INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Ejsmond      Frag. "Autoportretu" Stanisława Ejsmonda.

Stanisław Ejsmond  

 
 
1894-08-08 - 1939-09-09
 
Biogram został opublikowany w 1948 r. w VI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ejsmond Stanisław (1894–1939), artysta malarz, syn Franciszka, artysty malarza, i Marii z Wieniawskich, brat poety Juliana, ur. 8 VIII w Dąbrówce w pow. błońskim, (woj. warszawskie). Atmosfera artystyczna domu ojca wpłynęła na wczesne rozwinięcie się talentu Stanisława E-da, już jako dziecko zdradzającego duże zamiłowanie do sztuki. Wykształcenie średnie otrzymał w Gimnazjum gen. Chrzanowskiego w Warszawie, studia artystyczne odbywał pod kierunkiem ojca, uzupełniając je podróżami w kraju, do Paryża i na Riwierę. Po raz pierwszy wystawiał w r. 1910 w warszawskiej Zachęcie akwarelę »Sowa«, przywitaną przychylną wzmianką Wł. Wankego, recenzenta »Świata«. Od tego czasu »Zachęta« gościła na licznych wystawach jego akwarele i pastele, których tematem przeważnie były kwiaty, zwłaszcza mimoza, oraz martwe natury. W r. 1929 wziął E. udział w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w grupie artystów niestowarzyszonych. Czynny był E. w życiu Twa Zachęty Sztuk Pięknych, będąc jej członkiem, wyróżnionym medalem (1929 r.), gospodarzem wystaw i uczestnikiem sądu konkursowego (1938 r.), a od roku 1939 wiceprezesem z ramienia artystów. Z chwilą wybuchu wojny niemiecko-polskiej zajął się zabezpieczeniem zbiorów Zachęty, wywożąc z Warszawy 6 względnie 7 IX 1939 Grunwald i Kazanie Skargi Matejki, celem ukrycia przed Niemcami. W czasie pełnienia tego obywatelskiego obowiązku dosięgła go 9 IX bomba nieprzyjacielskiego samolotu w Lublinie.

E. posiadał jedną z większych w Polsce kolekcji motyli, a niezależnie od pracy artystycznej interesował się żywo filatelistyką w związku z czym był odznaczony w Genewie medalem za zbiór znaczków polskich. Zbiór ten stał się poważną podstawą kolekcji Muzeum Poczty w Warszawie.

 

Informacje rodzinne, katalogi i przewodniki »Zachęty« (1910–39) oraz wzmianki i recenzje prasy warszawskiej z tego czasu; »Il. Kurier Polski« 13 VII 1946, nr 187.        

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.