INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Chlebowski h. Poraj     

Stanisław Chlebowski h. Poraj  

 
 
1835 - 1884-06-14
Biogram został opublikowany w 1937 r. w III tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Chlebowski Stanisław Poraj (1835–1884), artysta malarz, ur. w Pokutyńcach na Podolu, był synem Kazimierza i Kamilli z Padlewskich; do r. 1853 wychowywał się w Odessie u wuja Edwarda Padlewskiego, ucząc się m. i. rysunku pod kierunkiem Al. Wicherskiego. Następnie studiował w Petersburgu w Akademii Sztuk Pięknych którą chlubnie ukończył, otrzymując wielki złoty medal, oraz stypendium rządowe na dalsze studia artystyczne za granicą. W r. 1859 wyjechał najpierw do Monachium a potem do Paryża, gdzie studiami jego kierował Jan Leon Gérôme (1824–1904); odbył podróże zagraniczne, m. i. do Belgii, Włoch, Hiszpanii. Na zaproszenie sułtana Abdul-Azisa, który zwrócił uwagę na jego obrazy, wyjechał Ch. W r. 1865 do Konstyntynopola, gdzie został nadwornym malarzem sułtana i otrzymał pracownię oraz mieszkanie w jego pałacu w Dolma–Bakcze. Abdul-Azis zamawiał u Ch-go wiele obrazów treści batalistycznej, poddając artyście pomysły kompozycyjne na podstawie własnoręcznych szkiców. Z tych lat zachowało się Album (obecnie własność Michała Pawlikowskiego w Medyce), które zawiera 1 rysunek ołówkowy Ch-go, poprawiony w kilku miejscach czerwonym atramentem przez sułtana, 68 szkiców Abdul-Azisa na luźnych kartkach, oraz 3 kartki zapisane przez sułtana w jęz. tureckim. Od r. 1873 spędzał Ch. zimy w Kairze, gdzie nawiązał stosunki z Sefer Paszą Kościelskim. W r. 1876 wrócił na dłuższy pobyt do Paryża, gdzie rozpoczął pracę nad ogromnym obrazem Zdobycie Konstantynopola przez Mahmuda II. Upadek z rusztowania w czasie tej pracy (1882) zrujnował jego zdrowie. Artysta w r. 1880 przyjechał do Krakowa, a następnie przeniósł się w Poznańskie. Zmarł 14 VI 1884 w Kowanówku pod Poznaniem. W r. 1880 ożenił się z malarką Marią Mikułowską, później żoną Leona Madeyskiego. Cztery jego duże obrazy historyczne wisiały za czasów sułtana Abdul-Azisa w sali tronowej sułtańskiego pałacu. Prócz obrazów orientalnych i batalistycznych malował też Ch. inne, jak np.: Wit Stwosz, Poselstwo kozackie u Katarzyny II, Śmierć Warneńczyka, Odsiecz Wiednia, Joanna d’Arc w więzieniu itp.

 

»Czas« 1884, nr 137; »Kłosy« 1884, XXXIX 6; »Nowa Reforma« 1884, nr 137; »Kraj« 1892, I, nr 4; Bołoz-Antoniewicz J., Katalog Wystawy Sztuki P., Lw. 1894, nr 1197–1214; Krótkie wzmianki o nieżyjących malarzach polskich, W. 1898, 16; Witkiewicz St., Sztuka i krytyka u nas, Lw. 1899, 477; Piątkowski H., Album Sztuki Polskiej, W. 1901; Mycielski J., Sto lat dziejów malarstwa w Polsce, Kr. 1902, 472–8; Słown. Artystów Pol., I; Świeykowski E., Pamiętnik T. P. S. P., 291–2; Treter M., Rysunki sułtana Abdul-Azisa. »Lamus«, Lw. 1909, 555–63; Malarstwo Polskie Kulikowskiego, I 37 (H. Piątkowski); Kopera F., Dzieje malarstwa w P., Kr. 1929, III 189–93.              

Mieczysław Treter

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.