INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Samuel Goldflam     

Samuel Goldflam  

 
 
1852-02-15 - 1932-03-26
 
Biogram został opublikowany w latach 1959-1960 w VIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Goldflam Samuel (1852–1932), lekarz neurolog, ur. 15 II w Warszawie jako syn kupca, z rodziny żydowskiej. Gimnazjum ukończył w r. 1869, a studia na Wydziale Lekarskim Uniw. Warsz. w r. 1875, po czym przez pewien czas pracował w Warszawie w Klinice Chorób Wewnętrznych Lambla. W r. 1882 wyjechał zagranicę w celu pogłębienia wiedzy; przez pewien czas pracował w Niemczech u Westphala i w Paryżu u Charcota. Po powrocie do kraju stał się jednym z czołowych neurologów polskich. Otworzył własny warsztat naukowy, organizując w Warszawie bezpłatną poliklinikę (przy ul. Granicznej 10), zlikwidowaną w okresie międzywojennym. Skromny, nie mający tytułów i własnego oddziału, odznaczał się niezwykłym talentem organizacyjnym oraz pasją naukową. Jego prace neurologiczne zdobyły sobie od razu należytą pozycję w neurologii światowej przez swą oryginalność i ścisłość ujęcia. W mistrzowski sposób opisał objaw wyczerpywania się mięśni w przebiegu miastemii, dlatego też miastemia nosi powszechnie nazwę choroby Erba-Goldflama. Opisany przez niego objaw zblednięcia stopy podczas ruchów czynnych przy tzw. chromaniu przestankowym nosi w piśmiennictwie nazwę objawu Goldflama-Oehlera. G. pierwszy opisał rodzimą postać porażenia okresowego mięśni (paralysis paroxysmalis) i wykazał, że nie jest to nerwica. Był pierwszym u nas pionierem mikroskopii układu nerwowego i przeprowadził liczne poszukiwania tła anatomicznego w cierpieniach uważanych wówczas za czynnościowe, np. histeria, stwardnienie rozsiane, niemota ruchowa i połowiczny zanik twarzy. Jako doskonały neurolog-diagnosta interesował się szczególnie chorobowymi zaburzeniami odruchów. W badaniach swych wykraczał również poza neurologię; jako jeden z pierwszych zwrócił uwagę na objawy choroby Basedowa, spowodowanej podawaniem jodu, i jeden z pierwszych wyodrębnił zespół chorobowy kości i stawów na tle niedożywienia.

G. był nie tylko wybitnym uczonym, ale i wielkim społecznikiem. Założył szpital dla umysłowo chorych «Zofiówka» w Otwocku oraz szpital dla dzieci im. Bersonów i Baumanów w Warszawie. Był twórcą Tow. Ochrony Zdrowia Ludności Żydowskiej (T.O.Z.). Oprócz nauki pasjonował się sztuką, zwłaszcza muzyką. Żył samotnie, nie miał rodziny, zmarł w Warszawie 26 III 1932 r.

 

Dowrzenko A., Jakimowicz Wł., Choroby układu nerwowego, W. 1956; – Herman E., „Pol. Tyg. Lek.” 1952 nr 16 s. 493–495; – Wspomnienia i informacje prof. Maurycego Bornsteina.

Red.

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.