INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Stefan  

 
 
brak danych - 1159
Biogram został opublikowany w latach 2004-2005 w XLIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.


 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Stefan (zm. 1159), biskup poznański.

Wg informacji Jana Długosza, zawartych w Katalogu biskupów poznańskich, S. pochodził z rodu Roliców.

Wcześniejsza kariera S-a nie jest znana; Długosz wspomniał, że na biskupstwo awansował jako kanonik poznański. Był nominatem ks. wielkopolskiego Mieszka III Starego, konfirmowanym przez arcybp. gnieźnieńskiego Jana (Janika) i przez niego konsekrowanym na biskupa w Kaliszu w r. 1151 (Katalog biskupów poznańskich) lub w r.n., po śmierci bp. Peana (Rocznik lubiński, Roczniki Jana Długosza), prawdopodobnie w nowo ufundowanej przez księcia prepozyturze kanonicznej p. wezw. św. Pawła. Podobnie jak arcybp. Jan, również S. reprezentował interesy książąt-juniorów. W r. 1152 lub r.n. wystąpił obok arcybiskupa i ks. Mieszka III w roli świadka na przywileju fundacyjnym Zbyluta Pałuki dla klasztoru Cystersów w Łeknie, umacniając jego testament zawartą w formule penalnej groźbą klątwy.

Rocznik kapituły krakowskiej podaje śmierć jakiegoś biskupa Stefana pod r. 1156, ale zapiskę tę należy raczej łączyć z noszącym to imię biskupem lubuskim, występującym w r. 1149. Bardziej wiarygodną datę, jako źródło miejscowe Rocznik lubiński podaje zgon bp. poznańskiego S-a pod r. 1159, wymieniając Bernarda jako jego następcę. Kontrowersje budzi także data dzienna śmierci S-a. W Nekrologu lubińskim, wydanym przez Wojciecha Kętrzyńskiego, jego komemorację zidentyfikowano dwukrotnie: 2 III, wspólnie z bp. wrocławskim Konradem (1142–6), przez część badaczy niesłusznie uznawanym za biskupa poznańskiego i 3 IX z niepełną datą roczną w zapisce o znacznie późniejszej proweniencji (rkp. Bartłomieja z Krzywinia, zm. 1669), poprawioną na r. 1156, najprawdopodobniej w oparciu o tekst Długosza (rkp. Stanisława Kieszkowskiego, zm. 1814). Natomiast w najnowszym wydaniu Nekrologu lubińskiego, dokonanym przez Zbigniewa Perzanowskiego w oparciu o XV-wieczny kodeks pergaminowy, brak jest poświęconej S-owi zapiski z 3 IX. W świetle uwag wydawcy (podobnie wcześniej G. Sappoka), związanie zapiski nekrologicznej z 2 III ze śmiercią S-a wydaje się najbardziej prawdopodobne. Wg Katalogu biskupów poznańskich S. pochowany został w katedrze poznańskiej.

 

Dobosz J., Dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie, w: Studia i materiały do dziejów Pałuk, Red. A. M. Wyrwa, P. 1989 I 1, 72–3; tenże, Monarcha i możni wobec Kościoła w Polsce do początku XIII wieku, P. 2002 s. 316–20; Dokument fundacyjny klasztoru cystersów w Łeknie z roku 1153, Oprac. A. M. Wyrwa, P. 2003; Karwowski S., Biskupi poznańscy z XII i początku XIII w., „Roczniki Pozn. Tow. Przyjaciół Nauk” T. 37: 1911 s. 119; Nowacki, Dzieje archidiecezji pozn., II; Sappok G., Die Anfänge des Bistums Posen und die Reihe seiner Bischöfe von 968 bis 1498, Leipzig 1937 s. 86; Semkowicz A., Krytyczny rozbiór Dziejów Jana Długosza (do roku 1384), Kr. 1882 s. 177–9; – Długosz, Annales, V–VI; Długosz, Opera, I (Catalogus episcoporum Posnaniensium); Kod. Wpol., I nr 18; Kozłowska-Budkowa, Repertorium pol. dokumentów; Mon. Pol. Hist., V (Liber mortuorum monasterii Lubinensis); Mon. Pol. Hist. (S.N.), V (Najdawniejsze roczniki krak. i kalendarz), VI (Roczn. lubiński), IX cz. 2 (Księga bracka i nekrolog opactwa Panny Marii w Lubiniu).

                                                                                                                                                                                                                                 Dariusz Karczewski

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Herman

około 1043 - 1102-06-04
książę polski
 

Bolesław Kędzierzawy

1121 lub 1122 - 1173-01-05
książę polski
 

Mieszko III Stary

między 1122 a 1126 - 1202-03-13
książę polski
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Sieciech

XI w. - pocz. XII w.
wojewoda (palatyn)
 

Piotr

brak danych - 1198
arcybiskup gnieźnieński
 

Aleksander z Malonne

około 1100 - 1156-03-09
biskup płocki
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.