INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan Lalicki      Stefan Lalicki, wizerunek na podstawie fotografii.

Stefan Lalicki  

 
 
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Lalicki Stefan (1889–1945), prawnik, polityk, dyplomata. Ur. 3 XI w Dukli, ukończył gimnazjum klasyczne w Tarnowie, a następnie studia prawnicze na UJ. Po odbyciu wymaganej praktyki prawniczej rozpoczął pracę w namiestnictwie ówczesnej Galicji we Lwowie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę został delegowany w listopadzie 1919 r. do Cieszyna, gdzie brał udział w organizowaniu polskiej administracji, a następnie był kierownikiem tamtejszego urzędu gospodarczego. W r. 1920 został przydzielony do ówczesnego Min. byłego Zaboru Pruskiego, a następnie powołany stamtąd do polsko-gdańskiej komisji porozumiewawczej, której przewodniczył ówczesny Komisarz Generalny RP w Gdańsku, Leon Pluciński. Po podpisaniu tzw. Umowy Warszawskiej (24 X 1921 r.) został L., jako specjalista do spraw polsko-gdańskich, przeniesiony do Biura Komisarza Generalnego RP w Gdańsku od 1 I 1922 r., początkowo jako starszy referent, następnie jako radca, a od 1 VII 1928 r. jako naczelnik biura. Występował wówczas często w charakterze zastępcy Komisarza Generalnego RP w Gdańsku. W tym charakterze brał udział w l. 1924–6 z ramienia Rządu Polskiego w polsko-gdańskich układach na forum Ligi Narodów w Rzymie, Genewie i Londynie.

Odwołany 1 IV 1934 r. do centrali Min. Spraw Zagran. do Warszawy, objął 1 VI t. r. stanowisko radcy handlowego i kierownika konsulatu w poselstwie polskim w Wiedniu. Funkcję tę pełnił do końca września 1936 r. Przeniesiony ponownie do Warszawy, został z dn. 15 XI t. r. zastępcą naczelnika Wydziału Organizacji Międzynarodowych w Departamencie Polityczno-Ekonomicznym Min. Spraw Zagran. Na tym stanowisku prowadził przez wiele miesięcy (do poł. 1938 r.) rokowania polsko-gdańskie; w styczniu 1938 r., jako ekspert od spraw Gdańska, uczestniczył w spotkaniu ministra J. Becka z A. Hitlerem w Berlinie. W czasie pracy na terenie Gdańska brał żywy udział w życiu polskich stowarzyszeń i organizacji, był jednym z pierwszych członków założonego w r. 1922 Tow. Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku i w okresie od 1 IV – 5 VI 1923 r. drugim wiceprezesem zarządu.

Odznaczony był m. in. Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. Zmarł 13 X 1945 r. w Londynie.

 

Olszewicz, Lista strat kultury pol.; Rocznik służby zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej za r. 1938, W. 1938 s. 28, 199; – Danziger Bürgerbuch, Danzig [1927] s. 131–2 (fot.); Dopierała B., Gdańska polityka Józefa Becka, P. 1967; Polska służba zagraniczna po 1 września 1939 r., Londyn 1954 s. 79; – Gawroński J., Moja misja w Wiedniu 1932–1938, W. 1965; Szembek J., Journal 1933–1939, Paris 1952 s. 306; – „Dzien. Pol. i Dzien. Żołnierza” 1945 nr 244 (nekrolog); „Roczn. Gdań.” T. 1: 1927 s. 146.

Marian Pelczar

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.