INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Semen Bielski (Gedyminowicz)     

Semen Bielski (Gedyminowicz)  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bielski Semen, dumny bojar moskiewski, młodszy syn kn. Fedora Iwanowicza, który jako jeden z przywódców spisku kniaziów przeciw Kazimierzowi Jag. (1481) zbiegł do Moskwy. W r. 1533 był wojewodą w Kołomnie. Po zgonie Wasyla III za rządów Heleny dążył do tego, by księstwa Riazań dziedzictwo po matce, oraz Białą, z której się pisał jako potomek Włodzimierza Olgierdowicza wyzwolić z zależności od Moskwy. W czerwcu 1534 r. wysłany wraz z Ladskim na czele armji z Moskwy do Sierpuchowa dla obrony przed Tatarami, porozumiawszy się wprzód z królem Zygmuntem przeszedł na stronę litewską i 8 VIII 1534 w 400 koni zjawił się w obozie J. Radziwiłła w Dulębach pod Lubeczą. Przez Zygmunta Starego został przyjęty z otwartemi rękami w nadziei, że jego ucieczka z Moskwy stanie się przykładem dla innych kniaziów i bojarów; otrzymał bogate dzierżawy w wojew. wileńskiem i trockiem. W r. 1535 z wojskiem Jerzego Radziwiłła i hetmana Tarnowskiego wtargnął B. na Siewierszczyznę i uczestniczył w akcji, która skończyła się zdobyciem Homla i Staroduba. Wojna nie stworzyła jednak B-mu warunków do ziszczenia jego zamiarów, wskutek czego tak głośno objawiał swe niezadowolenie, że został nawet uwięziony. W styczniu 1536 r. przywrócony do łask i miejsca w Radzie Litewskiej, wygłosił wspaniałą mowę w obronie swej polityki. Jak raportował Nipszyc do Królewca: »Mówił jak Cicero, warto umieścić to wszystko w kronikach, i przekonał wszystkich o swej niewinności«. Niebawem pod pozorem pielgrzymki do Ziemi św. udał się do Konstantynopola i tu, szczodrze rozdając podarki, zjednał sobie pomoc Solimana Wspaniałego dla swych ambitnych planów. Z początkiem 1537 r. otrzymał rozkazy sułtańskie do sędziaków Sylistrji i Kafy, oraz hana Sahib-Gireja, aby dali B-mu pełną pomoc wojskową celem odzyskania jego dziedzictwa, Riazania i Białej. Równocześnie wezwał Soliman Zygmunta I, by natarł na Moskwę od granic litewskich i w ten sposób przystąpił do koalicji turecko-tatarskiej. B. szykował się z zapałem do nowej wojny, a nawet wypracował plan kampanji dla armji litewskiej, który przesłał Zygmuntowi. Jednakże król w obawie przed Turcją, która w czasie projektowanej wojny Litwy z Moskwą miała zamiar opanować księstwa naddunajskie, nie dał się wciągnąć w plany B-go.

Próbował B. zjednać teraz Krym, ale w drodze do ordy wpadł w ręce Islam-Gireja, a potem murzy nogajskiego Bakija, sprzymierzeńca Moskwy, i o mało nie został przez nich wydany w ręce Iwana. Ostatecznie, pozyskawszy Bakija, w r. 1539 przybył na Litwę do króla, aby go zjednać i przywieźć z Litwy nowe środki finansowe dla swej krymskiej negocjacji. Z wiosną 1540 r. B. przybył powtórnie na Krym, tym razem wśród sprzyjających okoliczności, gdyż Zygmuntowi zależało, w przededniu wojny z Moskwą, na współdziałaniu i przymierzu z Sahib-Girejem. Wydawszy ogromne sumy na upominki, zwalczył B. potężne wpływy stronnictwa moskiewskiego na Krymie, które pchało Tatarów do wojny z Polską, i stał się głównym sprawcą zawartego u schyłku 1540 r. przymierza Litwy z Krymem przeciw Moskwie. Za swe usługi otrzymał od króla Zygmunta 100 kóp groszy, a także i królowa Bona przysłała mu pewną sumę pieniędzy. W r. 1541 w wykonaniu tych planów uderzył han wraz z całą ordą, oraz Tatarami białogrodzkimi, azowskimi i pomocniczemi oddziałami tureckiemi na Moskwę, a B. brał udział w tej wyprawie, spełniając rolę przewodnika. Wbrew przypuszczeniom Litwa nie ruszyła się mimo starań B-go, wskutek czego ekspedycja wojenna hana spaliła na panewce. Stało się to wskutek nowych zawikłań na Węgrzech i związania sił państwa jagiellońskiego z sprawami południowemi. W ten sposób prysły ambitne plany kniazia Semena. Dalsze jego losy są nam nieznane.

 

Kolankowski L., Zygmunt August, Lw. 1913; Russ. Biogr. Słow.; Wolff, Kniaziowie lit.-rus.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.