Majewski Stanisław Julian (1832–1913), działacz wychowania fizycznego w Warszawie. Ur. 14 III w Warszawie. Matką jego była nie znana z imienia Majewska, ojcem prawdopodobnie Teodor Matthes, z pochodzenia Niemiec, założyciel pierwszego w Warszawie zakładu gimnastycznego i szkoły pływania na Wiśle. M. wychowywał się w Warszawie. Wyróżniając się zręcznością w ćwiczeniach gimnastycznych i szermierce, pomagał Matthesowi w prowadzeniu zakładu gimnastycznego. Po śmierci Matthesa w r. 1866 odziedziczył i nadal prowadził Szkołę Gimnastyki i Szermierstwa na Sewerynowie. Po pięciu latach zakład ten przeniósł na Nowy Świat 5, gdzie M. prowadził go do r. 1907. Nauczał także pływania w szkole na Wiśle. M. znany był w Warszawie jako pedagog i działacz, który rozbudzał zamiłowanie do uprawiania ćwiczeń fizycznych. Wykształcił wielu gimnastyków, szermierzy, pływaków i nauczycieli wychowania fizycznego. Przez wiele lat uchodził za jedynego w Warszawie specjalistę w dziedzinie gimnastyki leczniczej. M. brał czynny udział w życiu społecznym i towarzyskim. Należał do Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów (WTC) i w l. 1894–5 był członkiem zarządu WTC. Był autorem pracy Przewodnik do gimnastyki higienicznej, zastosowany głównie do użytku domowego (W. 1874) oraz artykułów na temat gimnastyki i innych dyscyplin sportowych. Z ważniejszych warto wymienić: O rozwoju gimnastyki („Przew. Gimnastyczny «Sokół»” 1881 nr 5), Zabawy dzieci (tamże 1888 nr 1). M. nie był prawdopodobnie żonaty. Zmarł w Warszawie 29 I 1913.
Brat M-ego Michał (1828–1890) był również nauczycielem gimnastyki, w r. 1853 założył, przy pomocy Matthesa, Instytut Gimnastyczno-Ortopedyczny i Higieniczny w pałacu Łubieńskich przy ul. Królewskiej i prowadził go do r. 1869 przenosząc kilka razy w różne dzielnice miasta.
A. G., Pierwsza szkoła gimnastyczna w Warszawie, „Przew. Gimnastyczny Sokół” 1881 nr 7; Kozłowski W. R., Lat osiemdziesiąt, „Ruch” 1912 nr 10; tenże, U świeżej mogiły, „Ruch” 1913 nr 3; Olszewski M., Gimnastyka w Królestwie Polskim ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy. Księga pamiątkowa ku uczczeniu dwudziestej piątej rocznicy założenia Tow. Gimnastycznego Sokół we Lwowie, Lw. 1892; tenże, Nieco o rozwoju gimnastyki w Warszawie, „Przew. Gimnastyczny Sokół” 1882 nr 10; – „Kur. Warsz.” 1913 nr 30, 32 (nekrolog); – Życiorys Michała M-ego, opracowany przez Kajetana Hądzelka, w materiałach Redakcji PSB.
Kajetan Hądzelek