INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Konarski h. Ossoria vel Kolczyk  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1967-1968 w XIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Konarski Stanisław h. Ossoria vel Kolczyk (zm. 1625), wojewoda malborski. Jeden z czterech synów Feliksa, starosty hamersztyńskiego i białoborskiego, i Barbary Żelisławskiej. Prawdopodobnie, jak i bracia, z luteranizmu przeszedł na katolicyzm. Za młodu w służbie cesarza Rudolfa II walczył z Turkami na Węgrzech. Od konwentu oliwskiego, którego opatem był jego brat Dawid, wydzierżawił w r. 1597 na sześć lat dobra klasztorne Brzuszcz, z zadaniem usunięcia stamtąd siłą dotychczasowych posesorów Uberfeldów. Polała się przy tej okazji krew i następstwem tych zajść był proces z Uberfeldami i ich protektorem ks. Błędowskim, proboszczem żukowskim. Latem 1597 r. K. jako dworzanin królewski towarzyszył Zygmuntowi III w jego wyprawie do Szwecji, gdzie, już po odjeździe króla, we wrześniu t. r. został przez Karola Sudermańskiego uwięziony. Odzyskał wolność i wrócił do Oliwy w styczniu 1600 r. Wtedy był już na pewno katolikiem, bo dopełniając uczynionego w niewoli ślubu ofiarował w r. 1601 na fundację szpitala w Oliwie 200 talarów.

K. walczył potem w Inflantach i dostał starostwo mitawskie. Nazywany w r. 1605 kapitanem gwardii królewskiej, nieco później rotmistrzem królewskim. Z woj. malborskiego posłował w r. 1605 na sejm. Kasztelanię gdańską otrzymał w r. 1606. Sejmiki pruskie w Grudziądzu 1607 i 1608 r. polecały go względom królewskim, podkreślając przebyte ciężkie więzienie i krew przelaną na wyprawach wojennych. Starostwo malborskie pozyskał albo już w r. 1611 mocą cesji od Jana Ostroroga, albo w 1613 po śmierci brata Michała. Szlachta wielkopolska prosiła króla w l. 1615 i 1622, by to starostwo wedle dawnej praktyki nadawać wyłącznie Polakom. Dla podkreślenia, iż ten dezyderat nie ma godzić osobiście w K-ego, ta sama instrukcja średzka z r. 1615 zawierała zalecenie go do nagrody królowi. Z sejmu 1615 r. mianowany był K. jednym z deputatów do Komisji Bydgoskiej dla zapłaty wojsku smoleńskiemu. Sejm 1616 r. wydelegował go do komisji mającej zbadać tajemne powroty do Inflant ludzi, którzy w ubiegłej wojnie nie dochowali wiary królowi i zostali skazani na banicję. Po śmierci brata Dawida, opata oliwskiego, po którym, w miejsce spodziewanych bogactw, otrzymał w spadku jedynie kilka portretów królów polskich, zjawił się 17 VII 1616 r. na kapitule jako poseł królewski, zalecając wybór Adama Trebnitza. Wojewodą malborskim mianowany został 6 II 1618 r. Przed wyprawą chocimską 1621 r. mianował go król jednym z dowódców zaciągów cudzoziemskich. Na placu boju pojawił się z 1 000 ludzi już po zawarciu traktatu pokojowego. T. r. otrzymał zezwolenie królewskie na scedowanie starostwa mitawskiego bratankowi Michałowi. K. zmarł w końcu 1625 r. Ożeniony z Lukrecją z Bystrzca Sokołowską, potomstwa nie pozostawił.

 

Boniecki; Niesiecki; Uruski; Czaplewski, Senatorowie Prus Król.; – Strzelecki A., Sejm z r. 1605, Kr. 1921; – Akta sejmikowe woj. pozn., I cz. 1, cz. 2; Annales Monasterii Olivensis Ord. Cist., Wyd. P. Czaplewski, Tor. 1916, Fontes, XX; Heidensztejn R., Dzieje Polski od śmierci Zygmunta Augusta do r. 1594, Pet. 1857 II 396; Lengnich, Gesch. d. preuss. Lande, V; Pamiętniki do panowania Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza, Wyd. K. W. Wójcicki, W. 1846 I 87; Vol. leg., III 242, 275.

Włodzimierz Dworzaczek

 

 

Powyższy tekst różni się w pewnych szczegółach od biogramu opublikowanego pierwotnie w Polskim Słowniku Biograficznym. Jest to wersja zaktualizowana, uwzględniająca opublikowane w późniejszych tomach PSB poprawki i uzupełnienia.    

 

 
 

Powiązane audio

   

Powiązane artykuły

 

Druga połowa XVI wieku

Druga połowa XVI wieku, a przede wszystkim interesujący nas okres panowania ostatniego Jagiellona – Zygmunta Augusta – to okres dominacji wojsk zaciężnych, co przekładało się na konieczność......
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.