INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Karski      Stanisław Karski, wizerunek na podstawie ryciny z 1890 r.

Stanisław Karski  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Karski Stanisław (1838–1890), działacz polityczny i gospodarczy, ziemianin. Ur. 12 II w Wyszmontowie w Sandomierskiem, syn Stanisława Lamberta, deputowanego na sejmy w l 1818–20, i Aleksandry z Radwańskich. W l 1852–5 uczył się w Instytucie Szlacheckim w Warszawie, który ukończył z odznaczeniem. Studiował następnie prawo w Liège i Paryżu. Po powrocie do kraju objął w posiadanie majątki Włostów, Klimontów, Kurów i Szymanowice, zaangażował się w pracach Tow. Rolniczego i był jednym z czołowych jego działaczy w Sandomierskiem. Po rozwiązaniu Tow. Rolniczego zbliżył się do grupy tzw. młodej szlachty, która usiłowała pośredniczyć między konserwatystami krajowymi a «czerwonymi» z emigracji. We wrześniu 1861 r. K., wg niepewnej wersji M. Berga, brał udział jako obserwator w zjeździe hamburskim, inicjowanym przez L. Mierosławskiego, następnie z polecenia A. Zamoyskiego jeździł w listopadzie (?) do Paryża na rozmowy z J. Wysockim. W grudniu t. r. został wybrany, razem z J. Załęskim, mężem zaufania woj. sandomierskiego i wziął udział w posiedzeniu warszawskim, na którym powołane zostało do życia stronnictwo «białych» (Dyrekcja). W połowie 1862 r. K. Majewski, zmierzający do połączenia obu organizacji «białych» i «czerwonych», chciał użyć do tego celu również młodych, związanych z Dyrekcją, m. in. K-ego.

Po wybuchu powstania K., jako jego przeciwnik, wziął udział w dwóch zjazdach szlachty sandomierskiej. Pierwszy odbył się przypuszczalnie w Śmiłowie u Stanisława Baczyńskiego, z udziałem przedstawicieli «czerwonych» i «białych»; większość tych ostatnich wyprawiła K-ego i Romana Cichowskiego do Warszawy celem otrzymania instrukcji od Dyrekcji. Wysłannicy zastali tam całkowity chaos i powrócili bez instrukcji. Na skutek tego szlachta, już wyłącznie «biała», zebrała się u Wacława Horocha w Mierzanowicach i postanowiła wysłać delegację do M. Langiewicza, by skłonić go do zaprzestania walki. Misji tej podjęli się K. i Cichowski. Inna wersja podaje, iż K. i Cichowski działali w myśl dyrektyw z Warszawy. Pełne wyświetlenie tej sprawy nie jest w tej chwili możliwe. Dn. 9 II po południu zjawili się oni w Nowej Słupi pod Św. Krzyżem u Langiewicza. Nie jest prawdopodobne, by ofiarowywali bezpośrednio pieniądze Langiewiczowi i wskazanym przezeń oficerom, aby nakłonić ich do opuszczenia placu boju. Raczej doradzali im przekroczenie wraz z wojskiem granicy galicyjskiej, oświadczając gotowość ofiarowania zasiłku tym spośród powstańców, którzy musieliby emigrować. Langiewicz propozycje odrzucił, a gdy delegaci opuścili obóz, wysłał nawet podobno za nimi pościg, który ich nie schwytał. Po przystąpieniu «białych» do powstania K. objął funkcję naczelnika pow. opatowskiego – wg jednych przekazów – już w maju 1863 r., wg innych mniej prawdopodobnych, dopiero w początku 1864 r.; po aresztowaniu Z. Reklewskiego – również pow. sandomierskiego. Miał w związku z tymi funkcjami zatargi z Z. Chmieleńskim.

Po upadku powstania oddał się K. działalności gospodarczej i społecznej. W r. 1866 został radcą Dyrekcji Głównej Tow. Kred. Ziemskiego w Warszawie, a w cztery lata później radcą Komitetu tegoż towarzystwa. Od r. 1875 byt K. we władzach Tow. Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych. W r. 1879 otrzymał Złotą Odznakę za gorliwą pracę w Czerwonym Krzyżu. Wespół z Janem Gotliebem Blochem uzyskał koncesję, organizował i częściowo finansował budowę kolei Iwangorodzko-Dąbrowskiej. Został kamerjunkrem dworu carskiego. W r. 1880 K., wezwany przez gen. gubernatora Kotzebuego do prac nad adresem do Aleksandra II, uwarunkował, jako jedyny spośród wezwanych, swój udział oparciem się na reskrypcie z Liwadii z 31 X 1863 r. K. ożenił się w r. 1862 w Dreźnie z ks. Jadwigą Czetwertyńską, z którą miał synów: Włodzimierza i Michała, oraz córki: Aleksandrę Russanowską i Marię Kwilecką. Zmarł K. we Włostowie 25 VIII 1890 r.

 

Portret pędzla J. Puacza w posiadaniu Sz. Karskiego; – Boniecki; – Berg M. W., Zapiski o powstaniu polskim 1863 i 1864 r., W. 1899 II 354–7; Borkiewicz A., Działania Langiewicza przed dyktaturą, Studia i Mater. do Hist. Wojsk., W. 1962 VIII cz. 2 s. 245–6; Gregorowicz K., Pogląd krytyczny na wypadki z roku 1861, 1862 i 1863…, Lw. 1880 II 183; Kieniewicz S., Sprawa włościańska, Wr. 1953; Kotarski S., Opatów w latach 1861–1864, Opatów 1935 (reprod. portretu pędzla J. Puacza); Krzemiński S., Dwadzieścia pięć lat Rosji w Polsce, Lw. 1892 s. 171; Przyborowski, Dzieje 1863 r., I 225–7, II 505–7; tenże, Historia dwóch lat, III 270, 478; Rzadkowska H., Oblicze polityczne Mariana Langiewicza, Mpol. Studia Hist., Kr. 1963 [druk. 1964] z. 1/2; – Avejde, Pokazanija; Czetwertyński W., Na wozie i pod wozem, P. [b. r.] s. 248, 251; Janowski J. K., Pamiętniki, Lw. 1923 I 113–7; Prendowska J., Moje wspomnienia, Kr. 1962; Szczepański A., W tył, Na Śląsku 1863, s. 11; Wrotnowski A., Porozbiorowe aspiracje, Kr. 1898 s. 321; [Zapałowski W.] Płomień, Pamiętniki, Wil. 1913 s. 35, 96–8; – „Czas” 1890 nr z 30 VIII; „Gaz. Narod.” 1890 nr z 29 VIII; „Gaz. Pol.” 1890 nr z 26 VIII; „Gaz. Warsz.” 1890 nr z 27 VIII; „Słowo” 1890 nr z 26 VIII; – B. Czart.: rkp. 5687 s. 549–66 (relacja Hempla o misji K-ego u Langiewicza); Relacja Albina Rudzkiego o początkach powstania w Sandomierskiem – w posiadaniu Szymona Karskiego w Warszawie; – Informacje tego ostatniego.

Tomasz Szarota

 

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.