INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Roman Bocheński      Dobiecka, Aniela (1819-1881) - Od 23 stycznia 1863 do 22 kwietnia 1864 dziennik pisany przez A. D. w Drzewicy - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: Rps 9790 II - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Roman Bocheński  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bocheński Roman (1842–1907), oficer w powstaniu 1863 r., działacz oświatowy. Pochodził z ziemiańskiej rodziny szlacheckiej, h. Rawicz. Urodzony w Rudzie Malenieckiej z ojca Tadeusza, b. kapitana napoleońskiego, stał w chwili wybuchu powstania garnizonem w Kielcach w randze podpor. 3. p. rosyjskich dragonów. Należał do spisku oficerów-Polaków w służbie rosyjskiej, którzy zobowiązali się uroczyście przejść w szeregi powstańcze. Widocznie jednak nie mógł B. tak prędko urzeczywistnić swego zamiaru, gdyż w starciu pod Bzinem (Sandomierskie) 2 II 1863 brał jeszcze udział naczele szwadronu przeciw szeregom powstańczym Czachowskiego. Dopiero w niespełna miesiąc później przeszedł B. wraz ze sztabskapitanem Dobrogojskim, również Polakiem, na stronę polską. Odkomenderowany do oddziału Kononowicza, został pod Wąchockiem ranny. Po wyzdrowieniu wstąpił w randze rotmistrza do oddziału Lütticha. Walczył pod Kaszewem a następnie podczas nagłego napadu Moskali na obóz powstańczy pod Chorzenicami (4 VII). Po otrzymaniu 18 ran, obdarty do naga, został cudem uratowany przez pomoc Pstrokońskich. Wyleczony w ich dworze, udał się przez Drezno w Poznańskie, pragnąc dostać się spowrotem w szeregi powstańcze. (W międzyczasie został przed Rząd Narodowy zamianowany majorem). Gdy mu się to nie udało, próbował przekroczyć granicę austrjacką, został jednak w Oświęcimiu aresztowany. Po sześcio-tygodniowem więzieniu na zamku w Krakowie wyjechał do Szwajcarji a stamtąd do Stanów Zjedn. Ameryki półn. Tam dorobił się skromnej fortunki i wrócił do Galicji, gdzie jakiś czas był zajęty jako kontroler w kopalni nafty w Słobodzie Rungurskiej. Wkońcu chodził dzierżawami, aż na starość osiadł w Stanisławowie, oddając się z całem zamiłowaniem pracy oświatowej w tamt. Kole T. S. L. Kiedy w tem mieście 15 XI 1907 umarł, liczne deputacje polskich włościan w pogrzebie świadczyły chlubnie o skutkach pracy B-go wśród ludu. Napisał artykuł pt. Mój udział w powstaniu (W czterdziestą rocznicę, Lw. 1903).

 

Zieliński, Bitwy i potyczki; Chołodecki J., Księga pamiątkowa; Nekrolog w »Kurjerze Stanisławowskim« z 17 XI 1907.

Justyn Sokulski

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca publikowane w kolejnych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.          

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Powstanie Kościuszkowskie

Insurekcja kościuszkowska rozpoczęta 24 marca 1794 roku, zakończona 16 listopada 1794 roku, to powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

   
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Józef Bohdan Zaleski

1802-02-14 - 1886-03-31
poeta
 

Józef Targowski

1883-05-23 - 1952-05-22
dyplomata
 

Wincenty Hyla

1894-10-05 - 1975-01-09
poseł na sejm II RP
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Feliks Kozubowski

1842-08-11 - 1907-10-20
literat
 

Karol Franciszek Pollak

1859-11-15 - 1928-12-28
elektryk
 

Filip Koronat Sulimierski

1843-11-08 - 1885-01-08
wydawca
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.