INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stanisław z Meszny h. Pierzchała      

Stanisław z Meszny h. Pierzchała  

 
 
2 poł. XIV - 1456-05-12
Biogram został opublikowany w latach 2003-2004 w XLII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stanisław z Meszny h. Pierzchała (zm. 1456), scholastyk płocki.

Pisał się z Meszny (pow. sochaczewski). Był synem bliżej nieznanego Sędka, bratem Wojciecha z Izbisk i Pawłowic. Do bliskich krewnych S-a należał także bp płocki Stanisław Pawłowski (zob.).

Karierę kościelną rozpoczął S. od studiów na Uniw. Krak., gdzie zapisał się w r. 1413. Przed 24 IV 1430 uzyskał kościół parafialny w Łękach, w diec. gnieźnieńskiej. Wskazuje na to dokument prowizji papieskiej dla niego, wystawiony tego dnia przez papieża Marcina V, na kanonię i prebendę płocką, które wakowały po śmierci Mroczka, syna Bogusława z Kisielewa i Grabca h. Bolesta. Już 10 V t.r. płacił S. annaty z tej kanonii. Między 3 a 8 IV 1433 objął scholasterię płocką po Pawle Giżyckim h. Gozdawa. Dn. 8 IV t.r., po raz pierwszy jako scholastyk kapit. płockiej, świadczył na dokumencie bp. Pawłowskiego, w którym potwierdził uposażenie klasztoru Kanoników Regularnych w Czerwińsku, przyznane bullą papieża Hadriana IV z r. 1155. Dn. 10 IX 1435 sprzedał S. biskupowi płockiemu wieś Czerniewo. Jako członek kapit. katedralnej płockiej dysponował prawem opcji wsi prestymonialnych. Na posiedzeniu płockiej kapit. generalnej otrzymał w użytkowanie wieś Trzeboń (22 II 1438). Z kolei na wrześniowym posiedzeniu tej korporacji w r.n. przyznano mu wieś Górę, którą 3 II 1442 zamienił na Dźwierzno z kanonikiem płockim Janem Marszałkowicem. W r. 1439 wszedł S. w skład trzyosobowej komisji kompromisariuszy, obok kanclerza kapituły Jana z Koskowa oraz kanonika płockiego i dziekana włocławskiego Jana z Niewiesza, która wybrała Pawła Giżyckiego na biskupstwo płockie. Na posiedzeniu płockiej kapit. generalnej 9 IX 1441 został S. wybrany do czteroosobowej komisji powołanej do otaksowania prebend kanonickich, które miały zostać opodatkowane na budowę katedry. Równocześnie na tym samym posiedzeniu kapit. płocka ustanowiła go swoim prokuratorem generalnym. Funkcję tę piastował rok, gdyż na kapit. generalnej 10 IX r.n. stanowisko to korporacja powierzyła Ściborowi, synowi Wawrzyńca z Belska h. Przerowa (młodszemu). W l. pięćdziesiątych S. prowadził własne sprawy majątkowe. Dn. 14 V 1451 kupił wraz z bratem Wojciechem od Jana, syna Świętosława z Chomętowa, dział w Chomętowie za kwotę 40 kop gr. Dn. 14 IV r.n. bracia kupili od wspomnianego Jana oraz jego syna Mikołaja i bratanka Jakuba, dziedziców Chomętowa, pozostałe działy w tej wsi za 120 kop gr. Po raz ostatni jako scholastyk płocki S. wystąpił 2 II 1456 na dokumencie erekcyjnym bp. Giżyckiego dla parafii w Pawłowie. Zmarł, wg kalendarza płockiego, 12 V 1456.

 

Słown. Hist.-Geogr. Ziem Pol., III (Chomętowo); Radzimiński, Prałaci i kanonicy, I; – Album stud. Univ. Crac., I 34; Annatae e Regno Poloniae saeculi XV, Wyd. M. D. Kowalski, w: Mon. Pol. Vat., Kr. 2002 X nr 302; Bull. Pol., IV; Mon. Pol. Hist., V 452; – AGAD: Metryka Kor., t. 335 k. 37v, t. 337 k. 60v, dok. perg., nr 6604; Arch. Diec. w Płocku: dok. perg., nr 226, Wypisy W. Makowskiego z akt kapit. płockiej z l. 1437–45, nr 4, 28, 81, 85, 106, 125, Zbiór dokumentów XIV–XV w. z akt oficjalatu płockiego i pułtuskiego (mszp. T. Żebrowskiego), dok. bez nr.

Andrzej Radzimiński

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.