INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Salomea Deszner (Teschner)      Salomea Deszner, wizerunek na podstawie ryciny Józefa Sonntaga z 1821 r.

Salomea Deszner (Teschner)  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Deszner Salomea (1759–1809), artystka teatru, ur. w Białymstoku, z rodziców niemieckiego pochodzenia (Teschner). Starannie wychowana na dworze Jana Klemensa Branickiego, h. w. kor., u którego ojciec jej był nadwornym tapicerem. Zwróciwszy tu na siebie uwagę Stanisława Augusta, dostała się za jego protekcją w roku 1777 do teatru w Warszawie. Występowała później w różnych zespołach kolejno we Lwowie (1781), w Warszawie (1782), w Grodnie (1784), Dubnie i Wilnie, skąd po 5-letnim pobycie wróciła do Warszawy (1790). W r. 1794 założyła własną antrepryzę w Grodnie, gdzie zmarła w r. 1809. Grywała zrazu role subretek, poczym drugich amantek, w r. 1778 wystąpiła jako »pierwsza śpiewaczka na polskiej scenie« w pierwszej operze polskiej »Nędza uszczęśliwiona« (ks. Fr. Bohomolca z muzyką Macieja Kamieńskiego), odtąd też obejmowała role zarówno w operach jak w tragediach, »dramach« i komediach. Obok Agnieszki Truskolawskiej najznakomitsza artystka teatru polskiego w. XVIII.

 

Bogusławski W., Życie Salomei Deszner (Dzieła dramatyczne, VI 1821, 381–7; tu portret, lit. J. Sonntag); Szymanowski W., Świat dramatyczny, W. 1838, II 121–4; Wasylewski St., Portrety pań wytwornych, Lw. 1924, 87–91; Wzmianki w »Dziełach« Bogusławskiego oraz w dziejach teatru warszawskiego, lwowskiego i wileńskiego.

Ludwik Bernacki

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Karol Prozor

1761? - 20 X / 1 XI 1841
działacz emigracyjny
 

Adam Bronikowski

1714-04-05 - 1778-10-12
działacz dysydencki
 

Rajmund Nowicki

1735-09-12 - 1806-04-06
generał zakonu marianów
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.