INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Seweryna Badeni (Badeniowa, z domu Pietruska)      Gazeta Lwowska R.46, nr 286 (12 grudnia 1856) - s.1142 - mikrofilm o sygn.: mf.79647 w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl - koloryzacja iPSB.

Seweryna Badeni (Badeniowa, z domu Pietruska)  

 
 
1812 - 1878
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Badeniowa z Pietruskich Seweryna (1812–1878), żona Kazimierza, filantropka, zyskała na gruncie Lwowa jako społeczna pracownica imię niezapomniane. Wychodząc z tego założenia, że miłość Boga stwierdza się przez miłość bliźniego, pracowała gorliwie długie lata w stow. św. Wincentego à Paulo, założonem przez Jadwigę z Zamoyskich Sapieżynę. Po śmierci założycielki podniosła przy wybitnej pomocy Anny Dzieduszyckiej Stowarzyszenie do wielkiego rozkwitu. Prócz tego, czyniąc bliźnim dobrze prywatnie, gdzie się tylko nadawała sposobność, pomagała stale 12 ubogim studentom Polakom, dając im obiady aż do chwili objęcia posady, zapewniającej im utrzymanie. W celu upamiętnienia ogłoszonego przez Watykan dogmatu o Niepokalanem Poczęciu Marji Panny postawiła w centrum Lwowa piękną statuę marmurową Matki Boskiej z »gwiazdami«. Drugą taką statuę postawiła w Krynicy. W ten sposób obdarzyła katolicki Lwów estetycznym pomnikiem i przyczyniła się do zmiany nazwy placu Ferdynanda na »Plac Marjacki« (1854). Wśród ubogich Lwowa zyskała B-owa piękne imię »matki ubogich«.

Marja Bruchnalska

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.