INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Biały      Stanisław Biały, senator. Fotografia portretowa - w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego - sygn.: 3/1/0/2/952 - fragment.

Stanisław Biały  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Biały Stanisław (1868–1932), sędzia i parlamentarzysta, ur. się 18 IV w Korniaktowie, pow. łańcuckim, jako syn rolnika. Po ukończeniu gimnazjum w Rzeszowie studjował najpierw teologję w Przemyślu, następnie prawo we Lwowie i Czerniowcach, gdzie uzyskał doktorat praw. Wstąpiwszy do sądownictwa, został naczelnikiem sądu w Brzozowie, później radcą sądu krajowego. Zajmował się gorliwie sprawami społeczno-gospodarczemi powiatu brzozowskiego. Był członkiem Rady gminnej, Rady powiatowej i Wydziału powiatowego, Rady szkolnej okręgowej, prezesem »Sokoła«, Towarzystwa zaliczkowego, Towarzystwa Kółek rolniczych i innych instytucyj w Brzozowie. Pracą w tych instytucjach i stowarzyszeniach zyskał sobie sympatję i szacunek w powiecie. Wybrany z okręgu Brzozów-Tyczyn posłem do parlamentu austr. w r. 1907, a ponownie w r. 1911, zasiadał w nim aż do upadku monarchji austr.-węgier. jako członek klubu posłów polskiego stronnictwa ludowego (od r. 1913 »Piast«), a także (od r. 1908) i Koła polskiego w Wiedniu. W izbie poselskiej rzadko przemawiał na plenum, natomiast pracował pilnie w komisjach parlamentu. Wybrany w r. 1913 do delegacyj wspólnych austr.-węgier., w tym samym roku został posłem na sejm galicyjski z gmin wiejskich okręgu brzozowskiego. Był wiceprezesem klubu sejmowego polskiego stronnictwa ludowego »Piast«. W pierwszych miesiącach wojny światowej należał do nielicznego grona posłów, którzy zajęli się dolą nieszczęśliwych uchodźców wojennych z Galicji. Później służył jako kapitan-audytor w wojsku austr. Podczas wojny polsko-bolszewickiej r. 1920 miał komendę nad oddziałem ochotniczym legji obywatelskiej w Brzozowie. W r. 1922 wybrał go sejm (23 III) członkiem Tymczasowego Wydziału Samorządowego we Lwowie. Objął tam dział spraw autonomicznych powiatowych i gminnych (Departament I). W czasie wyborów w listopadzie 1922 wybrany został senatorem. Należał w r. 1925 do sądu honorowego w senacie z ramienia polskiego stronnictwa ludowego »Piast«. B. był długoletnim, pracowitym, bezwzględnie uczciwym, pod względem politycznym i społecznym umiarkowanym działaczem ludowym. Pisywał do pism ludowych, wydał broszurę w sprawie zwalczania pijaństwa i pieniactwa. W ostatnich latach odsunął się od życia politycznego i oddał adwokaturze. Zmarł w Brzozowie 4 VIII 1932.

 

»Piast« 1932, nr 33; Das Oesterreichische Abgeordnetenhaus, Wiedeń 1911, 498; Rey M., Założenie »Piasta«, Kr. 1924, 33, 41; Lasocki Z., Polacy w austrjackich obozach barakowych, Kr. 1929, 22, 189; Sprawozdanie z czynności Tymczasowego Wydziału Samorządowego, Lw. 1924, 10, 16; Bełcikowska A., Stronnictwa i związki polityczne w Polsce, W. 1925, 172, 207, 699, 707; Wspomnienia osobiste autora artykułu.

Zygmunt Lasocki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.