INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Hulewicz h. Nowina  

 
 
2 poł. XVIII - 2 poł. XVIII
Biogram został opublikowany w latach 1962-1964 w X tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Hulewicz Stanisław h. Nowina (2. poł. XVIII w.), poseł na Sejm Czteroletni, targowiczanin. Zapewne brat (a może kuzyn) Leona. W r. 1773 komornik graniczny krzemieniecki, w r. 1786 z podstarościego owruckiego łowczy wołyński. W r. 1788 deputat na trybunał koronny i chorąży łucki. W r. 1789 podpisał manifest domagający się od biskupa łuckiego zdjęcia sakry ze skazanego na śmierć (za podmawianie do buntów chłopskich) ks. Benderowskiego. Otrzymał Order św. Stanisława (za sprawą Tadeusza Czackiego i Szczęsnego Potockiego). Wybrany w listopadzie 1790 r. posłem wołyńskim zapewniał króla o swej wierności. W dn. 3 V nie był w Warszawie i wraz z posłami wołyńskimi: Józefem Czartoryskim i Józefem Ponińskim, wniósł 13 V 1791 r. protestację przeciw Konstytucji do akt trybunalskich w Lublinie. Bułhakow z końcem r. 1791 zaliczał go do «pewnych» malkontentów. Dał się jednak pozyskać Leonowi Hulewiczowi do umiarkowanej działalności na rzecz Konstytucji na łuckim sejmiku w lutym 1792 r. W maju gościł H. w swych dobrach lubelskich, Rybczewicach, Leona i Benedykta Hulewiczów. Na tym zjeździe familijnym postanowiono starać się u Kołłątaja (kuzyna Hulewiczów) o kasztelanię wołyńską dla syna H-a Jana. W sierpniu 1792 r. tłumaczył się przed Szczęsnym Potockim ze swej działalności na sejmiku lutowym (opowiadając się za podziękowaniem, a nie za przysięgą na Konstytucję, obrał «mniejsze zło»). Przymawiał się o funkcję poselską na przyszły sejm z Lubelskiego lub Kijowskiego (gdzie trzymał dzierżawy). We wrześniu został powołany do konfederackiego sądu apelacyjnego najwyższej instancji w Lublinie. W r. 1804 wylegitymował się ze szlachectwa w Galicji Zachodniej.

 

Boniecki, VII 407; Uruski, V 227; – Kalinka W., Sejm Czteroletni, Kr. 1896 I 483; Kermisz J., Lublin i Lubelskie w ostatnich latach Rzpltej, Lublin 1939 I; Nanke Cz., Szlachta wołyńska wobec Konstytucji 3 maja, Lw. 1907 s. 25, 47, 48, 55, 56, Arch. Naukowe, Dz. I, t. III z. 4; Smoleński W., Ostatni rok Sejmu Wielkiego, Kr. 1897; – Listy H. Kołłątaja pisane z emigracji, Pamiętniki z XVIII w., T. XII, P. 1872 cz. II s. 93– 6; – B. Czart.: rkp. 727, 1189, 2889, 3474; B. PAN w Kr.: rkp. 197.

Emanuel Rostworowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Paweł Rzymski

1784-03-22 - 1833-08-01
ksiądz
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.