnym okręgu warszawskim (późniejszy pow. ostrołęcki ziemi łomżyńskiej), uczestniczył zatem w zagospodarowywaniu Mazowsza północno-wschodniego, przeprowadzanym planowo w długim okresie rządów Janusza I; dobra te sprzedali synowie R-i w r. 1425. Ostatni raz R. wystąpił jako świadek na dokumentach Janusza I, wystawionych 16 I 1399 w Ostrołęce. Wg niepewnego przekazu, urząd podskarbiego w czerwcu 1400 zajmował Ścibor z Pilchowa, od sierpnia t. r. marszałek dworu Janusza I, zapewne młodszy krewny R-i. Nie wiadomo, czy R. już wówczas nie żył, czy też przeszedł na jakiś inny urząd.

O żonie R-i brak danych. Pozostawił synów: Rogalę Jana (zob.) i Rogalę, kaszt. zakroczymskiego (zob.).

 

Słown. Hist.-Geogr. Ziem. Pol., II cz. 1 (z błędem: 1395 Rogalom zamiast Rogali); Kapica, Herbarz, nr 411 s. 325; – Diecezja Płocka. Struktura personalno-administracyjna, Pod red. W. Lisa, Płock 1978 s. 242; – Kod. Maz. (Lubomirskiego), nr 123, 131; – AGAD: dok. perg. 1516, 2033, 4165, Metryka Kor. t. 3 k. 317, t. 5 k. 155, Wyszogrodzka ziemska 5 k. 149, Zakroczymska ziemska wieczysta rel. 32 k. 1–1v., Kapicjana, pudło 58, 278, 287, 417, 694; IH PAN: Wilska M., Mazowieckie środowisko dworskie Janusza Starszego. Studium społeczne (mszp. pracy doktorskiej z 1977 r. s. 200 – biogram), Słown. hist.-geogr. Mazowsza w średniowieczu, kartoteka, Materiały do wykazu urzędników mazowieckich do 1526 r. przygotowywanego przez K. Pacuskiego; – Informacja ks. Tadeusza Żebrowskiego o dokumencie erekcji parafii.

Kazimierz Pacuski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.