INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław z Kleniewa h. Zagroba      

Stanisław z Kleniewa h. Zagroba  

 
 
2 poł. XIV - 1469/1471
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Kleniewa h. Zagroba (zm. między 1469 a 1471), kanonik płocki.

Pisał się z Kleniewa, wsi położonej w pow. bielskim (paraf. Zagroba). Był synem nieznanego bliżej Włosta. Braćmi S-a byli: kanonik płocki i pleban w Zagrobie Wojciech, oraz Paweł z Kleniewa. Bliskim krewnym S-a był Piotr z Kleniewa, zapisany na Uniw. Krak. w r. 1413.

S. rozpoczął karierę kościelną od studiów w Krakowie, gdzie zapisał się w r. 1413. Pierwszym beneficjum, które otrzymał przed 4 III 1429, była wikaria wieczysta w katedrze płockiej. Jako wikariusz katedralny płocki reprezentował tamtejsze kolegium wikariuszy w sporze z kapłanami diec. płockiej Michałem i Wojciechem, synami Stanisława z Białobrzeży, o prawo do czynszów i dochodów ze wsi Białobrzeże. Prowizję na kanonię płocką otrzymał 7 V 1433 od papieża Eugeniusza IV, po rezygnacji Macieja ze Zgliczyna; mógł ją objąć dopiero po wcześniejszej rezygnacji ze wspomnianej wikarii, ale jeszcze 17 II 1438 oraz 19 X 1446 pojawił się z tytułem wikariusza płockiego. Jako kanonik płocki S. wystąpił w dokumencie lokacji wsi Niewskurzewo w dobrach biskupich w okręgu pułtuskim, dokonanej przez bp. płockiego Pawła Giżyckiego 4 II 1446. Dn. 4 II 1449 świadczył jako kanonik płocki na przywileju prepozyta katedry płockiej Zygmunta z Giżyc. Równocześnie uczestniczył w transakcjach majątkowych prowadzonych przez krewnych. Dn. 3 VII 1453 wraz z bratem Pawłem sprzedał Sędkowi i Mikołajowi z Niegocina dział w Niegodnie za 100 kop gr., poręczając dodatkowo pokój ze strony wszystkich braci i bratanków. Występował także jako egzekutor w różnych sprawach. Dn. 24 XI 1458 został ustanowiony w takiej roli przez papieża Piusa II, który w specjalnym mandacie polecił mu nadać rektorowi kościoła parafialnego w Pawłowicach (diec. poznańska), Stefanowi Wiedce, kanonię i prebendę w katedrze lub kolegiacie w diec. poznańskiej lub płockiej. Z zapiski pochodzącej z akt kapit. płockiej z 9 IX 1463 wiadomo, że S. był, wraz z Marcinem z Jeżewa, egzekutorem testamentu bp. Pawła Giżyckiego. Przed r. 1459 objął S. kościół parafialny w Radziwiu. Po raz ostatni jako kanonik płocki wystąpił na dokumencie bp. płockiego Ścibora z Gościeńczyc z 12 IX 1469, zabezpieczającego dochód szpitala w Pułtusku. Nie żył już 6 VI 1471, kiedy kościół parafialny w Radziwiu objął Stanisław, syn Ścibora z Korytek.

 

Radzimiński A., Niższe duchowieństwo katedralne w Polsce średniowiecznej. Wikariusze katedry płockiej w XIII – poł. XV w. Cz. 1: Skład osobowy, „Nasza Przeszłość” T. 76: 1991 s. 33–4; Radzimiński, Prałaci i Kanonicy, II 138–9; Słown. Hist-Geogr. Ziem Pol., III (Kleniewo, Niegocin); – Album stud. Univ. Crac., I 34; Bull. Pol., V; Kod. maz. (Lubomirskiego), nr 222; – AGAD: Metryka Kor., t. 335 k. 172v, t. 337 k. 87, dok. perg. nr 2042; Arch. Diec. w Płocku: Acta Episcopalia, t. 1 (1448–1471) s. 224v, Excerpta varia de metrica ecclesie Plocensis, k. 18v, dok. perg., nr 200, 238, 269, 273.

Andrzej Radzimiński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.