INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Stefan (w zakonie Symeon) Bilinkiewicz      Kalendarzyk Polityczny na Rok ... dla Wydziału Uniwersytetu Imperatorskiego Wileńskiego 1812 - w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie - sygn.: P.90607 A - źródło kopii cyfrowej: POLONA.pl

Stefan (w zakonie Symeon) Bilinkiewicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1936 r. w II tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Bilinkiewicz Stefan Symeon, h. Bilikowicz († 1831), bazyljanin, syn Ignacego, wnuk Jana, rodem z województwa kijowskiego, urodził się w drugiej połowie XVIII w. Wstąpił do bazyljanów i kształcił się we Lwowie i w szkołach zakonnych, a po ich ukończeniu poświęcił się pracy pedagogicznej. 18 lat był nauczycielem różnych przedmiotów, celując przedewszystkiem w fizyce. Czas jakiś prefektował w Lubarze, następnie przez 4 lata sprawował urząd rektora szkół lubarskich ku wielkiemu zadowoleniu T. Czackiego. Dla szkół w Lubarze uczynił (w r. 1802) osobny legat fundacyjny i sam był później kuratorem tych szkół i funduszu. W r. 1805 biskup łucki S. Lewiński, a w r. 1808 biskup G. Kochanowicz zaprezentował B-a metr. H. Lisowskiemu na archimandrję kaniowską, na którą zatwierdzono go dopiero 11 IV 1809. Był też B. dwukrotnie prowincjałem prowincji ruskiej (dawniejszej polskiej) zakonu św. Bazylego W., rezydował w Krzemieńcu, z zamiłowaniem wizytował szkoły i gorliwie bronił praw swego zakonu, opierając się planom Błudowa, zamierzającego znieść godność i urząd prowincjalski bazyljanów unickich. I w rzeczy samej był B. ostatnim rzeczywistym rządcą prowincji ruskiej i ostatnim opatem kaniowskim. Wśród walki zakończył życie w początkach r. 1831. Współcześni podkreślają dużą energję B-a, jego cnoty zakonne, naukę i wszechstronną działalność pedagogiczną, połączoną z wielką ofiarnością.

 

Niesiecki; Boniecki, Poczet rodów, W. 1887; Podręczna Enc. Kośc.; Wołyniak, O Bazyljanach w Humaniu, »Przew. nauk. i liter.« 1899, XXVII 1139; tenże, Bazyljańskie klasztory unickie w obrębie prowincji białoruskiej, tamże, 1907, XXXV 77; Likowski E., Dzieje Kościoła unickiego, W. 1906, II 72, 74; Opisanije dokumentów archiwa zap. russkich unij. mitrop., Pet. 1907, II.

Ks. Józefat Skruteń ZSBW

 

 
 

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Cyprian Godebski

1765 - 1809-04-19
poeta
 

Jerzy Bułharyn

1798-04-23 - 1885-10-29
generał węgierski
 

Maksymilian Antoni Piotrowski

1813-06-08 - 1875-11-29
malarz
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Anna Bacciarelli

ok. 1770 - 1818
malarka
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.