INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Domański      Stanisław Domański, wizerunek na podstawie fot. Józefa Kuczyńskiego.

Stanisław Domański  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Domański Stanisław (1844–1916), profesor neurologii, urodził się w Krakowie jako syn dra Wawrzyńca, prof. weterynarii w U. J. Studia swe odbył w Krakowie i tu uzyskał w r. 1868 stopień dra med., w r. 1869 dra chirurgii, a w r. 1870 stopień magistra akuszerii. Był jednym z założycieli biblioteki medyków i przez dwa pierwsze lata jej bibliotekarzem. Po dwuleciu asystentury przy katedrze fizjologii (prof. G. Piotrowski) i po odbyciu studiów uzupełniających w Uniw. Wiedeńskim oraz po odbyciu praktyki w szpitalu św. Łazarza habilitował się w r. 1871 jako docent neuropatologii. Po śmierci prof. F. Skobla wykładał zastępczo patologię i terapię ogólną, po czym został w r. 1879 mianowany pierwszym, lecz tylko bezpłatnym profesorem neuropatologii w U. J. Nadzwyczaj pracowity, rodzinnemu miastu oddany całą duszą, spełniał liczne a pożyteczne dla uniwersytetu i dla miasta czynności. I tak od r. 1882 pełnił przez wiele lat obowiązki członka Komitetu Administracyjnego szpitala św. Łazarza z ramienia wydziału lek. U. J., a potem z wyboru Rady miejskiej, w r. 1877 i 1878 był prezesem Tow. Lek. Krak., od r. 1893–5 był naczelnym redaktorem »Przeglądu Lekarskiego«, organu krajowych towarzystw lekarskich. Był także inicjatorem i jednym z głównych autorów »Słownika polskiej terminologii lekarskiej«, wydanego kosztem Tow. Lek. Krak. Na rok przed ustąpieniem z katedry, tj. w r. 1914, odznaczono go tytułem zwyczajnego profesora. Niespożyte zasługi położył około Krakowa, który go w r. 1881 powołał w skład członków swej Rady. Obowiązki radcy miejskiego pełnił nieprzerwanie przez 35 lat i przyczynił się przez swą inicjatywę do wprowadzenia urządzeń, które pod względem higienicznym podniosły Kraków w rzędzie miast polskich na miejsce naczelne. Budowa wodociągu, nowocześnie urządzonej rzeźni i chłodni, higieniczne czyszczenie dołów kloacznych, rozszerzenie gazowni, utworzenie elektrowni miejskiej itp. miały mu wiele do zawdzięczenia jako inicjatorowi lub gorliwemu rzecznikowi. W ostatnim roku swej pracy na wydziale lek. U. J. wystąpił z nader trafnym wnioskiem wystarania się u władz o płatną docenturę fotografii zastosowanej do potrzeb lekarskich. Niestety wniosek ten dotąd nie uległ zrealizowaniu.

D. był autorem licznych rozpraw i artykułów z zakresu neurologii i higieny publicznej. Ale jak w naukowej tak i w publicznej działalności brakło mu koniecznego w życiu łuta szczęścia. Przez całe życie niedoceniany, a często wprost niesłusznie pomijany, doczekał się dopiero w ostatnim okresie życia zasłużonego uśmiechu losu. Oto wybrano go z kurii inteligencji Krakowa największą ze wszystkich kandydatów ilością głosów ponownie radcą miejskim, przez co zdobył sobie tytuł tradycyjny »pierwszego« obywatela miasta. A gdy w r. 1915 ustępował z katedry z powodu osiągnięcia granicy wieku, sprawiło mu niewymowną radość uznanie, wyrażone ze strony uniwersytetu w wystosowanym doń adresie. Dnia 15 II 1916 zmarł w Krakowie.

 

Wachholz, nekrolog w »Głosie Narodu« z lutego 1916 i wspomnienia osobiste; tenże, Wydział Lek. U. Kr., Kr. 1935.             

Leon Wachholz

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.