INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Roman Bniński h. Łodzia      portret Romana Bnińskiego - fragment szkicu identyfikującego osoby na obrazie "Pożegnanie Europy" pędzla Aleksandra Sochaczewskiego - źródło kopii cyfrowej: sochaczewski.com.pl

Roman Bniński h. Łodzia  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bniński Roman (1826–1912), powstaniec r. 1863. Urodził się w dobrach ostropolskich w pow. zwiahelskim gub. wołyńskiej z ojca Hilarego i Izabeli z Dzierżków. Po ukończeniu gimnazjum w Winnicy, Uniwersytetu Kijowskiego i kursów ogólnych w Paryżu, sprzedał zadłużone dziedzictwo marszałkowi gub. woł. Włodzimierzowi Szwejkowskiemu, a sam utrzymywał się z małego kapitału. W przeddzień niemal wypadków 1863 r. poślubił Wacławę Sobańską, bogatą dziedziczkę ukraińską i gorącą patrjotkę, córkę Piotra, marszałka pow. jampolskiego, i Hortensji z Jełowickich. Gdy powstanie na Rusi zostało postanowione, wspólnie z małżonką wystawił umundurowany własnym kosztem pluton kawalerji, naczele którego bił się mężnie pod Platonem Krzyżanowskim. Po bitwie pod Bułajem między Malinkami i Pohrebyszczami 15 V 1863 ciężko i kilkakrotnie ranny, wzięty był do niewoli. Skazany początkowo na śmierć, a potem na 20 lat katorgi, przybył r. 1865 do Usolja, dokąd podążyła za nim małżonka. Po wyjeździe Aleksandra Oskierki B. pełnił czynności prezesa Towarzystwa Usolskich Wygnańców. W następstwie szeregu manifestów i ulg na mocy prywatnych starań rodziny Bnińskich z Wielkopolski los wygnanych małżonków polepszał się stopniowo, czemu towarzyszyło ciągłe zbliżanie się do kraju. Tym sposobem z Usolja przenosili się kolejno do Irkucka, Tobolska, Astrachania, Chersonu, Odesy. Stąd kazano im wyjechać, bez prawa powrotu, poza granice imperjum rosyjskiego. Narazie wyjechali na Śląsk pod Wrocław, a w r. 1873 przenieśli się do Krakowa. Dom B. był tutaj miejscem, gdzie się Sybiracy schodzili i znajdowali wszelką pomoc. Z okazji koronacji Mikołaja II, na podstawie amnestji, otrzymał B. pełne prawo powrotu na Ukrainę. Skorzystał z niego dopiero po śmierci żony, która umarła 14. XII 1899 w Krakowie i tam została pochowana. B. osiadł wtedy w Wacławówce przy młodszym synu Hilarym. Starszy syn Roman, zamieszkał w Poznańskiem. B. umarł 9 XI 1912 r. w Wacławówce i został pochowany na cmentarzu w Pohrebyszczach.

 

Helenjusza Wspomnienia polskich czasów dawnych, Lw. 1894; Pułaski, Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy, Brody 1911; Listy Romana Bnińskiego syna do autora z 30 X i 5 XI 1935.

Michał Janik

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Karol Brzozowski

1821-12-29 - 1904-11-05
poeta
 

Walenty Dymek

1888-12-31 - 1956-10-22
arcybiskup metropolita
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Antoni Ponikowski

1878-05-29 - 1949-12-27
premier II RP
 

Władysław Antoni Smosarski

1876-09-30 - 1960-05-21
matematyk
 

Antoni Piotrowski

1853-09-07 - 1924-12-12
malarz
 

Stefan Marian Nowiński

1889-03-20 - 1947-07-13
dziennikarz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.