INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Szymon Dickstein     

Szymon Dickstein  

 
 
1859 - 1884-07-06
Biogram został opublikowany w latach 1939-1946 w V tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Dickstein Szymon (Jan Młot) (1859–1884), działacz socjalistyczny i uczony przyrodnik, ur. w Warszawie, brat młodszy matematyka Samuela. D. skończył gimnazjum II w Warszawie w 14. roku życia. W kołach akademickich chodziły o nim w ciągu wielu lat opowieści z czasów, gdy kończył gimnazjum, iż odnalazł już wtedy u ryby jakiś dotychczas nie znany pęcherz. W Uniwersytecie Warszawskim przykładał się do nauk przyrodniczych. Skończył go w r. 1877 ze stopniem kandydata nauk przyrodniczych, po czym zapisał się na medycynę. Już w r. 1877 całkowicie oddał się agitacji socjalistycznej, w łączności z Mieczysławem Brzezińskim i Kaz. Dłuskim. Działał wśród młodzieży uniwersyteckiej: tam w kole delegatów zażądał obrócenia funduszu, zebranego wśród młodzieży z powodu 400-lecia urodzin Kopernika, na wydanie prac Marxa i Spencera. Aresztowania niebawem stanęły na przeszkodzie uskutecznieniu tego projektu. D. wyemigrował jeden z pierwszych, natychmiast po uwięzieniu A. Szymańskiego. Osiadł w Genewie, gdzie należał do redakcji »Równości«. W odróżnieniu od towarzyszów skłaniał się raczej ku anarchizmowi Bakunina. W imieniu redakcji wraz z L. Waryńskim wysłał na zjazd anarchistów w Londynie w r. 1881 pismo pozdrawiające. Z powodu nieporozumień, które ten krok wywołał, doszło do zamknięcia »Równości« i założenia »Przedświtu«. Nowy organ wydrukował oświadczenie, w którym D. tłumaczył się ze swego postępku. Kiedy Mendelson, Jankowska i Truszkowski udali się w Poznańskie w celach agitacyjnych, D. przybył do Wrocławia w zamiarze połączenia się z nimi, ale Truszkowski, uważając go za nie nadającego się do takiej działalności, skłonił D-a do powrotu. W ciągłych przejazdach między Paryżem a Szwajcarią, w nieustannym niedostatku usiłował pracować naukowo, pisywał artykuły do »Przedświtu«, ale życie jego od chwili wyjazdu z Warszawy było jednym pasmem rozterek wewnętrznych pomiędzy zamiłowaniem do pracy naukowej a poczuciem, iż obowiązek nakazuje mu oddać wszystkie swoje siły sprawie robotniczej. A takie przejścia, jak przywłaszczenie przez pewnego profesora w Paryżu jego materiałów do atlasu botanicznego, doprowadzały go do stanu bezwładnej apatii. Dołączyło się jeszcze silne, nie odwzajemnione uczucie do Marii Jankowskiej. Wśród tęsknoty do nauki, gdy tkwił w pracy społecznej, wśród wyrzutów, iż zapomniał o obowiązku swoim, gdy siedział nad nauką, wśród niezaspokojonych uczuć, przy niezmiernej wrażliwości na wszelką krzywdę i niedolę uległ niemal opętaniu myślą o samobójstwie. Już w r. 1879 Kazimierz Dłuski podejrzewał go o to, a niebawem uratował go od skutków zażytego w tym celu laudanum. Ponawiał jeszcze parę prób samobójstwa, zawsze zażywając pokrewne środki. Wreszcie przerwał pasmo swego życia w Bernie w lipcu 1884 r. Zażywszy dwa razy morfiny, spisał po wzięciu dawki coś w rodzaju pamiętnika, w końcu dobił się wytworzonym przez siebie cyjanowodorem in statu nascendi.

D. dał pobudkę do przekładu dzieł Darwina i sam przełożył pierwszy tom zbiorowego wydania prac angielskiego przyrodnika, a w przedśmiertnym liście do redaktora A. Wiślickiego wskazał jako swego następcę prof. J. Nusbauma-Hilarowicza. Pisywał do »Przeglądu Tygodniowego« kronikę przyrodniczą w dodatkach miesięcznych. Tamże drukował przekład swój pracy Fryd. Alb. Langego »Die Arbeiterfrage«. (Nadto tłumaczył Schäfflego, Lassalla, Engelsa). Pisywał dużo w »Równości« i w »Przedświcie«, zwykle bezimiennie. W »Równości« ukazała się w pierwszej redakcji praca, która rozszerzona pt. Kto z czego żyje? wyszła później w postaci książkowej i spopularyzowała jego pseudonim: Jan Młot. Miała bodaj 14, a może więcej wydań polskich, 7 w języku rosyjskim, nadto istnieją przekłady: białoruski, niemiecki, ukraiński, bułgarski, armeński (podobno i japoński), żargonowy.

 

Drobiazgową bibliografię przekładów dokonanych przez D-a oraz przyczynków ogłoszonych w postaci broszur podaje Z. Kormanowa, Materiały do bibliografii druków socjalistycznych na ziemiach polskich w latach 1866–1918, s. 131–2. Biografie: »Przedświt« 1884, nr 1; Krzywicki L., Jan Młot, »Niepodległość«, I (1930).             

Ludwik Krzywicki

 
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.