INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Kuropatwa z Łańcuchowa h. Śreniawa  

 
 
XV w. - wiosna 1520
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kuropatwa Stanisław z Łańcuchowa h. Śreniawa (zm. 1520), starosta i kasztelan chełmski. Był synem Jana Kuropatwy z Łańcuchowa (zob.) i Jadwigi z Janikowa. Źródła wymieniają K-ę w r. 1485 jako dworzanina króla Kazimierza Jagiellończyka i uczestnika zjazdu w Kołomyi, na którym król polski odebrał homagium od Stefana mołdawskiego. Przed r. 1496 otrzymał kasztelanię chełmską, nieco później (1501) również starostwo chełmskie. W r. 1503 sejm lubelski wysłał K-ę na Litwę, w związku z powtarzającymi się atakami Tatarów krymskich na ziemie litewsko-ruskie, w celu zorganizowania wspólnej obrony. K. dla omówienia tej kwestii miał zaprosić reprezentantów Litwy na sejm piotrkowski, zapowiedziany na 21 I 1504 r. Uczestniczył w zjeździe lubelskim uznanym przez króla Aleksandra 19 I 1506 r. za sejm walny, później w grudniu 1512 r. w sejmie piotrkowskim. Przez długie lata K. organizował obronę ziemi chełmskiej przed częstymi zagonami tatarskimi.
Służba K-y na dworze królewskim, a potem wypełnianie innych zadań, powierzanych K-ie przez króla, nie pozostały bez nagrody. Toteż fortuna K-y znacznie wzrosła. W r. 1476 pisał się dziedzicem Mogielnicy i dzierżawcą Nowosielec w ziemi chełmskiej, w r. 1484 otrzymał od króla 100 grzywien na Parczewie i dobra parczewskie w dzierżawę. W r. 1502 jego dobra dziedziczne obejmowały wsi: Ciechanki, Łańcuchów z Wolą, Milejów, Rogalice i Zakrzów, w woj. lubelskim oraz Gawłów i Słomkę w ziemi krakowskiej, a tenuty zastawne: część uposażenia starostwa lubelskiego, nadto w pow. lubelskim Jedlankę, Kolechowice z Wolą, Parczew miasto i wieś, oraz w ziemi bełskiej i chełmskiej – Domanicz, Mostek, Rudę Wyżną i Niżną, Stołpie z Wolą oraz cło w Strachosławiu i Włodawie. W r. 1501 nadto wykupił z rąk Rafała Ryterskiego dobra Rytro. Liczne zapisy gotówki i podarunki królewskie miał K. na żupach krakowskich oraz bezpośrednio w przydziałach wydobywanej tam soli, głównie w l. 1487–1505. Obok soli, w l. 1502–5 dzierżył również liczne stacje królewskie. Rachunki królewskie, zapisy dóbr królewskich na rzecz K-y oraz liczne dzierżawy, zwłaszcza długo eksploatowane przez K-ę starostwo parczewskie, świadczą o wielu operacjach finansowych, jakie K. przeprowadzał z królem i jego skarbnikami. W r. 1519 otrzymał przywilej na utworzenie we wsi dziedzicznej Łańcuchowie miasta na prawie magdeburskim. Był żonaty z Barbarą Kobyleńską. Potomstwo, jeśli nawet synami jego byli Jan i Mikołaj (Boniecki), nie przeżyło go zapewne. Zmarł wiosną 1520 r.

Boniecki; Fedorowicz, Dostojnicy i urzędnicy; – Akta Aleksandra; Cod. Pol., III; Corpus Iuris Pol., III s. 237–41; Liber quitantiarum Alesandri regis ab a. 1502 ad a. 1506, W. 1897, Teki Pawińskiego, I 18, 155, 156, 165, 237, 241; Liber quitantiarum regis Casimiri ab a. 1484 ad 1488, W. 1897, Teki Pawińskiego, II 54,188; Matricularum summ., I–IV.
                                                                                                                                                                                                                                                Feliks Kiryk

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.