INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław Ostroróg Lwowski h. Nałęcz      herb Stanisława (z Ostroroga) Lwowskiego, Starosty Międzyrzeckiego - Mikołaj REY, Zwierziniec, Kraków 1574 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl.

Stanisław Ostroróg Lwowski h. Nałęcz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1979 r. w XXIV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Ostroróg Lwowski Stanisław h. Nałęcz (ok. 1527–1563), starosta międzyrzecki. Był wnukiem Dobrogosta, kaszt. poznańskiego (zob.), synem Marcina i Urszuli z Sierpskich. W literaturze dawniejszej mylony był bardzo często ze Stanisławem Ostrorogiem z Grodziska, kaszt. międzyrzeckim (zob.). Początkowe nauki pobierał w domu (wspólnie z przyszłym teologiem kalwińskim Andrzejem Wolanem) pod kierunkiem ks. Franciszka Spaka, a następnie studiował za granicą. W r. 1542 zapisał się na uniwersytet w Lipsku, w r. 1543 przeniósł się do Frankfurtu nad Odrą. Był dziedzicem połowy miasta Lwówka z przyległymi wsiami oraz miasta Kleczewa, które w r. 1559 sprzedał Wojciechowi Przyjemskiemu. Ok. r. 1550 został dworzaninem królewskim. Przez swego szwagra Prokopa Sieniawskiego nawiązał O. już w tym okresie kontakty z księciem Albrechtem pruskim. W sierpniu 1553, podczas uroczystości z okazji ślubu Zygmunta Augusta z Katarzyną Habsburżanką, brał udział w turnieju i został ranny. Prawdopodobnie uczestniczył w wyprawie pozwolskiej 1556 r. W r. 1557 był w Wilnie i 25 IV dostał star. międzyrzeckie pod warunkiem wykupienia go z rąk spadkobierców Mikołaja Myszkowskiego, kaszt. wojnickiego. Dn. 12 IX 1561 potwierdził mu król dożywotnią dzierżawę tego starostwa. O. wcześnie związał się z reformacją, lecz mimo silnych wpływów luterańskich skłaniał się raczej ku kalwinizmowi. Objąwszy starostwo międzyrzeckie wraz z tymi samymi uprawnieniami, jakie przysługiwały poprzedniemu staroście (prawo patronatu nad kościołem parafialnym), stał się O. patronem istniejącego tam polskiego zboru luterańskiego (zbór niemiecki utrzymywali mieszczanie). W r. 1560 osadził przy nim jako ministra Jana Kozielskiego (Capera), który również skłaniał się ku kalwinizmowi. O. zmarł w r. 1563.

O. rodziny nie założył. Majątek po nim odziedziczyły siostry: Anna Sieniawska i Urszula, żona Piotra Chodzieskiego z Potulic.

 

Dworzaczek; – Dworzaczkowa J., Wprowadzenie reformacji do miast królewskich Wielkopolski, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 10: 1965 s. 65–7, 72; – Altere Universitäts Matrikeln, Hrsg. v. E. Friedländer, I Univ. Frankfurt a. O., Bd 1: 1506–1648, Leipzig 1887 s. 35; Die Matrikel der Universität Leipzig, Hrsg. v. E. Erler, Leipzig 1896 s. 641 B.; Elementa ad Fontium Editiones, XXXIX; Matricularum summ., IV, V 7969, 9000; Orzechowski S., Panegiricus nuptiarum Sigismundi Augusti Poloniae Regis, Kr. 1553; Wolan A., Ad scurrilem et famosum Libellum Jesuiticae Scholae Vilnensis… responsio, Wil. 1589 s. 21; – Dane dotyczące posiadłości w oparciu o informacje Marii Barbary Topolskiej.

Red.

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.