INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stanisław Samuel Kalinowski (z Kalinowa Kalinowski) h. Korwin  

 
 
1 poł. XVII w. - 1679-06-05
Biogram został opublikowany w latach 1964-1965 w XI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kalinowski Stanisław Samuel z Kalinowa h. Korwin (zm. 1679), łowczy podlaski i pułkownik królewski. Działalnością polityczną był związany z woj. krakowskim. Służbę wojskową rozpoczął dość wcześnie. Od połowy 1660 do 1664 r. dowodził chorągwią piechoty pol. i węgierskiej marszałka wielkiego i hetmana polnego kor. Jerzego Lubomirskiego. W r. 1666 szlachta krakowska na sejmiku proszowskim polecała go na sejmie do nagrody za wierne królowi usługi «od lat kilkunastu» spełniane; ponosił i «szwanki», i «więzienia». Woj. krakowskiemu służył K. w różnych okazjach. W czerwcu 1666 r. był rotmistrzem pow. proszowskiego i wraz ze swym województwem znalazł się w obozie pod Komornikami w woj. sandomierskim. Przez kilka lat aż do końca bezkrólewia 1669 r. był komendantem załogi zamku krak. Dn. 6 VI 1667 r. został obrany sędzią skarbowym woj. krakowskiego, a 16 IV 1668 r. komisarzem do regulacji cen z pow. proszowskiego. Dn. 15 X 1668 r. podpisał konfederację woj. krakowskiego jako «komendant zamku krakowskiego». Z końcem 1669 r. zastępował K. na urzędzie grodzkim krakowskim starostę Jana Wielopolskiego. W t. r. był już łowczym podlaskim i pułkownikiem królewskim. W r. 1671 wydało województwo na jego chorągiew pieszą 18 861 zł.

W lutym t. r. został K. wybrany na sejmiku proszowskim deputatem do sądów skarbowych z pow. krakowskiego. W sierpniu 1671 r. wziął udział w pospolitym ruszeniu pod Krzeczowem koło Bochni jako pułkownik 600 piechoty, wystawionej trybem cudzoziemskim przez woj. krakowskie. W r. 1672 przystąpił K. do konfederacji gołąbskiej w obronie króla Michała i był w grudniu t. r. oraz z początkiem stycznia 1673 r. sędzią konfederackim z pow. krakowskiego. W maju 1673 r. znowu pełnił funkcję deputata woj. krakowskiego do rachunków z poborcami, a w czasie następnego bezkrólewia z końcem 1673 r. został sędzią kapturowym z pow. krakowskiego; podpisał też konfederację swego województwa 29 XII 1673 r. W marcu i kwietniu 1674 r. dwukrotnie marszałkował na sejmiku proszowskim, a we wrześniu n. r. został deputatem swego województwa do trybunału kor. W maju 1677 r. sprawował K. funkcję sędziego skarbowego w woj. krakowskim. K. posiadał w r. 1668 dobra Orenice i Oreniczki w pow. łęczyckim; w r. 1671 otrzymał libertację od pustych łanów w Bodzanowie, z których tylko 5 nadawało się do uprawy; w r. 1676 hetman Dymitr Wiśniowiecki zwolnił jego majętność Kalinową od stacji żołnierskich. K. był żonaty prawdopodobnie z Apolonią Jordanówną. Zmarł przed 5 VI 1679 r. i został pochowany w Gdowie.

 

Boniecki; – Wimmer J., Materiały do zagadnienia organizacji i liczebności armii koronnej w l. 1660–1667, Studia i Mater. do Hist. Wojsk. W. 1960 VI 1; – Akta sejmikowe woj krak., III, IV; Zbiór aktów do historii ustroju sądów prawa pol. i kancelarii sądowych woj. krak. z w. XVI–XVIII, Wyd. S. Kutrzeba, Arch. Kom. Prawn., Kr. 1909 VIII 2.

Adam Przyboś

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Tomasz (Tommaso) Dolabella

ok. 1570 - 1650-01-17
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Jerzy Giesche (Giza)

1653-10-29 - 1716-04-26
przemysłowiec
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.