INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Rudolf Langrod  

 
 
1874-10-15 - 1956-12-22
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Langrod Rudolf (1874–1956), adwokat, notariusz, autor prac z zakresu skarbowości. Ur. 15 X w Krakowie. Był synem Anny Róży Reiss i Moryca (Maurycego) Langrokka, właściciela fabryki, bratem Adolfa (zob.). Uczęszczał do Gimnazjum im. Króla Jana Sobieskiego w Krakowie. Maturę uzyskał w r. 1894, po czym wstąpił na Wydział Prawa i Administracji UJ. Studia ukończył w r. 1897/8. W t. r. zmienił nazwisko na Langrod. Po studiach pracował w Sądzie Krajowym i Powiatowym w Krakowie oraz w Sądzie Krajowym i Powiatowym w Wiedniu W l. 1902–5 odbywał aplikację adwokacką w Krakowie, Bielsku Białej i Wiedniu. Na listę adwokatów został wpisany 5 XI 1905 r. w Wiedniu, gdzie też otworzył kancelarię. Równocześnie założył przy Związku Banków Spółdzielczych w Wiedniu spółdzielnię rzemieślniczo-kredytową oraz administracji nieruchomości i przez pewien czas nimi kierował. Na marginesie pracy zawodowej L. opublikował wiele książek, przede wszystkim z zakresu prawa cywilnego i skarbowego. Do ważniejszych zaliczyć można: Zasady międzynarodowego prawa prywatnego (1902), Opłaty skarbowe (1904), Nichtstempelmässige Gebühren und Taxen (1904), II i III nowela do austriackiego kodeksu cywilnego (1911), Sammlung der Verordnungen für die unter K. u. K. Militärvelwaltung stehenden Gebiete Polens (razem z C. Juncker, Wien 1916). Drukował też artykuły, m. in. w „Przeglądzie Prawa i Administracji”. W r. 1917 założył i wydawał w Wiedniu w języku niemieckim czasopismo o charakterze gospodarczym „Polnischer Lloyd”.
Po odzyskaniu niepodległości przez państwo polskie przeniósł się do Warszawy. W l. 1919–20 pracował na stanowisku naczelnika wydziału prasy w Min. Przemysłu i Handlu. Był jednym z inicjatorów założenia oficjalnego organu gospodarczego rządu „Przemysł i Handel”. W r. 1923 L. otworzył kancelarię adwokacką w Warszawie. Prowadził ją do wybuchu wojny. Równocześnie publikował wiele prac z zakresu prawa skarbowego oraz komentarze do różnych ustaw podatkowych. Z ważniejszych książek wymienić można: Ustawa z dn. 11 VIII 1923 o podatku majątkowym (W. 1924), Nowela i rozporządzenia wykonawcze do ustawy z dn. 14 V 1923 o państwowym podatku przemysłowym (razem z A. Francem, W. 1925), Polskie prawo bankowe w świetle prawa cywilnego i handlowego (W. 1925), Gesetz über die Stempelgebühren (Kat. 1926), Ustawodawstwo podatkowe a prawo prywatne (W. 1931), Die Vermeidung der Doppelbesteurung in Polen und Danzig (W. 1931, to samo w języku polskim i angielskim), Fikcje skarbowe, fikcje fiskalne w świetle prawa gospodarczego (W. 1936). L. zajmował się także publicystyką gospodarczą. Był również redaktorem miesięcznika „Sprawy Podatkowe” oraz założycielem i wydawcą kwartalnika „Review of Polish Law and Economics” (1928–31). Należał do zarządów wielu instytucji, m. in. Tow. Ochrony Prawa Autorskiego, Tow. Ochrony Prawa Przemysłowego, Tow. Przyjaciół Belwederu.
W czasie drugiej wojny światowej L. ze względu na swe żydowskie pochodzenie ukrywał się pod nazwiskiem Nowak w woj. kieleckim. Żył z korepetycji i lekcji języków obcych. W marcu 1945 r. zamieszkał w Łodzi. Do sierpnia 1948 r. prowadził kancelarię adwokacką, a następnie objął w Min. Sprawiedliwości redakcję „Przeglądu Prawa Polskiego”. Kierował też obcojęzycznymi publikacjami prawniczymi w Min. Sprawiedliwości oraz w Kancelarii Sejmu. Od 1 I 1952 do 31 III 1956 r. był notariuszem w Państwowym Biurze Notarialnym w Łodzi. Po wojnie znacznie mniej publikował. Wydał tylko jedną książkę Skarbowość polska w nowym ustroju. Cz. I (Ł. 1947), kilka artykułów w „Państwie i Prawie” oraz w „Życiu Gospodarczym”. Zmarł 22 XII 1956 r. w Łodzi, pochowany na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym. L. ożeniony był od r. 1907 z Marią Sachs (1887 – 12 V 1957), córką Henryka i Anieli z Bergsonów, miał córki: Anielę (ur. 1911 – zm. przed 1956), Alicję (ur. 1908, zamężną za Mieczysławem Mendelsohnem.

Suligowski A., Bibliografia prawnicza Polski XIX i XX wieku, W. 1911; Łoza, Czy wiesz, kto to jest?; – Rocznik Polityczny i Gospodarczy, 1948 s. 102; – „Dzien. Łódz.” 1956 nr 307 (nekrolog); – Arch. paraf. ewangelicko-reformowanej w Ł.: Księga zgonów 1957; Arch. UJ: Akta L-a; Sąd Woj. dla m. Ł.: Życiorys L-a; – Odpis aktu zgonu L-a; – Informacje Rady Adwokackiej w Łodzi oraz rodziny L-a z USA i Zofii Mortimer.
Zbigniew Landau

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Wiktor Julian Biegański

1892-11-17 - 1974-01-19
reżyser filmowy
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.